پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق و تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه

شرح

پارک ملی بوجاق و تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه

تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه یکی از جاذبه های بسیار دیدنی در آستانه اشرفیه از شهرهای بسیار دیدنی کشور در بخش های شمالی است که باید حتما هر کسی به آن سفر کرده و با زیبایی هایش آشنا شود. شهرستان سرسبز و زیبای آستانه اشرفیه با برنج‌های خوش عطر و بویش در تمام ایران شناخته شده است. شهرستان آستانه اشرفیه در مسیر راه اصلی کناره دریای خزر واقع شده و آب و هوای این منطقه همانند سایر قسمت‌های گیلان معتدل و مرطوب است.

جاذبه های طبیعی آستانه اشرفیه

یکی از جاذبه های طبیعی آستانه اشرفیه ، پارک ملی بوجاق و امیر کلایه (تالاب نیلوفر) نام دارد ، زیستگاه‌ پرندگان دلربایی است که آنجا را به سایت‌های پرنده‌نگری ایران تبدیل کرده است. پرنده‌نگری یکی از شاخه‌های مهیج طبیعت‌گردی است. در ایران زیست‌گاه‌های مختلفی وجود دارد که هر ساله میزبان کوچ پرندگان زیبایی از سراسر دنیاست.

تالاب بوجاق و تالاب امیر کلایه (تالاب نیلوفر) دو مکان ایده‌آل برای تماشای این پرندگان دلربا هستند. بوجاق به عنوان تنها پارک ملی خشکی – دریایی فهرست ملی به ثبت رسیده است و به دلیل همین اکوسیستم پرندگان گوناگونی طرفدار آن هستند.

ویژگیهای تالاب نیلوفر آستانه

آب این تالاب شیرین است و در فاصله یک کیلومتری دریا قرار دارد. در تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه ، گیاهان خاص و زیبایی مثل پسته دریایی و نیلوفر آبی سفید می‌روید. زیبایی نیلوفرهای روی آب باعث شده که این تالاب به نام تالاب نیلوفر نیز شهرت یابد. این تالاب زیبا مکان زندگی موجودات آبزی، کنار آبزی و پرندگان بومی و مهاجر بسیاری است.

کافیست فقط یکبار با قایق از میان نیلوفرهای روی آب عبور کنید و به تماشای پرندگان بنشینید تا به معنای واقعی کلمه افسون این تالاب شوید. تماشای پرندگان مهاجری که از هزاران کیلومتر دورتر آمده‌اند تجربه بی‌تکراری است.

پرندگان در تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه

پرندگانی که هر کدام با رنگ پرهای منحصر به فرد و چشم‌های دلربای‌شان از بالای سرتان عبور می‌کنند یا در گوشه‌ای مخفی شده و تماشای‌تان می‌کنند.

پل چوبی تالاب نیلوفر آستانه

از میان تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه، پلی چوبی‌ می‌گذرد که به پل چوبی کیاشهر شهرت دارد. این پل، که از میان نیزار‌ها عبور می‌کند، در واقع پارک ملی بوجاق را به دریا می‌رساند. قایق‌سواری در میان این نیزارها نیز یکی دیگر از جاذبه‌های پارک ملی بوجاق است. نخستین چیزی که لازم است حواس‎‌تان به آن باشد رنگ لباس‌های‌تان است.

نکات مهمی که زمان سفر به تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه باید رعایت کنیم

برای آنکه شانس بیشتری برای تماشای پرنده‌های تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه داشته باشید لازم است لباس‌هایی به رنگ طبیعت بپوشید و از پوشیدن رنگ‌های تند اجتناب کنید. لباس‌هایی به رنگ سبز، خاکی، کرم و خاکستری بهترین گزینه‌ها هستند. کفشی راحت و مناسب پیاده‌روی به پا کنید. از آن‌جایی که ممکن است کفش‌ یا لباس‌تان گِلی شود همراه داشتن کفش و لباس اضافه پیشنهاد می‌شود.

می‌توانید یک دفترچه یادداشت و مداد همراه خود داشته باشید تا نام پرنده‎هایی را که دیدید یادداشت کنید. بعدها با مرور آن حس خوبی پیدا خواهید کرد. اگر بتوانید یک دوربین دو چشمی یا دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید تجربه پرنده‌نگری‌تان فوق‌العاده خواهد شد.

یادمان باشد که این پرندگان مهاجر میهمان ما در تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه هستند. رسم مهمان‌نوازی را به خوبی به جا بیاوریم. رعایت سکوت و نریختن زباله و غذا یکی از اصول اولیه این میزبانی است.

مناسب ترین فصل براس بازدید از تالاب نیلوفر آستانه

فصل پاییز و زمستان فصل کوچ پرندگان مهاجر به این دو زیستگاه است. اگر فقط برای تماشای پرندگان مهاجر می‌خواهید به این مناطق سفر کنید از نیمه پاییز تا نیمه زمستان فصل مناسبی است. در فصل بهار و تابستان نیز می‌توانید از سرسبزی منطقه و تماشای موجودات بومی تالاب نیلوفر آستانه اشرفیه لذت ببرید. برای رسیدن به این تالاب زیبا باید راهی استان گیلان شویم. برای این سفر می‌توانید ابتدا در سی و شش کیلومتری شمال شرق لاهیجان راهی روستای امیرکلایه شوید تا تالاب نیلوفر را بیابید.

در ادامه مسیرتان را به سمت بوجاق ادامه دهید. پارک ملی بوجاق از جنوب به بخش‌های بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویی امیرکیاسر و از شمال به دریای خزر در منطقه کیاشهر می‌رسد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک