روستا بِرِنت سواد کوه

روستا بِرِنت سواد کوه

شرح

روستا بِرِنت سواد کوه

سوادکوه شهری است در استان مازندران و در شمال کشور ایران. این شهر علاوه بر داشتن تاریخی پربار و کهن، از زیبایی‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای نیز برخوردار گشته است. سوادکوه که از شهرهای جنوبی استان مازندران می‌باشد، در دامنه شرقی کوهستان دماوند قرار گرفته است. همین امر باعث شده که علاوه بر دارا بودن از مواهب طبیعی زیبا مثل غارها و تنگه‌های تماشایی، چشمه‌ها و آبشارهای فراوان، از اقلیمی خنک و هوایی مطبوع و دلپذیر نیز برخوردار گردد. روستا بِرِنت سواد کوه در استان مازندران است.

این روستا طبیعتی بی‌نظیر برای طبیعت‌گردان و دوچرخه سواران دارد. روستای برنت باقدمت تاریخی 2 تا 3 هزار ساله و با داشتن جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیبا می تواند برای علاقه مندان به طبیعت جاذبه های زیادی بهمراه داشته باشد . وجود بناهای تمدنی مثل “کوشک اردشیر بابکان” بر اساس نوشته دکتر منوچهر ستوده در کتاب از استارا تا استر اباد که بقایای ان هم اکنون در منطقه “کوشک سر” برنت وجود دارد، حمام و عمارت “علی محمد خان”، مسجد و مدرسه علمیه که البته بر اثر مرور زمان تخریب شده و وجود قبور گبری در حوالی این روستا نشان از سابقه طولانی حیات بشری در این منطقه است. بنای مدرسه از دیگر مظاهر تمدنی است که از سالها پیش در این روستا بوده است.

آسیاب های آبی روستا

آسیاب های آبی و تعدد آن در این روستا نیز نشانه اوج حرکت و فعال بودن این منطقه در صنایع تبدیلی منطقه بوده است. از دیگر مشخصه های روستای برنت وجود قشر اجتماعی خان ها در این محل بوده است که به دلیل ارتباط با حاکمیت سیاسی زمان و اقتدار مالی در منطقه از قدرت برخوردار بوده و اعمال قدرت می کردند. همچنین این روستا منطقه ای بزرگ نشین بوده و علمایی مانند میرزا عبدالوهاب مجتهد ، میرزا غلام حسین ملکی به این روستا می آمدند و حل اختلاف می کردند . روستای برنت در گذشته دارای امکاناتی بود که روستاهای هم جوار نداشتند مانند: آسیاب ، بالا آسیاب و پایین آسیاب و حمام.

جاذبه های گردشگری روستا

این روستا منطقه مناسبی برای دوچرخه سواری است به طوریکه اغلب در فصل تابستان و پاییز گروههای دوچرخه سوار برای لذت بردن از طبیعت و داشتن سرگرمی مناسب به این منطقه می روند.

از این رو علاقمندان به دوچرخه سواری و حتی دیگر گردشگران باید بدانند که این منطقه شمال کشورمان در اغلب سال خصوصا در پاییز با بارش های بسیاری همراه است بنابراین داشتن لباس گرم و مناسب باران ضروریست. اقتصاد روستا مبتنی بر دامداری و کشاورزی معیشتی با تولید گندم جو و محصولات باغی بوده و هست. وجود کوههای سر به فلک کشیده ، جنگل های انبوه ، یخچال های طبیعی، چشمه های اب معدنی “سرخ رز واو” “سید بی بی وااو” “اوکسر وااو” “داوود وااو” و چشمه های پر آب و جریان رودخانه “دلاور رود” که از سرشاخه های رودخانه ی “تلار” است، ویژگی منحصر بفرد این روستا است .

منطقه برنت دارای سه نوع پوشش گیاهی استپی کویری و جنگلی است. بخش غربی آن از مسیر ورودی جاده خطیر کوه رویشگاه گیاهان استپی و در بخش جنوبی آن مراتع و کوه چکل و شرق آن دارای پوشش جنگل است. چشم انداز بسیار زیبا و روح افزای برنت با وجود جنگل های سرسبز و کوههای سر سبز و کوه های سر به فلک کشیده آن این منطقه را از سایر مناطق متمایز می کند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک