غار جعیتا بیروت

غار جعیتا بیروت

شرح

غار جعیتا بیروت
Beirut Jeita Grotto

غار جعیتا بیروت یکی از نمادهای ملی کشور لبنان و یکی از مهمترین مراکز توریستی این کشور است. همچنین رودخانه‌ٔ زیر زمینی غار پایینی، آب آشامیدنی تازهٔ بیش از یک میلیون لبنانی را تأمین می‌کند و تنها با استفاده از قایق می‌توان از آن بازدید نمود.  غاری  متشکل از دو غار سنگ آهکی کارستی جدا از هم اما متصل به‌یکدیگر است که غار بالایی ۲٬۱۳۰ متر و غار پایینی ۶٬۲۰۰ متر درازا داشته و در مجموع، گستره‌ای به طول تقریباً ۹ کیلومتر را در بر می‌گیرد. این عار که طولانی‌ترین غار مرکب در خاورمیانه به‌شمار می‌رود یکی از ۱۴ فینالیست برای انتخاب عجایب هفتگانه طبیعت در سال ۲۰۱۱ بوده‌است.

این غارها که در طول میلیون‌ها سال و در پی حل‌شدن سنگ آهک‌های ترک‌خورده بر اثر جریان آب‌های زیرزمینی و اسید کربنیک موجود در آب باران بوجود آمده‌اند در مرکز دامنه‌های غربی کوه لبنان، در درهٔ نهر الکلب در جعیتا در ۵ کیلومتری کرانه‌های دریای مدیترانه و در ۱۸ کیلومتری شمال بیروت، پایتخت لبنان قرار دارند. همچنین ورودی طبیعی غار در ارتفاع ۱۰۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

کشف غار جعیتا بیروت

علی‌رغم مسکونی بودن این غارها در دوران پیش از تاریخ، نخستین کشف دوبارهٔ آن‌ها در سال ۱۸۳۶ روی داد که مبلغ مذهبی ای آمریکایی به‌ نام ویلیام تامسون موفق به یافتن غار پایینی شد. او تا ۵۰ متری درون غار پیش رفت تا به رودخانه‌ای زیرزمینی رسید، سپس تیری شلیک نمود و از انعکاس صدای آن دریافت که به غاری مهم دست یافته‌است. در فاصلهٔ سال‌های ۱۸۹۲ تا ۱۹۴۰ فعالیت‌های اکتشافی بیشتری از سوی آمریکایی‌ها، انگلیسی ها  و فرانسوی ها صورت گرفت و آن‌ها موفق به پیشروی تا عمق ۱٬۷۵۰ متری غار شدند. پس از آن کاشفان لبنانی از دههٔ ۱۹۴۰ به‌ بعد کار جستجو در غار را ادامه دادند.

بازدید عمومی از غار

در سال ۱۹۵۸ غار پایینی برای بازدید عموم گشایش یافت و هم‌زمان عملیات اکتشافی در آن نیز ادامه داشت تا آنکه در همان سال غارشناسان لبنانی، موفق به کشف دالان‌های غار بالایی در ارتفاع ۶۰ متری از غار پایینی شدند. به‌ دنبال این کشف، یک تونل دسترسی و مجموعه‌ای از گردشگاه‌ها بدون آنکه به منظرهٔ طبیعی غار آسیبی وارد شود در آن ساخته شد تا دسترسی بی‌خطر گردشگران به این غارها را فراهم سازد. بزرگترین استالاکتیتهای دنیا در غار بالایی قرار دارد. همچنین دالان‌های غار جعیتا از مجموعه‌ای از تالارها تشکیل‌شده است که بزرگترین آن‌ها ۱۲۰ متر ارتفاع دارد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک