منطقه شکار ممنوع کوه بدیل بهبهان

منطقه شکار ممنوع کوه بدیل بهبهان

شرح

منطقه شکار ممنوع کوه بدیل بهبهان

 ایران سرشار از جاذبه های گردشگری است و تنوع قومی واقلیمی آن باعث تنوع طبیعت و تنوع فرهنگی آن شده است. تنوع در دنیای گردشگری یک امتیاز و یک جاذبه مهم محسوب می شود. سالانه میلیون ها سفر در کشورمان انجام می شود و آمار نشان دهنده عدم توزیع مناسب سفر، به خصوص سفرهایی با هدف گردشگری به ویژه درایام تعطیلات در چهار گوشه کشورمان است. منطقه شکار ممنوع کوه بدیل بهبهان نیز جزو همین جاذبه های گردشگری کشورمون محسوب میشه.

شهر بهبهان

بهبهان یکی از شهرهای استان خوزستان است که در جنوب شرقی آن و درست در دامنه‌ی رشته کوه زاگرس میانی قرار دارد. بهبهان جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که هرکدام به تنهایی زیبا خاص خود را داشته و ارزش دیدن دارند.

موقعیت جغرافیایی شهر بهبهان

شهرستان بهبهان به علت واقع شدن در دشت و مجاورت با ارتفاعات رشته کوه زاگرس و بنادر جنوبی ایران و نیز واقع در گذرگاه چهار استان و برخورداری از رودخانه‏ های پرآب مارون و خیرآباد و زهره دارای موقعیت خاص و مناطق ویژه‏ای است.

این مناطق تحت نظارت مستمر پرسنل اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان بوده تا بستر مناسبی جهت حفاظت و ادامه حیات و بالندگی محیط زیست شهرستان بوجود آید. رشته کوه بدیل که از ارتفاعات مشرف به سد مارون و روستای پشگر شروع و تا ارتفاعات پیرآباد تشان و در نهایت به حیات آباد خلیفه و مجیدی ختم می شود به عنوان منطقه شکار ممنوع بدیل میباشد.

جاذبه های طبیعی شهر بهبهان و منطقه شکار ممنوع کوه بدیل بهبهان

منطقه مذکور همچنین از نظر پوشش گیاهی دارای درخت یا درختچه های خنجوک، بادام، انجیر کوهی، بنه، رملیک، کنار و گیاهان بوته و علفی که در موسم فصل بهار طراوت و زیبایی خاصی را به لحاظ ایجاد مناظر زیبا به این منطقه می بخشند هستند.

منطقه شکار ممنوع کوه بدیل بهبهان

منطقه شکار ممنوع کوه بدیل بهبهان دارای گونه های جانوری همچون کل، بز، کفتار، انواع گربه ها، تشی، روباه، خفاش، خرگوش و پلنگ بوده که هر کدام به سهم خود در زنجیره غذایی طبیعت بسیار موثر هستند و نقش کنترل کننده بیولوژیک دارند. این منطقه توسط محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان با گشتهای مستمر و متعدد مورد حفاظت قرار گرفته اما برای حفاظت بهتر از منطقه شکار ممنوع بدیل و ترقی آن به سطح بالاتر نیاز به همکاری و همراهی مردم روستاهای اطراف این منطقه وجود دارد.

گونه های جانوری تحت حمایت منطقه سارگپه پابلند، سارگپه معمولی، کرکس، دلیجه، شاه بوف، مرغ حق جنوبی، جغد کوچک، کاراکال، گربه وحشی، گربه پالاس، روباه شنی، آهو، جبیر، قوچ و میش، کل و بز هستند.

در مشرق تا شمال روستای اسدآباد کوه هایی وجود دارد که ادامه ی رشته کوه های زاگرس می باشد و در بین مردم روستا و منطقه به کوه های « بدیل » معروف هستند . این کوه ها به دو قسمت بدیل کوچک و بدیل بزرگ تقسیم می شوند که در فاصله ی کمی از هم قرار دارند. مساحت این کوه که در حدود 5 کیلومتر مربع می‌باشد، محل اقامت زمستانی دامداران روستاهای حومه بهبهان و ایلات طیبی می‌باشد. درختان جنگلی آن بادام، بن و کلخونگ می‌باشند و چند چشمه کوچک جهت استفاده احشام و حیوانات این ناحیه دارد. این کوهها در شش کیلومتری شمال روستای قالند واقع شده اند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک