پل های سن پترزبورگ

پل های سن پترزبورگ

شرح

آشنایی با پل های سن پترزبورگ

پل های سن پترزبورگ ( St. Petersburg bridges) از معروف ترین جاذبه های این شهر زیبای روسیه هستند. پل های سن پترزبورگ به دلیل تنوع کانال های آب منشعب از رودخانه ˈنواˈ و تکثر پل های ساخته شده برای اتصال مناطق مختلف به همدیگر موجب شده سن پترزبورگ  ˈشهر پل ها ˈ نیز معروف شود. تماشای پل های فراوان این شهر به ویژه پل های متحرک آن در شب های سفید و در زیر نور ناشی از تلاقی خودنمایی ماه و خورشید در آسمان از جاذبه های اصلی گردشگری آن محسوب می شود.بنا بر آنچه در منابع تاریخی آمده است، استفاده از پل برای تردد مردم در بخش های مختلف شهر سن پترزبورگ تا سال 1850 میلادی رونق چندانی نداشت و ساکنان این جزیره تماشایی برای آمد و شد در مناطق دیگر از پل های چوبی موقت استفاده می کردند که استقرار آنها در بازه زمانی مشخصی از روز میسر بود.

از نیمه قرن نوزدهم میلادی به بعد و با رونق گرفتن تجارت در سن پترزبورگ، همه ساله بر تعداد پل های کانال های آب جاری شهر افزوده شد و امروزه پل های این کهن شهر کلان به یکی از نمادهای هویتی آن از دید گردشگران خارجی تبدیل شده است، به طوری که مسافران خارجی حاضر در شهر برای تماشای باز وبسته شدن پل های متحرک و عبور کشتی های تفریحی غول پیکر متعلق به کشورهای اسکاندیناوی از آن، ناچار از صرف هزینه مشخصی در قالب استفاده از تورهای داخل شهری هستند.

پل های متحرک سن پترزبورگ

نکته مهم در باب پل های متحرک سن پترزبورگ که به این شهر شهرتی جهانی داده است، این است که پل ها حدود ساعت یک نیمه شب به مدت سه ساعت برای تردد کشتی ها باز و در این مدت ارتباط دو طرف شهر با همدیگر به طور کامل قطع می شود.تماشای پل های سن پترزبورگ، تلاش نسل های متمادی ساکن در این شهر در طول 300 سال گذشته برای همزیستی هنر و فناوری را در ذهن هر بیننده ای تجلی می کند، تا آنجا که امروزه حاشیه پل های این کلان شهر گردشگرپذیر به مکان های زیبایی برای نمایش هنر بوستان کاری و جلوه های هنرهای زیبا مانند مجمسه سازی و تصویرسازی تاریخ معاصر شهر در قالب تندیس های زیبای برنجی و سنگی تبدیل شده اند.

طول پل سن پترزبورگ

در این شهر بیش از 40 رودخانه و نزدیک 20 کانال جریان دارد که مجموع طول آنها به بیش از 160 کیلومتر می رسد. سن پترزبورگ در ابتدا متشکل از بیش از 100 جزیره بود که با کارهای مهندسی تعداد آنها به 44 کاهش یافت و اینک حدود 560 پل ، ارتباط بین این جزیره ها را برقرار میکند که 20 پل از این تعداد متحرک هستند و 7 پل بر روی رود نوا قرار دارند .طول کلی پل های سن پترزبورگ 32 کیلومتر است و هر پل‎اسم خاص خود را دارد که به مناسبتی انتخاب شده است؛ به عنوانم نمونه ˈپل بوسهˈ که در کنار آن سربازان اعزامی به جبهه های جنگ دوم جهانی را بدرقه می‎کردند و یا ˈ پل شکلاتˈ که اولین کارخانه شکلات‎سازی شهر در کنار آن بنا شد.

مجموعه پل های بی شماری که بر فراز رودخانه و نهرها و کانال های سن پترزبورگ توسط معماران و مهندسان در طول زمان ساخته شده اند، یکی از مکانهای دیدنی در تور روسیه است . در سال های دهه هشتاد قرن هیجدهم بر روی رودخانه ˈفانتانکاˈ هفت پل آجری و سنگی ساخته شده بود که در حال حاضر فقط دو عدد از آنها باقی مانده است .

برخی از معروف ترین پل های سن پترزبورگ عبارتند از:

پل بزرگ ابوکوفسکی Big Obukhovsky 

طویل ترین پل شهر و پلی معلق است بر روی رودخانه نوا که توسط طناب هایی از جنس استیل نگه داشته شده. طول کامل پل ۲۸۲۴ متر است. ارتفاع طاق اصلی آن از سطح آب ۳۰ متر، و عرض آن ۲۵ متر می باشد. اولین قسمت پل در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. این پل بخش مهمی از کمربندی سن پترزبورگ روسیه می باشد.

پل آبی Blue Bridge

این پل با عرض ۹۷/۵ و طول ۴۱ متر از روی رودخانه مویکا Moika در سن پترزبورگ روسیه می گذرد و عریض ترین پل سن پترزبورگ و حتی شاید عریض ترین پل دنیا باشد. این پل اولین پل فولادی شهر می باشد که در سال ۱۸۰۵ توسط معماری به نام ویلیام هست William Heste طراحی و در سال ۱۸۱۸ ساخته شد.

پل پالاس The Palace Bridge

میدان پالاس را به ستریکلا Strelka در جزیره واسیلوفسکی Vasilievsky Island متصل می کند. این پل دهانه مرکز تاریخی سن پترزبورگ روسیه است. در شب، این پل یکی از زیباترین مناظر شهر است.

پل اینچکو Ainchkov Bridge

یکی از مشهورترین مناظر خیابان نوسکس Nevsky است؛ این پل در قرن نوزدهم بر روی رود فانتانکا Fontanka ساخته شد. شهرت این پل به خاطر چهار مجسمه اسبی است که در چهار گوشه آن قرار دارد.

پل لومونوسوف Lomonosov Bridge

با فاصله کوتاه از خیابان نوسکی این پل سنگی زیبا بر روی رودخانه فانتانکا قرار گرفته است. ساخت این پل به سال ۱۷۸۰ بر می گردد و یکی از معدود پل های آن زمان است که بدون تغییر باقی مانده است. این پل تقارن و زیبایی منحصر به فردی دارد.

پل بنک Bank Bridge

این پل زیباترین پل عابر پیاده در شهر سن پترزبورگ روسیه است و روی کانال گریبودو Griboedov و چند متر پایین تر از کلیسای جامع کازان قرار گرفته است. شهرت این پل به خاطر چهار شیردال griffon با بال طلایی است.

پل تثلیث Trinity Bridge

پل وسیع تثلیث یکی از ساختارهای هنری باشکوه نووا Nouveau و دهانه رودخانه نوا Neva بین مرکز شهر سن پترزبورگ روسیه و سمت پتروگراد Petrograd است. منظره زیبا ار مرکز پل بسیار مهیج است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک