قلعه بلوگرادچیک

قلعه بلوگرادچیک

شرح

قلعه بلوگرادچیک

یکی از جاذبه های تاریخی کشور بلغارستان که به دلیل صخره‌های عجیب و متفاوتش از شهرت زیادی برخوردار است ، قلعه بلوگرادچیک نام دارد . این قلعه به قلعه‌ی کالتو هم مشهور است. قدمت قلعه به دوران روم باستان می‌رسد. در قرون اول تا سوم پس از میلاد مسیح، رومی‌ها در مناطق جدید امپراطوری شبه‌ جزیره‌ی بالکان دست به ساخت جاده‌های جدید زدند و همچنین قلعه‌هایی برای نگهبانی از آن‌ها به وجود آوردند. قلعه‌ی بلوگرادچیک یکی از اماکن تاریخی کشور بلغارستان به حساب می آید و به خاطر قدمت و اهمیت آن یکی از حفاظت شده ترین دژ ها در این کشور می باشد.

تاریخچه

این قلعه در قسمت شمال غربی کشور قرار دارد و نزدیک ترین شهر به آن، شهر بلوگرادچیک می باشد که نزدیک مرزهای کشور صربستان می باشد. بعد از سرنگونی امپراتوری رم، امپراتوری های دیگری مانند بیزانس‌ها از این قلعه استفاده کردند. در زمان تزار بلغارستان، قلعه قدیمی گسترش یافت و پادگان های مستحکمی ساخته شد که باعث شد این دژ به یکی از مهمترین قلعه های آن دوره تبدیل شد.

البته عثمانی ها از قلعه نهایت استفاده را کردند و با توسعه بیشتر آن توانستند شورش های محلی زیادی را سرکوب کنند. سال ها این قلعه برای مقاصد جنگی و دفاعی استفاده می شد و آخرین بار در جنگ بین بلغارستان و صربستان در سال 1850 از آن استفاده شده است. از قلعه‌ی بلوگرادچیک برای کنترل جاده استفاده می کردند و ارتفاع دیوار های آن به 12 متر و قطر 2 متر می رسد. این دیوار بیشتر در قسمت های شمال غربی و جنوب شرقی می باشد و در بقیه قسمت ها، صخره هایی به بلندی 70 تا 200 متر به عنوان دیوار استفاده می شده است.

اشکال قلعه 

این صخره ها دارای شکل های عجیب می باشند و بعضی از آن ها به آدم تشبیه شده است. در قرن 19 میلادی تغییراتی بر روی قلعه بلوگرادچیک اتفاق افتاد، تغییراتی که به سبک معماری قلعه های عثمانی در دوره قبل انجام گرفت، تغییراتی که باعث شد که این قلعه کامل تر و همچنین وسیع تر شود. علاوه بر آن، ابزار و اقلام اروپایی توسط مهندسین فرانسوی و ایتالیایی به این قلعه اضافه شدند و بدین صورت این قلعه کامل تر گشت. در نزدیکی قلعه بلوگرادچیک غاری باستانی به نام ماگورا وجود دارد که در این غار می توانید نقاشی های باستانی و جالبی را مشاهده کنید که قدمت آن ها به دوره های تاریخی مختلفی باز می گردد. 

این قلعه آن قدر شگرف و جذاب است که در سال 2009 میلادی نامزد قرار گیری در فهرست جهانی عجایب هفتگانه شد، در این مکان ترکیب شن و ماسه و صخره با گیاهان گوناگون را می توانید مشاهده کنید. ساعت کاری این قلعه هر روزه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر می باشد و هزینه ورود به این قلعه حدودا 3 لوای بلغارستان است. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک