بهترین سوغات ، فرش تبریز

فرش تبریز

شرح

کلان شهر تبریز از جذاب ترین شهرهای ایران است و اهمیت اقتصادی و صنعتی زیادی دارد. جاذبه های تبریز خیلی از گردشگران را برای تماشا به این شهر می کشاند البته، در کنار جاذبه های تاریخی و فرهنگی، این شهر سوغاتی های جذابی هم دارد. مطمئنا یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر وقتی است که مغازه های رنگارنگ شهر را برای خرید بهترین سوغاتی ها زیر پا می گذارید.

با سوغاتی های تبریز آشنایی دارید؟ می دانید گردشگران معمولا در این شهر چه چیزهایی را به عنوان سوغات می خرند؟ در دنیای زیبای شهر تبریز یکی از معروف ترین سوغاتی ها، فرش دستبافت تبریز است که طرفداران خاص به خودش را داراست.

استان آذربایجان شرقی و به خصوص شهر تبریز یکی از مراکز مهم تولید فرش دستباف اصیل ایرانی است تا جایی که شورای جهانی صنایع دستی، این شهر را به عنوان شهر جهانی بافت فرش انتخاب کرد. علاوه بر قالی و قالیچه های زیبا در کارگاه های فرش بافی تبریز تعداد زیادی تابلو فرش تبریز به ویژه با نخ ابریشم بافته می شود که جزو نفیس ترین سوغات شهر به حساب می آیند.

هزینه و مراحل اخذ ویزای ارمنستان

تبریز شهر جهانی بافت فرش تبریز

نقطه عطف تولید فرش تبریز به دوره صفویه برمی گردد چرا که پیش از این دوران فرش ها طرح های عشایری و ساده تری داشتند؛ اما در دوره صفویه فرش ها با شکوه تر و به عبارتی شاهانه تر شد.این فرش اصولا دارای رنگ های شاد و باطراوات است که در طرح های هرتی، لچک ترنج، گلستانی، شکارگاه و … بافته می شود. بدون شک یکی از معروف ترین صنایع دستی و البته سوغاتی های تبریز فرش و قالی است و حتی تبریز به عنوان شهر جهانی فرش هم معروف است.

از دیرباز و از زمان سلجوقی و ایلخانی قالی بافی در استان آذربایجان شرقی رواج دارد و امروز این هنر آنقدر پیشرفت کرده که قالی های تبریز در دنیا معروف شده اند. به تازگی هنر دیگری به نام چرم فرش هم در تبریز معروف شده که کاربرد زیر انداز تزئینی و فرش دارد و با چیدمان خانه های امروزی در هماهنگی کامل است. این فرش یکی از انواع قالی‌های ایرانی است. این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز بافت قالی در ایران است و قالی‌های بافت آن از تنوع و گوناگونی بسیاری برخوردارند. تبریز، در حال حاضر از سوی «شورای جهانی صنایع دستی» به عنوان «شهر جهانی بافت فرش» انتخاب شده است.

قدمت فرشبافی در تبریز

فرشبافی در تبریز از قبل از دوران صفویه آغاز شد و یکی از قدیمی ترین و معروفترین مراکز بافت فرش های دستباف در دنیا به شمار می آمد. اوایل فرش ها در قالب طرح های روستایی با رجشمارهای 24 بافته می شد که به مرور زمان با رشد و ترقی فرش و قالیبافی تا 110 رج افزاش پیدا کرد و همچنین به هنر درباری مبدل گشت. مواد اولیه بکارگرفته شده در این فرش معمولا از جنس پشم یا ابریشم بودند که فرش های بسیار با کیفیت و اعلا روانه بازار می کردند. تبریز دارای تنوعی بی نظیر از طرح ها و نقشه ها در زمان های گذشته بود.

بازدید از شهرهای توریستی ارمنستان

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط