قلعه بالتیک پاکستان

قلعه بالتیت پاکستان

شرح

آشنایی با قلعه بالتیت پاکستان

قلعه بالتیت پاکستان قلعه ای در دره هانزا ، در نزدیکی شهر کریم آباد ، در شمال پاکستان است. این قلعه در سال هشتم میلادی تأسیس شده و از سال 2004 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار داشته است. در گذشته ، بقای رژیم فئودالی هونزا توسط قلعه چشمگیر ، که مشرف به کریم آباد بود ، تأمین می شد. پایه های این قلعه به 700 سال پیش باز می گردد ، با بازسازی ها و تغییراتی در طول قرن ها. در قرن شانزدهم ، شاهزاده محلی با یک شاهزاده خانم از بالتستان ازدواج کرد که استادان صنعت بالتی را برای نوسازی ساختمان به عنوان بخشی از جهیزیه او به ارمغان آورد.

موزه قلعه بالتیت پاکستان

میرز هانزا قلعه را در سال 1945 رها کرد و به کاخ جدیدی که در پایین تپه قرار دارد منتقل شد. این قلعه شروع به پوسیدگی کرد که باعث نگرانی از احتمال نابودی آن شد. پس از نظرسنجی توسط انجمن جغرافیایی سلطنتی لندن ، برنامه مرمت توسط برنامه حمایت از شهرهای تاریخی فرهنگی آقاخان اعتماد و پشتیبانی آن آغاز شد. این برنامه در سال 1996 به پایان رسید و این قلعه اکنون موزه ای است که توسط اداره میراث بالتیت اداره می شود.

ساخت قلعه بالتیت

در گذشته چندین کشور مستقل کوچک بخشی از تاریخ مناطق شمالی پاکستان را تشکیل می دادند. در ميان آنها هانزا و نجر كشورهاي رقیب سنتی بودند كه در طرف مقابل رودخانه هانزا واقع شده بودند. حاکمان این دو ایالت ، میرس موسوم به ثوم برای تقویت قدرت خود ، دژهای مختلفی بنا کردند. براساس منابع تاریخی ،  حاکمان هانزا در ابتدا در نزدیکی قلعه Altit سکونت داشتند ، اما پس از درگیری بین دو پسر حاکم سلطان ، شاه عباس وعلی خان به قلعه بالتین نقل مکان کرد.درگیری قدرت بین این دو برادر سرانجام منجر به کشته شدن جوان تر شد و بدین ترتیب بالتیت فورت به صندلی اصلی قدرت در ایالت هونزا تبدیل شد. مناطق بسیاری از قلعه های باستانی ، مناطق شمالی پاکستان در نتیجه سده های نوزدهم در نتیجه حملات مهاراجه از کشمیر بخشی از میراث خود را از دست داد.

دلیل بازسازی قلعه بالتیت پاکستان

یکی از بزرگترین تغییرات در ساختار قلعه بالتیت با حمله انگلیسی ها در دسامبر سال 1891 صورت گرفت. با اقتدار صحیح ، این قلعه در معرض خراب شدن زمان قرار نگرفت و با گذشت سالها ، ساختار آن ضعیف شد و شروع به رو به زوال نمود. اولیاء او آقاخان چهارم اقدامات ترمیم را برای قلعه بالتیت در سال 1990 آغاز كرد.قلعه بازسازی شده ، که در جلال رسمی خود مجلل است ، در 29 سپتامبر 1996 با حضور عالیات او آقاخان چهارم و رئیس جمهور پاکستان فاروک احمد خان لغاری افتتاح شد. هم اکنون توسط موسسه میراث بالتیت اداره و نگهداری می شود و برای بازدید کنندگان باز است. قلعه بالتیت به عنوان نمونه خوبی از فرهنگ که برای نسل های آینده ترمیم و حفظ شده است ، خدمت می کند.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک