کلیسای بیت‌ اللحم اصفهان

کلیسای بیت‌ اللحم اصفهان

شرح

آشنایی با کلیسای بیت‌ اللحم اصفهان

کلیسای بیت‌ اللحم اصفهان یکی از کلیساهای نسبتاً‌ بزرگ شهر اصفهان است. این کلیسا بسیار نزدیک به کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس و در شمال این دو کلیسا قراردارد. کلیسای بیت اللحم در زمان حکومت صفویه و توسط شخصی به نام خواجه پطرس ولی‌جانیان ساخته‌ شده است. خیابانی در محله جلفای اصفهان هم به نام خواجه پطرس نام‌گذاری شده‌ است. دیوارهای داخلی این کلیسا که با گچ اندود شده است پوشیده از نقاشیهای آبرنگ با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس انجیل است.

طراحی داخلی کلیسای بیت‌ اللحم اصفهان

تزئینات داخلی کلیسا از کاشیهای هفت رنگ با زمینه نیلی و آبی است، دیوارها و گنبد کلیسا از تزئینات و نقاشی رنگ روغن زیادی بهره برده است ، تصاویر نقاشی شده بسیاری که گویای داستانهایی از کتب عهد عتیق و جدید میباشد وجود دارد. در گوشه سمت چپ قسمت فوقانی تصویر بهشت و تصویر خود خواجه پطرس نقاشی شده است. کلیسا در سال 1850 میلادی با خطر تخریب مواجه شد ولی در سال 1870 بوسیله هوان جان الیازیان مرمت و بازسازی شده و باین ترتیب از ویرانی نجات یافت. برج ناقوس در سال 1897 میلادی در بالای در ورودی باختری کلیسا ساخته شد.

حیاط کلیسای بیت‌ اللحم

در حیاط کلیسا سنگ قبرهای بسیاری وجود دارد. از جمله آنها سنگ قبر خواجه پطرس و افراد خانواده او که تعدادی از این سنگ قبرها همراه با حیاط شمالی کلیسا به علت تعریض خیابان جانبی آن در سال 1936 میلادی به خیابان نظر منضم گردید. در سال 1970 به علت عبور ماشینهای سنگین از خیابان نظر گنبد کلیسای بدخهم ترک برداشت که به موقع توسط سازمان فرهنگ و هنر مرمت گردید.

بر روی گنبد هشت نورگیر تعبیه شده است و خود گنبد توسط چهار قوس که به چهار ستون بزرگ متصل است به دیوارهای شمالی و جنوبی بنا اتکا دارد. سمت غربی بنا دارای ایوانی دو طبقه است که ورودی اصلی کلیسا در این سمت قرار دارد. در بالای قسمت داخلی ورودی اصلی بالکنی قرار دارد با پلکانی در سمت جنوبی ورودی، ورودی دوم کلیسا در قسمت جنوبی آن واقع است. محراب کلیسا که در قسمت شرقی بنا قرار دارد دارای دو اطاقک مستطیلی شکل در دو سوی آن میباشد. مصالح بکار رفته در بنای این کلیسا خشت و آجر است.

نمای خارجی باشکوه کلیسا

کلیسای بیت اللحم را می‌توان هم از نظر نقاشی‌های زیبای داخلی و هم از نظر نمای خارجی، باشکوهترین کلیسای اصفهان دانست. به خصوص اینکه دارای بزرگترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان است. روزنامه دیلی تلگراف در مقاله‌ای که در نوامبر 2016 منتشر کرد، این کلیسا را در فهرست 23 کلیسای زیبای جهان قرار داد. کلیسای بیت‌ اللحم اصفهان در تاریخ 17 اسفند 1381 با شمارهٔ ثبت 7643 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کلیسا در شهر اصفهان، خیابان شرقی، میدان بزرگ جلفا واقع شده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک