قلعه بلا حصاردر پیشاور

قلعه بلا حصار در پیشاور

شرح

آشنایی با قلعه بلا حصار در پیشاور

قلعه بلا حصار بر روی تپه بلند در گوشه شمال غربی شهر پیشاور در کشور پاکستان ایستاده است. چندی پیش این قلعه از شهر قدیمی پیشاور فاصله داشت ، اما اکنون ساخت بناهای جدید فضای بین شهر قدیمی و قلعه را پوشانده است. با این حال ، موقعیت قلعه در یک تپه مرتفع ، منظره ای نظیر و منظره از پیشاور و کل دره پیشاور را نشان می دهد. در یک روز روشن ، می توان کوههایی را دید که دره پیشاور و فراتر از آن را محاصره کرده اند. مساحت پوشیده از دیوار داخلی قلعه حدود 10 هکتار و دیواره بیرونی آن حدود 15 هکتار است. ارتفاع قلعه در حدود 90 فوت از سطح زمین است.

اهمیت قلعه بلا حصار در پیشاور

پیشاور همواره یک شهر استراتژیک بوده و تسخیر و حکمرانی بر آن از نظر مهاجمان و پادشاهان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. دکتر تاج علی می گوید: “در قرن یازدهم میلادی ، حاكمان هندو ، راجا جیپال از سلسله هندوهاشی در مجاورت پیشاور شکست خورد و محمود غزنوی این قلعه را با ارتش خود پادگان كرد.” مأمورانی که در قرن نوزدهم از پیشاور بازدید کردند ، ذکر کردند که این قلعه قبلاً یک اقامتگاه سلطنتی حاکمان افغانستان بوده است. بالای حصار در چندین نوبت شاهد ساخت و ویرانی آن توسط فاتحان ، جنگجویان ، مهاجمان و پادشاهان بوده است.

پس از سرنگونی امپراتور همایون توسط شاه سوری ، پادشاه افغانستان ، افغانها این قلعه را ویران کردند. وقتی همایون در آنجا ماند ، تصمیم گرفت قبل از اقدام به کابل آن را دوباره ساخت. او می خواست در مرحله بعدی از این قلعه برای فتح هند استفاده کند. از آنجایی که افسران وی نمی خواستند عقب بمانند ، خود همایون بر بازسازی قلعه نظارت داشت که به زودی تکمیل شد. به گفته تاج ، “حاكمان افغانستان آن را” باله حصار “به نام فارسی به معنای قلعه بلند نامگذاری كردند ، در حالی كه سیك ها آن را تغییر نام دادند و آن را دوباره ساختند و در سال 1834 قلعه خود را” سومرگار “نامیدند اما این نام محبوبیت پیدا نکرد”.

ساخت قلعه بلا حصار

این قلعه بر روی تپه ای ساخته شده است که دارای منظره ای از اطراف ، از جمله باغ های شالیمر است که در حال حاضر به سمت پارک جناح در شمال آن معروف است. این برجستگی و شکوه بیشتری به قلعه بخشید. در هنگام وقوع زلزله 27 اکتبر 2015 ، یک دیوار از قلعه بلا حصار فرو ریخت ، اما این دیوار بازسازی شده است. در اوایل قرن نوزدهم ، پیشاور پایتخت تابستانی پادشاهی کابل و باله حصار محل سکونت پادشاهان افغانستان بود. سیکها در اوایل سال 1823 در نبرد نوشهره کابل باراکزیس کابل را جنگیدند و شکست دادند. پس از پایان این نبرد ، در رودخانه راست رودخانه اندوس جنگیدند ، سیک ها افغان های عقب نشینی شده گذشته پیشاور را از طریق خیبر تعقیب کردند.

سیکها این را با تخریب دربار سلطنتی افغانستان و قلعه باله حصار دنبال کردند. در دسامبر سال 1823 ، کاوشگر بریتانیایی ویلیام مورکروفت این قلعه را پیدا کرد “انبوهی از زباله ها ، و تنها استفاده ای که از سوی حاکمان پیشاور انجام می شد ، به عنوان یک معدن از آنجا برای تهیه مواد برای منازل ساخت خودشان بود”. سوابق بایگانی نشان می دهد که اندکی پس از اشغال پیشاور توسط سیک ها در سال 1834 ، هری سینگ نالوا شروع به بازسازی قلعه کرد. سیک ها قلعه خود را “سومیر غار” نامیدند. اولین گورو سیک ها ، گورو ناناک دیو در طی سفرهای خود از کوه سومر بازدید کرده بود.

مهم ترین جاذبه شهر پیشاور

رنجیت سینگ وقتی برای اولین بار در تاریخ 16 مه 1835 برای اولین بار از قلعه نوساز بازدید کرد بسیار خوشحال شد. انگلیسی ها پس از الحاق پادشاهی سیک ها در سال 1849 ، دیواره های خارجی بلا حصار را بازسازی کردند. قلعه بلا حصار در قرن بیست و یکم همچنان به عنوان جاذبه ی مهم در شهر پیشاور است. دولت استانی برای کنترل این قلعه از مرزهای مرزی خواسته است تا بتواند آن را برای گردشگران باز کند.

این قلعه برای گردشگران افتتاح شده است. و با هر هزینه ای ، اما از گردشگران خواسته می شود CNIC خود را همراه خود بیاورند ، در حالی که از گردشگران بین المللی خواسته می شود خود را بیاورند. گذرنامه همچنین موزه ای از سپاه مرزی در این قلعه وجود دارد که از زمان شروع سپاه های مرزی و سلاح های مورد استفاده واحدهای مختلف محلی مرزی سپاه مرزی ، لباس های مختلف مرزی را نشان می دهد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک