باغ وحش و آکواریوم برلین

باغ وحش و آکواریوم برلین

شرح

باغ وحش و آکواریوم برلین | Berlin Zoological Garden and Aquarium

باغ وحش و آکواریوم برلین موسوم “تسولوگیشه” قدیمی ترین و معروف ترین باغ وحش کشور آلمان و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین باغ وحش های جهان است. این باغ وحش که در سال 1844 تاسیس شد، حدود 35 هکتار وسعت دارد و دارای حدود 20000 حیوان از 1400 گونه جانوری مختلف است که از لحاظ تنوع گونه های جانوری این باغ وحش بزرگترین باغ وحش جهان محسوب می‌شود.

در های این باغ وحش که در مرکز شهر برلین قرار دارد، همه روزه باز است و سالانه حدود 3.5 میلیون بازدید کننده از سراسر جهان دارد که از این لحاظ هم پربازدید ترین باغ وحش در تمام اروپا به شمار می‌رود.

تاریخچه باغ وحش برلین

سال های ابتدایی

ساخت باغ وحش برلین به گونه‌ای به لطف پادشاه ویلیام سوم انجام شد که در آن زمان از حیواناتی نظیر طاووس، گوسفند، گوزن، خوک، راکون و یا حتی کانگرو نگه داری می‌کرد که تعدادی از این حیوانات خریداری و تعدادی دیگر از آن ها هدیه هایی بودند که به پادشاه داده شده بود.

مارتین لیختن اشتاین که مدیر موزه زئوس و استاد دانشگاه برلین در آن زمان بود و مسئولیت نظارت بر حیوانات پادشاه را هم برعهده داشت، همیشه ایده ساخت یک باغ وحش را در سرداشت که در نهایت با همکاری الکساندر فن هوبولت و طراح فضای سبز پیتر جوزف لن، پادشاه را متقاعد کردند که حیوانات و چند ساختمان را در اختیارشان قرار دهد، پادشاه نیز خانه باغی را واقع در تیرگارتن (محل کنونی باغ وحش) در اختیار آنها گذاشت.

پس از احداث باغ وحش جمعیت آن بطور چشمگیری افزایش یافت و تا اواسط دهه اول قرن بیست به یکی از جاذبه های گردشگری شهر برلین تبدیل شده بود اما در زمان جنگ جهانی دوم نابود شد و فقط کمتر از صد گونه از حیوانات باغ وحش برلین باقی ماندند و بدین ترتیب آنچه که طی تقریبا 100 سال با تلاش زیاد به یک موفقیت چشمگیر تبدیل شده بود، طی جنگ نابود و طبق گزارشات فقط 91 حیوان از این جنگ جان سالم بدربردند.

پس از جنگ جهانی

پس از جنگ جهانی دکتر کاترینا هاینروت، اولین مدیر باغ وحش زن در آلمان وظیفه دشوار بازسازی باغ وحش تخریب شده را برعهده گرفت. آکواریومی که همسرش اسکار هاینروت طراحی کرده بود بازسازی شد و همچنین بازسازی خانه ی بزکوهی، فیل و اسب آبی را بخاطر حس تعهدی که داشت با موفقیت انجام داد. پس از بازنشسته شدن او، دکتر هاینتز کلوس به جای او مشغول به کار شد و بسیاری از ساختمان ها و محوطه های امروزه پارک را ساخت. کلوس تمرکز زیادی بر حفاظت از گونه های جانوری داشت و از بسیاری از گونه های نادر در باغ وحش نگه داری کرد و همچنین مدرسه باغ وحش را نیز تاسیس کرد.

در زمان تقسیم آلمان، جمهوری دموکراتیک آلمان باغ وحش خود را در آن منطقه تحت مدیریت هنریچ دات افتتاح کرد اما پس از پیوستن دوباره دو قسمت، باغ وحش ها نیز با وجود ویژگی های متفاوت به یکدیگر پیوستند. دکتر هانس فردریچ که معاون کلوس بود پس بازنشستگی او مدیریت مجموعه را عهده دار شد و با تلاش بسیار در سالهای 1991 تا 2002 باعث همبستگی بیشتر دو باغ وحش شد و بسیاری از قسمت ها در زمان او بازسازی شدند.

در سال 2008 نیز گابریل تونه مدیر مالی باغ وحش شد که بسیاری از محوطه ها از جمله محوطه گوریل ها و شامپانزه ها و خانه پرندگان در زمان او طراحی و افتتاح شدند.

حیوانات باغ وحش و آکواریوم برلین

باغ وحش برلین از لحاظ تنوع جانوری غنی ترین باغ وحش دنیاست و از زمان باز گشایی آن تا به حال زیستگاه برخی از خاص ترین حیوانات روی کره زمین بوده است که از جمله آن‌ ها می‌توان به نات، خرس قطبی ای اشاره کرد که سالانه افراد بسیار زیادی را به این باغ وحش می‌کشاند و برنامه ها و فیلم های زیادی هم در موردش ساخته شد. پاندا های این باغ وحش هم از گونه های بسیار محبوب این باغ وحش هستند. ببر مازندران نیز زمانی در این باغ وحش نگهداری می‌شد.

اکثر حیوانات باغ وحش برلین در محیط هایی شبیه به محیط زندگی خودشان نگهداری می‌شوند و قفس های بسیار کمی در این باغ وحش وجود دارند.

در ادامه به برخی از گونه های جانوری و حیوانات باغ وحش برلین اشاره می‌کنیم:

گوریل، بونوبو، شامپانزه، بابون، اورانگوتان، شیر، ببر، فیل آسیایی، گرگ قطبی، پنگوئن آفریقایی، کرگدن، گراز زگیل دار، تیز شاخ، بز کوهی سیبری، تایپر، کانگورو، زرافه، زرافه گردن کوتاه، گورخر، گاومیش هندی، خرس سیاه آسیایی، خرس تنبل، سیل، اسب آبی، شیر دریایی و …

همچنین گونه های نادری مانند نوک شاخ زمینی ابیسینی، خدنگ باریک نواری و خدنگ دم حلقه‌ای نیز در این باغ وحش نگهداری می‌شوند.

آکواریوم باغ وحش

آکواریوم باغ جانور شناسی برلین که در سال 1913 به عنوان یکی از بخش های این مجموعه افتتاح شد در حال حاضر دارای 13000 گونه جانور آبزی، دوزیست و خزنده و حشره است. از بخش های محبوب این آکواریوم که از بزرگترین آکواریوم های اروپاست می‌توان به قسمت کوسه ها، کروکودیل ها، پیراناها و صخره های مرجانی اشاره کرد.

دسترسی به این آکواریوم از داخل باغ وحش امکان پذیر است و ورودی جداگانه‌ای نیز دارد.

ساعت کاری باغ وحش برلین: در روز های تابستان از ساعت 9 صبح تا 6:30 شب و در روزهای زمستان از ساعت 9 تا 4:30 عصر.

آدرسبرلین، خیابان هاردنبرگ پلتز

موقعیت هتل

کشور: آلمان
شهر: برلین

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک