میدان تاریخی شهدا بیروت

میدان تاریخی شهدا بیروت

شرح

میدان تاریخی شهدا بیروت

بیروت شهری بندری است که بر روی دماغه‌ای کوچک و درکنار دریای مدیترانه قرار گرفته و بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور لبنان است. بیروت به دلیل زیبایی و جذابیتی که دارد در جهان از آن با عنوان عروس خاورمیانه یاد می کنند؛ تمام دیدنی های بیروت تاریخچه‌ای مشترک با شهرهای تاریخی و مشهور جهان مانند ایتالیا، موروکو، مصر و یونان دارند.در دهه‌های اخیر گردشگری بیروت اهمیت بسیاری پیدا کرده است و گردشگران بسیاری برای بازدید از جاذبه‌های بیروت به آن سفر می‌کنند.

این شهر همواره شاهد جنگ‌ها و رویدادهای مختلف در طول تاریخ بوده، اما هنوز هم جاذبه‌ های دیدنی فراوانی در آن وجود دارد که میدان تاریخی شهدا بیروت یکی از آن هاست . شهر بیروت به غیر از سواحل زیبا و شب زنده داری هایی که دارا می باشد، برای کسانی که به تاریخ و فرهنگ علاقمند هستند هم می تواند جذاب باشد.

میدان شهدا بیروت یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی بیروت به‌ شمار می‌رود. این میدان در سال 1931 و در بزرگداشت یاد کشته‌ شدگان دوران حکومت عثمانی نام‌گذاری شد. در طول جنگ داخلی لبنان، از میدان شهدا به‌ عنوان سرحد دو نیمه شرقی و غربی بیروت استفاده می‌شد. امروزه این میدان با تعدادی سینما و قهوه‌خانه به مکانی محبوب در میان مردم بومی و گردشگران تبدیل شده است.

جاذبه های دیدنی میدان

چندین مجسمه از شهیدان لبنان و مسجد بزرگ محمدامین نیز در میدان شهدا واقع شده‌اند. میدان را در زمان امیر فخر الدین معنی دوم در دهه‌های اول تا سوم قرن 17 میلادی بنا کرده‌اند. امیر پس از بازگشت از توسکانی بر آن شد تا به بیروت رنگ و بویی مدرن و اروپایی بدهد و بناها و گذرهای نوی به بیروت افزود، از جمله این میدان که در گوشهٔ آن نیز مهندسان ایتالیایی به فرمان امیر کاخی درخور او بنا کردند، که امروز از میان رفته است.

آخرین بازمانده‌های کاخ در سال 1932 در زمان قیمومت فرانسه از میان برداشته شد تا عبود عبدالرزاق به جای آن یک سالن اپرا بنا کند. در زمان احمد پاشا (1831 م) پس از بنا کردن برجی بلند در این میدان، آن را میدان برج نامیدند. امروزه این میدان به دلیل حضور مجسمهٔ شهیدان و نیز مسجد بزرگ و چشمگیر محمد الامین از جاذبه‌های گردش‌گری بیروت به شمار می‌رود. همچنین مزار رفیق حریری در گوشه‌ای از این میدان واقع شده است. این میدان همچنین میعادگاهی برای تجمع‌های سیاسی مردم بیروت از جمله ائتلاف 14 مارس (ائتلاف ضد سوری) به حساب می‌آید. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک