باغ گیاهشناسی چین

باغ گیاهشناسی چین

شرح

آشنایی با باغ گیاهشناسی چین

باغ گیاه شناسی چین (Botanical Garden China) یکی از مکان های دیدنی موردعلاقه مردم محلی و گردشگران است. در این باغ مجموعه ای حیرت آور از نادرترین و شگفت انگیزترین گیاهان دیده می شود و مجموعه باغ گیاهشناسی چین از یک مرکز تحقیقات علمی و فرهنگی نیز برخوردار است. فعالیت های مختلفی از جمله عکسبرداری، آموزش کاشت و پرورش گیاهان مختلف و همچنین به وجود آوردن گلدان های سنتی برای بازدید کنندگان این باغ رایگان است. این باغ، ابتدا در سال ۱۹۲۹ میلادی ساخته شد و به عنوان موسسه کشاورزی و جنگل داری دانشگاه سون یاتسن (Sun Yatsen) آغاز به کار کرد. امروزه این باغ جزئی از آکادمی علمی چین محسوب می شود. دانشمندان و محققان بسیاری در این باغ گیاه شناسی به کار و فعالیت های پژوهشی می پردازند و به طور منظم پژوهش ها و یافته های خود را به چاپ می رسانند.

وجود بخش های متعدد نمایش داده شده؛ منحصر به فرد و قابل توجه، این باغ را در بالاترین رده فهرستی که گردشگران در بازدید از شهر نزدیک آن گوانگجو (Guangzhou) باید انجام دهند، قرار داده است.  این باغ به سه بخش اصلی تقسیم بندی شده است: بخش پژوهشی و مسکونی، بخش طبیعی محافظت شده به نام دینگهاشان (Dinghushan) و بخش نمایشگاه و پژوهش گیاهان که در این بخش به معرفی اجمالی هر یک از این قسمت ها می پردازیم:

بخش پژوهشی و مسکونی باغ گیاهشناسی چین

در این بخش، بازدیدکنندگان نمونه ها و بخش های خشک شده جالب گیاهانی که نزدیک به یک میلیون گونه بوده و تعداد زیادی از آنها بسیار نایاب هستند، را بازدید می کنند. این بخش همچنین شامل برشی از گوشه آزمایشگاه های علمی است که دانشمندان پژوهش های خود درمباحث گیاه شناسی، منابع گیاهی و دیگر رشته های دانشگاهی را انجام می دهند.

بخش طبیعی محافظت شده دینگهاشان  

این بخش در سال ۱۹۵۶ میلادی شکل گرفت و در آن دینگهاشان (Dinghushan) به عنوان قدیمی ترین گونه طبیعی محافظت شده چین مطرح شد. تقریبا ۲ هزار و ۴۰۰ گونه مختلف از گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری در این محل پرورش داده می شود. این بخش همچنین به جنگل جادویی لانگ دانگ (Long Dong Magic Forest) شهرت دارد و به عنوان یکی از مناظر زیبا در این منطقه شناخته می شود. این باغ توسط دو شبه جزیره از باغ های باستانی (Relic Garden) و باغ نخل (Palm Garden) احاطه شده است. در واقع یک مقایسه مطالعاتی بین این باغ ها، باغ باستانی که به نمایش درختان و گیاهان همیشه سبز و باغ نخل که به منعکس کردن گیاهان چهارفصلی می پردازند، وجود دارد.

علاوه بر این، بازدیدکنندگان می توانند در بخش طبیعی محافظت شده دینگهاشان، قدیمی ترین روستای گوآنگژو (Guangzhou) را به عنوان یکی از سکونت گاه های اولیه بازدید کنند. در اینجا بازدیدکنندگان می توانند با سبک زندگی روستانشینان باستانی آشنا شده و با برخی از فعالیت های سخت روزمره آنها روبرو شده و درباره شیوه کشاورزی آموزش ببینند. قابل ذکر است که این بخش از تعدادی خانه درختی به سبک خانه های روستایی باستانی برخوردار است تا در صورتی که بازدیدکنندگان نیاز به استراحت دارند، بتوانند در آنها استراحت کنند و با نیرویی تازه به بازدید خود از سایر بخش های باغ ادامه دهند.

بخش نمایشگاه و پژوهش باغ گیاهشناسی چین

این بخش از باغ، دارای ۱۳ هزار گیاه و درخت همانند گیاهان ماگنولیا (magnolias)، ارکیده ها، انواع گل های صدتومنی است. به طور کلی این بخش به ۳۰ رده از باغ های مختلف به همراه، یک سالن آموزش و چگونگی هنر حفاظت، تقسیم بندی شده است.

چه افرادی باید از این باغ دیدن کنند

گردشگرانی که مجذوب باغ گیاهشناسی چین هستند، افرادی که به گیاهان کمیاب و عکس برداری فضاهای شلوغ علاقه مند هستند و کسانی که پژوهش های علمی برایشان جالب است، می توانند بازدید از این باغ را در برنامه خود قرار دهند. علاوه بر این به افرادی که به فرهنگ و تاریخ چین علاقه مند هستند و دوست دارند بازسازی روستاهای باستانی را از نزدیک ببینند و کودکانی که از آموزش مطالب علمی و مراکز اطلاعاتی و نمایشگاه های علمی لذت می برند، پیشنهاد می شود تا از این باغ گیاه شناسی دیدن کنند.

بهترین زمان برای بازدید از این باغ گیاه شناسی

برای بازدید از باغ گیاهشناسی چین می توان گفت که بهترین زمان فصل بارندگی، از ماه مارس تا اواسط ماه می (اسفند تا اردیبهشت) است. چرا که بیشترین شکوفه و گل در این باغ؛ طی این دوره زمانی دیده می شود. البته فصل تابستان نیز یک زمان  مطلوب برای بازدید از این باغ به حساب می آید. با این حال هوا در این فصل بسیار گرم بوده و پیشنهاد می شود که لباس خنک پوشیده و استفاده از کرم ضد آفتاب و کلاه را فراموش نکنید. علاوه بر این بیشتر بازدیدکنندگان تابستانی این باغ از مواد یا کرم های ضد پشه استفاده می کنند تا در دوره بازدید، از گزش پشه ها و دیگر حشرات در امان باشند.

در ضمن، بازدیدکنندگانی که آینده نگر هستند و برای سفرخود پیشاپیش برنامه ریزی می کنند، باید اطلاع داشته باشند که شهر گوآنگژو (Guangzhou) که در نزدیکی این باغ قرار دارد، محل برگزاری نمایشگاه سالانه از تاریخ ۱۵ تا ۳۰ آوریل و از تاریخ ۱۵ تا ۳۰ اکتبر است. در این دوره های زمانی این باغ مملو از بازدید کننده می شود و در شلوغ ترین حالت خود خواهد بود. ابن باغ در سراسر طول سال باز است و افرادی که قصد دارند در طول سال و در فصل های مختلف بازدید از آن را تکرار کنند، بدانند که این مساله به آسانی امکان پذیر بوده و این باغ در هر فصلی زیبایی و جذابیت خاص خود را خواهد داشت. در بیشتر روزها ساعت آغاز به کار مجموعه باغ، ۷:۳۰ صبح و ساعت تعطیل شدن آن در حدود ۵:۳۰ عصر است.

موقعیت و نحوه دسترسی به باغ گیاه شناسی

این باغ، حدود ۵ مایلی شمال شهر گوآنگژو (Guangzhou) در جنوب چین و در کنار رودخانه پرل (Pearl River) واقع شده است. از این شهر می توان با اتوبوس، مترو و تاکسی به این باغ گیاه شناسی دسترسی پیدا کرد.

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک