قلعه براتیسلاوا اسلواکی

قلعه براتیسلاوا اسلواکی

شرح

براتیسلاوا که در گذشته پرسبورگ نامیده می‌شد، پایتخت اسلواکی است که به تازگی در بین مسیرهای گردشگری اروپا شروع به کسب شهرت کرده  و برای آن دسته افرادی که از جمعیت کمتر و قیمت‌های ارزان‌تر لذت می‌برند، قسمت اعظم این شهر زیبا هنوز کشف نشده و دست نخورده است.

قلعه براتیسلاوا اسلواکی جاذبه گردشگری اصلی این شهر و مهم‌ترین نماد آن به شمار می‌رود. این قلعه که در گذشته توسط «موراویای کبیر» کنترل می‌شد، به مدت 200 سال جواهرآلات سلطنتی مجارستان را در خود نگهداری می‌کرد و امروزه محل برگزاری نمایشگاه‌های متعدد و جایی عالی برای قدم زدن در محوطه‌ای بی‌نظیر با مناظر دلپذیر است. در این قلعه می‌توانید مجموعه‌هایی از موزه ملی اسلواکی را تماشا کنید. قلعه براتیسلاوا طی تاریخ شاهد تغییرات متعددی بوده اما آخرین مرحله این تغییرات توسط «ماریا ترزا» صورت گرفت که تمام عناصر دفاعی را از آن خارج کرده و بر توسعه ماهیت مسکونی آن تمرکز نمود.

معماری قلعه براتیسلاوا اسلواکی

جالب‌ترین سازه‌ای که بعدتر به این مجموعه اضافه شد، «ترزیانوم» نام داشت که در سال 1768 به ضلع شرقی کاخ الحاق گردید. این مجموعه با گذشته‌ای پر فراز و نشیب، جزء مهمی از تاریخ کشور اسلواکی به شمار می‌رود. طبق اسناد تاریخی اولین ساکنینی که در این قلعه حضور داشتند، متعلق به عصر سنگ بوده‌اند. تاریخ این قلعه از زمان سلت‌ها که دژی به نام «اوپیدوم»  ساختند به طور جدی آغاز شد.

به مدت 4 قرن مرز امپراطوری روم از این ناحیه می‌گذشت. در زمان امپراطوری موراویان کبیر، اسلاو‌ها دژی ساختند که در آن زمان، مرکزی بسیار مهم به شمار می‌رفت. در قرن 10 براتیسلاوا بخشی از دولت مجارستان شد و در قرن 15 در زمان حکومت «زیگیسموند»  از لوکزامبورگ قلعه‌ای به سبک گوتیک پی ریزی کردند. در این زمان یک ورودی جدید در ضلع شرقی تعبیه شد که به دروازه زیگیسموند شهرت داشت.

بازسازی قلعه براتیسلاوا

در قرن 16 شاه فردیناند دستور بازسازی قلعه به سبک رنسانسی را داد و در 17 نیز آن را به سبک باروکی تغییر دادند. قلعه براتیسلاوا اسلواکی نمای بیرونی بسیار ساده‌ای دارد اما درون آن گنجینه‌ای بسیار ارزشمند نهفته است. در 4 گوشه‌ی کاخ 4 برج وجود دارد و از بالای آن چشم انداز زیبایی از رود دانوب و کل شهر قابل را می‌توان دید.

در قلعه براتیسلاوا اسلواکی تعداد زیادی اتاق موزه‌ای وجود دارد که ارزشمند بسیاری دارند و در قسمت هنری آن حدود 3500 نقاشی، نسخ چاپی و مجسمه وجود دارد. در کنار موزه نقاشی قلعه براتیسلاوا، اتاقی پر از ظروف شیشه‌ای با طراحی منحصر به ‌فرد اسلواکی، زره، کلاه‌ خود و مبلمان چوبی هم برای بازدید گردشگران قرار دارد. علاوه بر آن‌ها می‌توانید مجموعه‌ای زیبا از جواهرات، ظروف نقره‌ای و سایر لوازم آشپزخانه که به قرن 17 تا 19 میلادی متعلق است را در این قلعه ببینید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک