تنگه بهرام چوبین ایلام

تنگه بهرام چوبین ایلام

شرح

آشنایی با تنگه بهرام چوبین ایلام

استان ایلام با داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی متعدد دارای آثاری ناشناخته در ایران است، در این بین شاهکارهایی مانند “تنگه بهرام چوبین” وجود دارد که این تنگه روزگاری مخفیگاه و شکارگاه این سردار بزرگ ساسانی بوده است.

تنگه بهرام چوبین تنگه‌ ای کم عرض و مرتفع با موقعیت استراتژیک در دامنه کبیرکوه و در مجاورت روستای شیخمکان در ضلع غربی مسیر جاده دره شهر- پلدختر از توابع شهرستان دره‌ شهر می‌ باشد. این تنگه با آثار باقیمانده از دیوار و دژهای نظامی منسوب به بهرام چوبین (از ژنرال‌ های دوره ساسانی) تفرجگاهی برای گردشگران است که بنا به روایتی مکان پناه گرفتن بهرام چوبین در زمان شورش علیه خسروپرویز بوده است. 

تاریخچه ساخت تنگه بهرام چوبین

این تنگه طبق روایتی مربوط به بهرام چوبینه در دوره ساسانی است و علاوه بر زیبایی های طبیعی آثار تاریخی نیز در آن وجود دارد. این تنگه  را شکارگاه بهرام چوبین هم می نامند چرا که در داخل این تنگه و پشت آن، محیط های بکری برای حضور حیوانات و پرندگان است و طبق روایتها بهرام روزگاری در این دره شکار هم کرده است.

اما این دره علاوه بر محیطی برای خوش گذرانی به لحاظ آب و هوایی برای بهرام چوبین که به علت بلندی قد و عضلانی بودن اندام به چوبین (مانند چوب) معروف شده بود، مخفیگاه بهرام نیز بوده است. این تنگه به لحاظ نظامی در زمان خود طوری ساخته شده است که دشمنان به راحتی نتوانند وارد آن شوند. دیوارهای تاریخی که بر روی صخره های این تنگه ساخته شده است خود حاکی از امن بودن این منطقه دارد و سردار ساسانی با ظرافت خاصی این تنگه را طراحی کرده است.

آثار تاریخی تنگه بهرام

 از نکات جالب این است که چطور بر روی این صخره ها دیوارهای بلند ساخته اند در حالی که رفتن بر روی این تخته سنگهای بزرگ خود مشکل است. در درون تنگه، آثار تاریخی نیز وجود دارد که فقط دیوارهای ویران شده ای از آنها باقی مانده است در حالی که روزگاری در داخل تنگه، قلعه وجود داشته است ولی به مرور زمان تخریب شده است. در تنگه بهرام چوبین آثار ارزنده فراوان در قسمت ورودی، پیشانی و ارتفاعات نیز وجود دارد. زیبایی و شاهکار بهرام چوبین فقط به  ساخت این تنگه ختم نمی شود بلکه در داخل تنگه، آثار پلکانهای سنگی بر روی دیوارهای سنگی و از همه مهمتر وجود چهار آب انبار که صخره های سخت تراشیده شده است، وجود دارد که برای گردشگران می تواند جالب توجه باشد. 

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: ایلام

دیدنی‌های نزدیک