باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

شرح

باغ پرندگان اصفهان تاسیس شد تا فرصتی برای شناسایی و معرفی پرندگان دور از دسترس و یا کمیاب فراهم شود و بازدیدکنندگان از تماشای این مخلوقات زیبای خداوند لذت ببرند. این باغ محلی برای پژوهش های محققان نیز به شمار می رود و آنها هم می توانند از امکانات این مکان به خوبی استفاده کنند. این مجموعه بخشی از پارک جنگلی ناژوان به شمار می رود و از معدود باغ‌ های پرندگان در خاورمیانه نیز محسوب می شود. یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی اصفهان به‌ شمار می‌ رود.

در دهه 70 خورشیدی بود که اصفهان با تلاش های مسوولان شهرداری، صاحب باغی پر از پرنده شد. این جاذبه از ابتدای افتتاح در مرداد 1375 جایش را در دل مردم باز کرد و مورد استقبال بسیاری از ساکنان و مهمانان شهر قرار گرفت.

موقعیت جغرافیایی باغ پرندگان

این باغ با مساحت 55000 مترمربع در مجموعه ناژوان و در حدود 4 کیلومتری غرب پل وحید احداث شد به دلیل قرارگیری در حاشیه زاینده رود، شرایط آب و هوایی مناسبی برای پرندگان داشت چرا که بیشتر پرندگان توانایی زیست در شرایط گرم و خشک اصفهان را ندارند و این مکان از مرکز شهر فاصله زیادی ندارد و دسترسی به آن راحت است.

در این باغ می‌ توان بیش از 130 گونه از انواع پرندگان را مشاهده کرد. همچنین واحد‌های آموزشی، علمی و تحقیقاتی تخصصی مانند واحد تکثیر، تغذیه، کلینیک، بهداشت، قرنطینه و تاکسیدرمی که همگی مختص پرندگان است، در این مجموعه جای گرفته‌ اند.

گونه های مختلف پرندگان در باغ پرندگان اصفهان

با توجه به گونه‌ های متفاوت پرندگان و شرایط زندگی آن‌ ها، مسئولان پنج زیستگاه متفاوت را برای آن‌ ها ایجاد کرده‌ اند که برکه‌ ها، صخره‌ ها، قفس‌ های شیشه‌ ای، قفس‌ های آهنی و فضای سبز جنگلی را شامل می‌ شود. 40 هزار مترمربع از این باغ دارای سقفِ توری است که بر روی 16 ستون فلزی به ارتفاع 32-25 متر قرار دارد.

در باغ پرندگان پرنده هایی زندگی می‌ کنند که محیط اصلی زندگی آن ها مناطقی است که از درخت های انبوه پوشیده شده است. مسئولان باغ برای اینکه این پرندگان بتوانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند فضایی مشابه جنگل را برای آنها ایجاد کرده اند. تعداد این پرندگان زیاد است اما برای نمونه می‌ توان به طاووس و خروس صحرایی (قرقاول) اشاره داشت.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک