موزه های دیدنی ارمنستان

دیدنی ترین موزه های ارمنستان

شرح

بهترین موزه‌های ارمنستان یکی از موارد و موضوعاتی است که قصد داریم تا در مورد آن صحبت کنیم. کشور ارمنستان یکی از کشور‌هایی است که دارای سابقه دیرینه بوده و به همین دلیل نیز وجود موزه‌های مختلف در این کشور، موضوع پیچیده و عجیبی به نظر نمی‌رسد. معمولاً بازدید از موزه‌های ارمنستان می‌تواند یکی از بهترین بخش‌های سفر شما به این کشور به حساب بیاید.

اما در این بین فراموش نکنید که معمولاً مدت زمان سفر شما به ارمنستان بین یک هفته الی ده روز است. این موضوع سبب می‌شود تا نتوانید بازدید از تمام موزه‌های این کشور را داشته باشید. به همین خاطر در این مطلب سعی کرده‌ایم تا بهترین موزه‌های ارمنستان را به شما معرفی کرده و شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

قیمت و خرید بلیط ایروان تهران

بهترین موزه‌های ارمنستان

۱-موزه تاریخ ارمنستان

اولین موزه که با نام موزه تاریخ ارمنستان شناخته می‌شود، جز یکی از موزه‌های مهم  و هم چنین بهترین موزه‌های ارمنستان است. مکان قرارگیری آن نیز در میدان جمهوری شهر ایروان است. این موزه دولتی بوده و هم ساختمان و هم وسایل و‌ اشیا گران قیمت موجود در آن، متعلق به دولت ارمنستان است، به همین خاطر نیز تمام هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری ساختمان و‌ اشیا باستانی را دولت تأمین می‌کند.

تعداد ‌اشیا موجود در این موزه به بیش از ۴۰۰ هزار شی گران بها و قیمتی می‌رسد که از حدود یک قرن پیش تا کنون در این موزه نگهداری می‌شده‌اند. یکی دیگر از جذابیت‌های این موزه مربوط به فعالیت‌های فرهنگی موزه و همچنین مرمت آثار باستانی است. بخش‌های مختلف موجود در موزه تاریخ ارمنستان نیز شامل مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، تاریخ و هنر می‌شود.

۲-موزه ماتناداران

عمده ‌اشیا گران بهایی که در موزه ماتناداران می‌توانید پیدا کنید مربوط به دست نوشته‌هایی می‌شود که به دوره‌های مختلف کشور ارمنستان مربوط است. این موزه حتی یکی از بزرگ‌ترین منابع دست نوشته مربوط به ارامنه در کل جهان نیز به شمار می‌رود.

از زمان تأسیس این موزه حدود ۷۳ سال می‌گذرد و به مرور این موزه گسترش پیدا کرده است. این گسترش به جایی رسیده است که هم اکنون حدود ۱۴ هزار جلد کتاب و دست نوشته در این موزه وجود دارد.
یکی از نکات جالب توجه در خصوص این موزه، وجود مجسمه بزرگی است که بنیان‌گذار الفبای ارمنی را نشان می‌دهد.

۳-موزه نسل کشی ارامنه

قطعاً شما نیز در خصوص نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی چیز‌هایی را شنیده‌اید و احتمالاً کنجکاو هستید تا موضوعات بیشتری را درباره آن بدانید. در این موزه تمام وقایع مربوط به نسل کشی ارامنه و تمامی آثار و اسناد به جا مانده از آن را خواهید دید. یکی دیگر از مواردی که در این موزه می‌تواند جلب توجه کند، وجود حلقه فلزی بزرگ در وسط موزه است که آتشی در آن پابرجا است. این آتش همیشه به رسم یادبود از مردمی که در آن وقایع جان سپرده‌اند، روشن است.

۴-موزه سرگی پاراچانوف

سرگی پاراچانف نام یکی از هنرمندان و کارگردانان بزرگ ارمنی است که به رسم یادبود و احترام به یاد او، نامش را بر روی این موزه گذاشته‌اند. جالب است بدانید که پایه و اساس این موزه توسط خود پاراچانوف بنیان‌گذاری شده است و گسترش پیدا کردن آن، در طی سال‌های بعدی و توسط دیگران صورت گرفته است. کل موزه در دو طبقه است که شامل آثاری همچون نقاشی‌ها، کلاژ، عروسک‌ها و… از هنرمندان معروف و محبوب کشور می‌شود.

این موزه در شهر ایروان واقع شده، این در حالی است که پرسنل و هنرمندان وابسته به این موزه در بسیاری از کشور‌های دنیا، تئاتر و نمایش‌های دیدنی بسیاری را اجرا کرده و این موزه را به شهرت خوبی رسانده‌اند.

۵-موزه کافسجیان

موزه کافسجیان یکی دیگر از بهترین موزه‌های ارمنستان است. معمولاً موزه‌های دارای آثار ارزشمند و قدیمی هستند که چند صد سال و یا حتی چند هزار سال از عمر آن‌ها می‌گذرد، اما در خصوص موزه کافسجیان این موضوع متفاوت است. در این موزه بیشتر در خصوص آثار مدرنی که در طی سال‌های اخیر در ارمنستان وجود داشته است، می‌توانید اطلاعات کسب کنید. انجام فعالیت‌هایی همچون اکران فیلم، اجرای موسیقی و برنامه‌های مربوط به کودکان، از جمله دیگر کار‌های این موزه است.

قیمت و رزرو هتل خوب در ایروان

۶-موزه اریبونی

موزه بعدی که باز هم در ایروان قرار گرفته است، با نام موزه اریبونی شناخته می‌شود. این موزه پر از ظروف قدیمی، زیور الات قیمتی، شیشه‌ها، سرامیک‌ها و به طور کلی هر چیزی که مربوط به ایروان و ارمنستان باستانی می‌شود، است. موزه اریبونی بر فراز یک تپه و در کنار یک قلعه بنا شده است.

جمع‌بندی

شناخت بهترین موزه‌های ارمنستان می‌تواند برای افرادی که به این کشور سفر می‌کنند و نسبت به شناخت تاریخ و گذشته یک کشور علاقه‌مند هستند، بسیار جذاب و دلنشین باشد. معمولاً اگر به صورت تور مسافرتی به این کشور سفر کرده باشید، نمی‌توانید تمام موزه‌های کشور ارمنستان را ببینید؛ اما بهتر است چند مورد از آن‌ها را که با سلیقه شما همخوانی دارند و به موضوعات آن‌ها علاقه دارید، در لیست کار‌های خودتان قرار دهید.

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط