موزهٔ کتاب‌های مینیاتوری باکو

موزهٔ کتاب‌های مینیاتوری باکو

شرح

آشنایی با موزهٔ کتاب‌های مینیاتوری باکو

موزهٔ کتاب‌های مینیاتوری باکو آذربایجان در شهر قدیمی باکو واقع شده است و تنها موزه در جهان است که به نسخه های مینیاتوری کتاب اختصاص دارد. این کتابخانه کوچک نتیجه 30 سال زندگی Zarifa Salahova است که توسط شخص او جمع آوری شده است و امروزه به تنها موزه اختصاصی کتاب های مینیاتوری جهان تبذیل شده است.در سال 2002 وقتی که  درب های موزه به روی عموم و گردشگران تور باکو باز شد،او کلکسون خود را با دیگران به اشتراک گذاشت. بخش بزرگی از این کتاب ها متعلق به یک گردآورنده اوکراینی است که کتاب های ریز و درشت خود را به سالاهووا در سال 2001 هدیه داده است.

تعداد کتاب موزهٔ مینیاتوری باکو

این موزه دارای چند هزار جلد کتاب بزرک از پری است که آثار اشخاصی مثل Pushkin, Dostoyevsky, Gogol, and Chukovsky  در آن یافت میشود. این کتاب ها از سراسر جهان جمع آوری شده اند که عمدتا به زبان های آذری،روسی،انگلیسی و آلمانی میباشد.قدیمیترین آن در موزه کتاب های مینیاتوری باکو،یک قرآن است که مربوط به قرن 17 میباشد و کوچکترین کتاب موزه یک کتاب روسی با نام “The Most Miraculous Thing”  میباشد که فقط با ذره بین قابل خواندن است.

سالاهووا دارای شخصیت کتابدوست بود و به همین دلیل درب های موزه را به روی عموم باز کرد تا مردم و گردشگران با کتاب ها و ادبیات آشنا شوند و از خواندن آن ها لذت ببرند. او همچنین چند کتاب کوچک خود را منتشر کرده است، از جمله قانون اساسی آذربایجان که در موزه نیز نمایش داده می شود. او بیش از 6000 کتاب مینیاتوری را برای 27 سال جمع آوری کرده است. در حال حاضر 4350 مینیاتوری که در 62 کشور منتشر شده اند در موزه نمایش داده می شوند. 

مشخصات موزهٔ کتاب‌های مینیاتوری باکو

این کلکسیون دارای کتاب های مینیاتوری چاپ شده در روسیه  بعد از انقلاب و دوره شوروی سابق است.
در نمایشگاه کتاب هایی از چندین کشور از جمله مولداوی, گرجستان, اکراین, بلاروس و جمهوری های آسیای میانه و اروپا موجود است.
چاپ های نادر بسیاری در این موزه, شامل کارهای چاکوسکی, بارتو, گوگل, داستایوسکی و الکساندر پوشکین وجود دارند. کتاب های مینیاتوری داستان های کلاسیک آذربایجانی مانند واقف, خورشید بانو ناتوان, گنجوی, نسیمی, فضولی, صمد وورغون, میرزا فتحعلی آخوند اوف و دیگران نیز در موزه به نمایش گذارده شده اند.


مینیاتور های قابل توجه دیگر در این کلکسون شامل یک کپی قرن هفده از قرآن, کتابی قرن سیزدهمی که توسط پیتر شوفر (جانشین جانس گوتنبرگ) چاپ شده است و سه عدد کوچکترین کتاب جهان که هرکدام به اندازه 2 میلیمتر در 2 میلیمتر هستند و  فقط با ذره بین میتوان خواند، می باشند. باستانی ‌ترین آنها، نسخه قرآن می ‌باشد که در سال ۱۶۷۲ در عربستان سعودی به طبع رسیده ‌است. موزه همچنین دارای کتابی حاوی متون آهنگ گروه موسیقی «Beatles» میباشد. علاوه بر این، کتاب ‌های جدید نیز به‌ طور پیوسته به مخزن کتاب موزه اضافه می ‌شوند.قابل توجه است که در جمهوری آذربایجان شهرهای نخجوان، شکی و گنجه نیز دارای موزه کتاب های مینیاتور میباشند.لازم بذکر است که بازدید از موزه کتاب های مینیاتوری باکو برای عموم رایگان است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک