موزه بریتانیا لندن

موزه بریتانیا لندن

شرح

آشنایی با موزه بریتانیا لندن

موزه بریتانیا لندن ، محل نگهداری منشور حقوق بشر کوروش : می خواهیم درباره ی یکی از مهم ترین موزه های جهان با شما صحبت کنیم، موزه ی بریتانیا (British Museum)، این موزه ی بزرگ و زیبا به عنوان یکی از بزرگ ترین مجموعه داران آثار تاریخی انگلستان و حتی در مقیاسی بسیار بزرگ تر در جهان، شناخته می شود. این موزه تنها مختص به آثار تاریخی نیست و آثار معاصر نیز در آن به وفور به چشم می خورد. این موزه را از نظر تعداد آثار می توان با موزه ی مشهور و غنی لوور پاریس نیز مقایسه نمود. با یکی از بزرگ ترین گنجینه داران و موزه‌ های جهان، موزه ی بریتانیا آشنا شوید. این موزه در مرکز شهر لندن قرار گرفته است و یکی از کلکسیونر های مهم و قیمتی جهان می باشد.

تاریخ تاسیس موزه بریتانیا لندن

در این گنجینه ی فوق العاده بیش از ۷ میلیون اثر تاریخی و باستانی و معاصر نگهداری می شود. این موزه ی استثنائی در سال ۱۷۵۳ میلادی  تاسیس شد. جرقه ی تاسیس این موزه از مجموعه ای اهدایی توسط هنس اسلون یکی از طبیعت دانان  انگلیسی زده شد.

آثار موزه بریتانیا لندن

مجموعه ی اهدایی شامل: دست‌نوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت این کشور می شد. در سال ۱۷۵۹ با افزوده شدن مجموعه‌های دیگری به این موزه، درهای آن برای استفاده همگانی به روی مردم علاقه مند گشایش یافت.

امروزه این موزه ی معروف دارای بخش‌های مختلفی است که عبارتند از: آثار پیش از تاریخ و رومی- بریتانیایی، نقاشی و تصویر، سکه و نشان، آثار باستانی مصر و آسیای غربی و روم قرون وسطی و دوره‌های بعد، آثار باستانی شرقی، آثار قوم شناختی، آثار لئوناردو داوینچی و کتابخانه.

کتابخانه موزه بریتانیا

ساخت ساختمان فعلی موزه ی بریتانیا و کتابخانه ی معروف آن در بین سال های ۱۸۰۰ تا ۱۸۱۰ پایان پذیرفت. طرح سالن قرائت مدور این موزه را آنتونی پانتیسی که ابتدا مسئول کتب چاپی بود و سپس به ریاست کتابخانه منصوب شد، داد و بعد از ساخته شدن آن شهرت بسیاری چه از نظر معماری و چه از نظر غنای زیبایی شناختی پیدا کرد.

تاریخ افتتاح کتابخانه وموزه بریتانیا

این کتابخانه عظیم در سال ۱۸۵۷ افتتاح شد. موزه ی بریتانیا، با بیش از ۵ میلیون نفر بازدید کننده در سال، یکی از پر بازدید ترین موزه های جهان است.  برخی از مهم ترین و بی تکرار ترین آثار تاریخ تمدن بشری در این موزه قرار گرفته است.

از جمله ی این آثار می توان به آثاری از تمدن های آتن، مصر، سومر، آشور، چین و آثاری به جای مانده از پس از اسلام اشاره نمود. موزه ی بریتانیا همانطور که گفتیم دارای غنی‌ترین آثار هنر اسلامی از قرن دوم هجری به بعد است.

کلکسیونر های این موزه این آثار را از سرزمین‌های مختلف اسلامی جمع آوری کرده اند و به این موزه اهدا کره اند. از جمله ی این آثار به طور مثال می توان به  نامه‌ ای که به زبان عربی روی پارچه ای که احتمالا به اوایل قرن دوم هجری تعلق دارد، می باشد. این اثر یکی از آثار کمیاب و کم ‌نظیر از دوره ی خلافت عباسیان، فاطمیان مصر و همچنین ایوبیان شام می باشد.

در این موزه از دوره‌های مختلف در ایران و عثمانی، آثاری همانند رشته‌های فلزکاری، سفال، بلور و کاشی نیز وجود دارد. آثار باستانی از ایران در دوره ی پیش از اسلام در موزه ی عظیم بریتانیا نیز موجود است.

بیشتر این اشیا از کاوش های انگلیسی هایی همچون: برادران شرلی، سر جان ملکم و سر گور اوزلی است که به شرق و ایران سفر کرده‌اند. از مهم ‌ترین گنجینه‌هایی که در موزه ی بریتانیا موجود است می‌توان به مجموعه مرمرهای الگین اشاره نمود که زمانی بخشی از تالار ۲۵۰۰ ساله پارتنون بوده اند. 

بخش خاورمیانه موزه بریتانیا لندن

بخش خاورمیانه ی موزه ی بریتانیا شامل اشیای باستانی بسیار پرارزشی است که آثاری از کشورهایی همچون ایران، عراق و دیگر کشورهای منطقه ی خاورمیانه را در خود شامل می‌شود. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که بیش از ۱۳ هزار شی باستانی از ایران در موزه ی بریتانیا قرار گرفته است.

از جمله ی این اشیای باستانی می‌توان به منشور حقوق بشر کوروش اشاره نمود که در بخش خاورمیانه موزه ی بریتانیا قرار گرفته است. همچنین از دیگر آثار باستانی از هنر ایران پیش از اسلام می توان به سفالینه هایی با قدمت ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد اشاره نمود.

از جمله دیگر آثار منصوب به ایران که می توانید از ایران در این موزه مشاهده نمایید، کلاه‌ خود به همراه زرهی به نام شاه عباس اول صفوی، سفال‌های لعابدار نیشابوری و کاشی‌های عهد سلجوقی اشاره نمود.

موزه ی بریتانیا در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۰۰ لوح گراوور از طرح‌ها و الگوهای سیاه و سفید پابلو پیکاسو را از مجموعه ی ولار خریداری نمود. موزه ی بریتانیا قبل از این خرید ۷ لوح گراوور از پابلو پیکاسو را که در سال ۱۹۷۹ خریداری کرده بود. 

بخش فارسی کتابخانه موزه بریتانیا

بخش فارسی این کتابخانه نیز شامل حدود ۳ هزار نسخه خطی و ۱۰ هزار کتاب چاپی است. مجموعه‌های خاص این کتاخانه عبارتند از: نسخ خطی عربی که از آن گفتیم، کتب شرقی و مجموعه کتابخانه دیوان هند، نقشه، آثار موسیقی و تمبر.

در آخر باید این نکته را به شما بگوییم که موزه ی بریتانیا با داشتن امکانات مالی فراوان، اشیائی بسیار کمیاب و باستانی را از سرتاسر دنیا جمع‌آوری می کند. البته بسیاری از آثاری که در حال حاضر در این موزه موجود است، حاصل اهدای آثار کلکسیونرهای معروف است.

در این موزه گاهی آثار مختلفی از موزه های مختلف جهان به امانت گرفته شده و به نمایش گذاشته می شوند. اما باید این نکته را بدانید که بازدید از این آثار مجانی نخواهد بود. در حال حاضر نیل مک گرگور، مدیر موزه ی بریتانیا است. 

موقعیت هتل

کشور: انگلستان
شهر: لندن

دیدنی‌های نزدیک