روستای لافت قشم

روستای لافت قشم

شرح

لافت نام روستایی بندری در میان آب های نیلگون خلیج فارس است که زیبایی های طبیعی و تاریخی را در هم آمیخته و یکی از دیدنی ترین روستاهای قشم به شمار می رود. روستای لافت قشم با ویژگی هایی منحصر به فرد، به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های جنوب کشور شناخته می شود و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. معماری خاص خانه ها به همراه بادگیرها، مساجد سفید تک مناره، قلعه ی نادری و قلعه ی پرتغالی ها و چاه های تاریخی تلا از جاذبه های گردشگری این روستا هستند.

به کارگیری بادگیرهای فراوان در ساخت خانه ها، یکی از ویژگی های مهم لافت است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند و باعث شده تا این روستا به بندر بادگیرها مشهور شود. خانه ها بسیار نزدیک به هم ساخته شده و بافتی متراکم و فشرده در روستا ایجاد کرده اند. بادگیرهای کوچک و بزرگ نیز در میان همین بافت سر برآورده و شکوه و زیبایی خاصی به این روستای ساحلی بخشیده اند.

آب و هوای روستای لافت قشم

 آب و هوای روستای لافت قشم در تابستان ها بسیار گرم و مرطوب است و در زمستان ها تنها کمی از گرمای هوا کاسته می شود. خانه های این روستا همگی حیاط مرکزی و بادگیر دارند. این بادگیرها در اندازه های مختلف ساخته شده و روستای لافت را به بندر بادگیرها تبدیل کرده است. هر چند سال یک بار خانه های روستا به روش های سنتی مرمت می شود و به همین دلیل این روستا شکل اولیه ی خود را حفظ کرده است.

به دلیل آب و هوای بسیار گرم و رطوبت بالای این منطقه، معماری خانه ها به گونه ای است که علاوه بر حفظ زیبایی و ارزش معماری، متناسب با شرایط سخت اقلیمی است. معماری روستای لافت قشم، با ترکیب اتاق ها و راهرو ها و اتصال آن ها به حیاط، شبیه معماری نواحی مرکزی و کویری ایران است. 

لافتی ها با گویشی بسیار نزدیک به قشمی گفتگو می کنند که مانند فارسی بندر است. رسانه تلویزیون در خانه ها نقش به سزایی دارد و بر گویش مردم اثر گذاشته است. سالمندها به جای لیوان واژه گلاس و به جای شکلات واژه چاکلت را به کار می برند که شاید ریشه در تاریخ استعماری منطقه داشته باشد.

ابزار و وسایل برقی و کالاهای خانگی خارجی و به همراه آن آداب و فرهنگ از آن طرف آب وارد می شود و به آرامی جلوه های فرهنگی را تغییر می دهد. چهره طبیعی روستای لافت در میان درختان سبز گرمسیری و نخلستان های بلند، همراه با زیبایی خیره کننده دریا و جنگل شناور حرا برای هر تازه واردی جذاب و قابل توجه است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط