میراث جهانی یونسکو ، گوهر خشتی ایران

میراث جهانی یونسکو ، گوهر خشتی ایران

شرح

از یزد خواهیم گفت ؛ شهر دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، بادگیرها دارالعباده ، شهر شیرینی ، دوچرخه ها ،شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب. شهر یزد در قسمت فلات مرکزی کشور ودر استان یزد ، بین رشته‌ کوه های شیرکوه و خرانق  در دشت اردکان واقع شده است. شهر زیبای یزد از شهرهای قدیمی و تاریخی ایران محسوب می‌گردد. این شهر گوهر خشتی ایران و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیا می باشد. شهر یزد از کم بارش‌ترین شهرهای ایران است.

یکی از مهمترین خصوصیات آشکار این شهر وجود محله‌های قدیمی و سنتی با کوچه پس کوچه‌های خشت و گلی سقف دار، بازارهای قدیمی، مساجد تاریخی، حمام و خانه‌های قدیمی آن است. یزد به عنوان یکی از زیباترین شهرهای منحصر به فرد ترین گوهر خشتی ایران و جهان با داشتن جاذبه های زیبا و کم نظیر، هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

جاذبه های تاریخی استان یزد

طبیعت چند گونه و کاملا متفاوت این استان از اصلی ترین مواردی است که گردشگران داخلی و خارجی را برای بازدید از این استان مشتقا می سازد. علاقه مندان به این شهر پهناور تاریخی میدانند ارتفاعات زیبای شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره ها و دامنه های یزد از مهم ترین جلوه های لذت بخش آن است. این شهر به دارالعباده، شهر بادگیرها و شهر دوچرخه‌ها معروف و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سال های اخیر به یزد نام «حسینیه ایران» نیز داده‌اند این شهر مساجد و حسینیه‌های تاریخی بسیاری دارد. گروهی از مورخان،  ساخت یزد را به یزدگرد اول ( ساسانی) نسبت داده اند که وجه تسمیه‌ی یزد بخاطر ارتباط با نام وی و واژه‌ی یزش به معنی ستایش و نیایش در زبان فارسی میانه می باشد.

بیشتر مردم این شهر، مسلمان و شیعه هستند. لازم بذکر است گروه بزرگی از زرتشتیان واقلیت کوچکی از یهودیان ایران در این شهر زندگی میکنند.مردم آن به زبان فارسی با لهجه یزدی صحبت می‌کنند. نخل برداری در دھه اول محرم و در دھه آخر ماه صفر از آیین‌های مذهبی این خطه از کشور ایران است. سینه‌زنی عزاداران دارای نظم ویژه‌ای است. نمونه ای از سوغات این شهر عبارتند از: ترمه، شمد، زیلو، چادر شب، سفال و سرامیک، شیرینی حاج بادومی، قطاب یزدی و نان پنجره‌ای و…

شهر تاریخی ایران

همه ما ایرانی ها از اینکه ایران هم جزو کشورهای مطرح جهان از نظر داشتن آثار تاریخی و فرهنگی بسیار است، به خود می بالیم. شهر تاریخی یزد، به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ ودومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. با توجه به فراوانی جاذبه های شهر یزد و بناهای خشتی، این که نام این شهر تاریخی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده از آن به عنوان یک شهر بین المللی هم یاد می شود. پیش از این 21 اثر فرهنگی و طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده بودند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک