منطقه جببیل بیروت

منطقه جببیل بیروت

شرح

منطقه جببیل بیروت
Beirut Jubail District

جببیل منطقه ای در حدود ۳۶ کیلومتری شمال بیروت ، واقع در کشور لبنان و کنار دریای مدیترانه قرار دارد. مصب نهر ابراهیم در حدود شش کیلومتری جنوب آن است. آب شهر از چاهها و چشمه‌ها تأمین می‌شود. راه اصلی و راه آهن بیروت ـ طرابلس از این شهر می‌گذرد. شهر عَمْشیت، که در حدود سه کیلومتری شمال جبیل قرار دارد، نزدیک ‌ترین شهر به آنجاست. شهر جبیل با راه اصلی با شهرهای بترون (در حدود پانزده کیلومتری) و طرابلس (در حدود ۴۵ کیلومتری) در شمال، و شهر جونیه (در حدود بیست کیلومتری) در جنوب پیوند می‌یابد.
این شهر دارای چند آبگیر، مراکز گردشگری و آثاری از دوره های پیش از تاریخ، دورة اسلامی و جنگهای صلیبی است. جبیل هفت هزار سال قدمت دارد و قدیم ‌ترین شهر لبنان به شمار می‌آید. این شهر پیش از میلاد مسیح، یکی از مهم ‌ترین مراکز تجاری، فرهنگی و دینی مشرق زمین بود.

درباره نام منطقه جببیل بیروت

نام جبیل در منابع به صورتهای گوناگون آمده است. در یونانی باستانی، نام آن بیبلوس، مُحَرَّف لفظ پاپیروس به معنای کاغذ ، است.  در عهدعتیق، لفظ جبیل ( حزقیال نبی ۲۷:۹) و جِبْلیان (به معنای پیروان یوشع؛ صحیفة یوشع، ۱۳: ۵)، آمده که با نام جبیل در ارتباط است.  شهر جبیل در میان رومیها نیز به بیبلوس مشهور بود . آشوریها به آن گوبْلی (جوبلی) و مصریها به آن کوپْنه (کُبْنه) می گفتند.

در زمان فنیقیها (در هزارة سوم پیش از میلاد)، جُبَله نامیده می‌شد و نام سامی آن تاکنون باقی‌مانده است . شهر جبیل در پنج هزار سال پیش از میلاد بنا شده  و در آن آثاری از سکونت، کشاورزی و دفن جسد انسانها به دست آمده است. بطلمیوس، مقر شهر را میان دو رود بترون و آدونیس ذکر کرده است. در دورة فنیقیها، جبیل یکی از مهم ‌ترین شهرهای منطقه در فنیقیة اولی ‘ (به مرکزیت شهر صور) به شمار می‌رفت و به صورت خودمختار محلی اداره می‌شد.

اقتصاد منطقه

 آثار به جا مانده از این دوره ، حاکی از موقعیت تجاری، فرهنگی و مرکزیت دینی این شهر و نیز رونق صنایع فلزی در حومة آن و کشاورزی و پرورش حیوانات در آنجاست. در حدود ۳۸۰۰ تا ۲۸۰۰ ق م، موقعیت ممتاز این شهر و نواحی آن موجب مهاجرت بسیار به این شهر شد. در این سده ها، شهر از نظر آبادانی و وسعت (تا پنج هکتار) رشد کرد و در آن، دیوار سنگی برای محافظت از شهر و بناهای سنگی، به جای بناهای خشتی، احداث شد و شهر را با خیابانهای پرپیچ و خم به قلعه‌ها مرتبط ساختند تا محافظ مردم در برابر هجوم بیگانگان باشد.

در بارة تهیه و استفاده از ادوات نظامی، پرورش طیور و ماهیگیری در این قرنها، گزارشهایی موجود است. پوشش گیاهی در مناطق کوهستانیِ جبیل (در ارتفاعات بالاتر از ۸۰۰، ۱ متر)، درختان مخروطی شکل، در قسمت میانی عمدتاً گیاهان مقاوم در برابر خشکی، و در نواحی ساحلی درختان متناسب با اقلیم مدیترانه ای، به ویژه زیتون و موز و انجیر، است.  بیشتر اراضی این قضا حاصلخیز است و حبوبات و فرآورده های باغی (عمدتاً مرکّبات) از محصولات اصلی آنجاست. کارخانه های مواد غذایی، نساجی و شیمیایی در آن‌جا فعال است. از معادن آهن آن، از جمله در قُرطبا و اَهْمَج، بهره برداری می‌شود.  با استفاده از نهر ابراهیم، برق تولید می‌گردد.  در امتداد ساحل نیز از آب دریا نمک به دست می‌آید. قضای جبیل در مسیر اصلی (راه ساحلی) بیروت ـ طرابلس قرار دارد. راه آهن سراسری از آن‌جا می‌گذرد.

از مهم ‌ترین شهرهای این قضاست: لَحْفَد، در حدود پانزده کیلومتری شمال شرقی شهر جبیل؛ اَلْعاقُوره، در حدود ۲۲ کیلومتری مشرق شهر جبیل؛ قُرطَبا، در حدود نوزده کیلومتری مشرق شهر جبیل؛ و حالات، در حدود هفت کیلومتری جنوب شهر جبیل.

اماکن دیدنی منطقه جببیل بیروت

از اماکن دیدنی منطقه جببیل بیروت ، آبگیرهای نزدیک شهرِحالات و قسمتهایی از شهرهای باستانی قرطَبا و اَفْقا (در حدود پنج کیلومتری جنوب شرقی قرطبا) است. در جبیل و پیرامون آن آثار قدیمی بسیاری به جا مانده که از مهم ‌ترین آنهاست: بت سنگی و سفالهای منقش، متعلق به هزارة سوم قبل از میلاد؛ تصاویر، لوحها، ظروف و سلاحهایی متعلق به دورة تجارت جبیل و مصر، نیز مجسمة انسان از مرمر سفید به ارتفاع دو متر متعلق به همین دوره؛

مقبره ای از دورة فنیقیها و ظروف برنزی و نقره ای، سلاحها و زیورآلات و نیز معابدی از این دوره، از جمله معبد بَعْلَه جبیل، رَشَف، مَشْنَقة و اَفْقا؛ تصاویر سنگی از حیوانات مربوط به دورة حاکمیت ایرانیان؛ مجسمه های الاهه‌ها و خدایان متعدد، از جمله آدونیس، و تصویر ژوپیتر از دورة رومانیها؛ سکه ها، سنگ نوشته‌ها و مجسمه‌هایی از دورة یونانیان؛ سکه ها، سنگ نوشته ها، ادوات نظامی مانند شمشیر، خرابه های قلعه و برجی متعلق به دورة اسلامی؛ چند کلیسا از جمله ماریوحنا و مارشربل، و قلعة جبیل ــ که مرکز دفاعی شهر بود و به صورت چهارگوش با خندقی دور آن احداث شده بود ــ متعلق به دورة صلیبیها .

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک