مسجد بی بی هیبت باکو

باغ وحش باکو

شرح

باغ وحش باکو (Baku Zoo)، پارک جانورشناسی دولتی است که در باکو قرار دارد. این باغ وحش در سال ۱۹۲۸ تاسیس شده و قدیمی ترین باغ وحش آذربایجان است. باغ وحش متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان و شهرداری شهر باکو است و  مساحت کلی آن، ۴٫۲۵ هکتار می باشد. اگر می خواهید درباره این باغ وحش بیشتر بدانید در ادامه با ایلیا گشت  همراه شوید.

دلیل جابجایی محل باغ وحش باکو

این باغ وحش در سال ۱۹۲۸ در پارک لوناچارسکی تاسیس شد پارکی که بعدها به نام نیظامی تغییر نام داد. در سال ۱۹۴۲ ، با تخلیه باغ وحش روستوف، باغ وحش جدیدی در آن محل درست شد که مراسم افتتاحیه آن بعد از جنگ کبیر میهنی انجام شد. تا سال ۱۹۵۸ این پارک جانورشناسی در کنار ایستگاه راه آهن در میدان کوچکی قرار داشت که بعدها نام آن را ایلیچ گذاشتند.در سال ۱۹۵۸ این باغ وحش به شهر بایل، در حومه شهر باکو منتقل شد و تا اواسط دهه ۱۹۷۰ در همان جا قرار داشت.

وقتی در بایل پدیده لغزش زمین اتفاق افتاد یک خرس و یک شیر با پرت شدن قفس هایشان مردند. این حادثه باعث شد که مسئولین شهر به فکر جایی جدید و امن برای باغ وحش بیفتند. اما تا زمانی که تصمیم قطعی گرفته شود این باغ وحش به طور موقت به شهر رازین منتقل شد و تا سال ۱۹۸۵ در همان شهر باقی ماند.

ساخت باغ وحش برای کودکان

اما دراین مدت گروهی از متخصصین جانورشناسی و زیست شناسی و متخصصان دیگر به این نتیجه رسیدند که «رایون نریمانوف» در باکو، محل مناسبی برای زندگی حیوانات می باشد. ساخت باغ وحش جدید برای بچه ها در کنار ایستگاه راه آهن شروع شد و طبق برنامه، ۴۵ هکتار برای آن در نظر گرفته شد.

برای اینکه ساخت باغ وحش با سرعت بیشتری انجام شود تصمیم گرفته شد که به طور موقت فقط از ۲٫۲۵ هکتار از زمین استفاده شود و بعدها با ساخت راه آهن دایره ای برای بچه ها این باغ وحش را گسترش دهند. در سال  ۱۹۷۹، رئیس قوه مجریه پول لازم برای ساخت باغ وحش جدید را اختصاص داد، ساخت این باغ وحش به دلیل کمبود بوجه، ۵ سال طول کشیده بود. بالاخره در اول سپتامبر ۱۹۸۵، باغ وحش جدید باکو به بهره برداری رسید و دوباره به روی بازدیدکنندگان باز شد. این باغ وحش تا الان هم در همین محل قرار دارد.

مساحت باغ وحش

در سال ۲۰۰۱، طبق دستور رئیس قوه مجریه باکو، ۲ هکتار دیگر به این باغ وحش اختصاص پیدا کرد و مساحت کلی آن را به ۴٫۲۵ هکنار گسترش داد. در سال ۲۰۰۸، ۶ گونه از حیوانات نابومی با هواپیما از مینسک (پایتخت بلاروس) به باکو آورده شدند این حیوانات شامل یک جفت کوروکودیل نیل، بینی خرس ها (Nasua)، چینچیلا، سگ مصری، شوکا، سیاه گوش بودند و در ازای معاوضه با یک شیر جوان که در اواخر سال ۲۰۰۷ به پایتخت بلاروس فرستاده شده بود به باکو داده شدند. در سال ۲۰۱۰ دوباره کار ساخت و ساز را در این باغ وحش آغاز شد و ایستگاه راه آهن بچه ها به طور کامل بازسازی کردند.

از دهه ۲۰۰۰ سازمان رفاه حیوانات نگرانی هایی بابت شرایط و امنیت این باغ وحش دارد که باعث شد دوباره به طرح انتقال باغ وحش در دستور کار قرر بگیرد. طبق دستور الهام الی اف رئیس جمهور کنونی آذربایجان، قرار است باغ وحش جدید در شهرستان آب شوران در ۱۰ کیلومتری باکو ساخته شود و مبلغ ۲٫۸۵ میلیون منات هم برای این کار اختصاص پیدا کرده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک