قلعه بعلبک بیروت

قلعه بعلبک بیروت

شرح

قلعه بعلبک بیروت | Baalbek Castle Beirut

قلعه بعلبک بیروت و خرابه های بعلبک، هیلوپولیس؛ شهر خدایان، این شهر یکی از شهرهای تاریخی لبنان و شگفتی ها جهان باستان است که در زمان یونانیان به آن شهر خورشید می گفتند. بعلبک یکی از شهرهای تاریخی لبنان و از شگفتی‌های جهان باستان در استان بقاع در کوهپایه های شرقی رود لیتانی و در فاصله ی 85 کیلومتری شمال شرقی بیروت واقع‌شده است و همه‌ساله در آن فستیوال بین‌المللی بعلبک برگزار می‌شود.

تاریخچه قلعه بعلبک بیروت

درگذشته در زمان یونانیان و رومیان به هیلوپولیس به معنای شهر خورشید معروف بود و محلی برای عبادت خدایان به شمار می‌رفت. این خداها ژوپیتر (خورشید)، ونوس (زهره) و باخوس (رب‌النوع شراب) بودند که امروزه بقایای معابد آنها در شهر هنوز پابرجاست و مجموعه ی آثار باستانی بعلبک را تشکیل می‌دهند. درواقع هنوز هم بزرگ‌ترین ویرانه‌های رومی باقی‌مانده در لبنان را می‌توان در بعلبک یافت که باعث شهرت این شهر شده است و شامل ستون‌های سنگی بسیار عظیمی است.

معماری داخلی قلعه بعلبک بیروت

در معماری این بناهای به‌جامانده تأثیرات معماری محلی قابل‌مشاهده است. به همین خاطر تفاوت هایی با معماری کلاسیک رومی دارد. در سمت شرق دره‌ی بقاع بالای تپه‌ی بعلبک نشانه‌های سکونت انسانی مربوط به 9 الی 8 هزار سال پیش از میلاد مسیح دیده می‌شود که احداث آنجا را به کاهنان مصری و یا آشوریان نسبت می‌دهند. بعلبک شهری برای پرستش خدایان مختلف به‌ویژه ژوپیتر بوده است و در طول قرن‌ها یونانیان و رومیان و مسلمانان در این سرزمین حکومت می‌کردند و آثار زیادی از آن‌ها به‌جای مانده است.

نکات شگفت انگیز این مجموعه معابد

از نکات شگفت انگیز این مجموعه معابد آن است. کار ساخت معبد ژوپیتر در حدود 60 میلادی به پایان رسید و معبد باخوس نیز که در زمان رومی‌ها به معبد کوچک شناخته می‌شد در حدود 150 میلادی تکمیل شد. معبد باخوس از سه معبد دیگر بهتر حفظ‌شده است و تقریباً دست‌نخورده باقی‌مانده است. معبد ژوپیتر 54 ستون داشته که امروزه فقط 6 ستون از آن باقی‌مانده است. از معبد ونوس نیز تنها ویرانه‌ای باقی‌مانده است. جالب است بدانید در فاصله‌ی 900 متری معبد ژوپیتر 3 قطعه‌سنگ تراش‌خورده‌ی 1 هزار تنی قرار دارد که باعث شگفتی باستان شناسان شده است و این سؤال را به وجود آورده است که چگونه این سنگ‌ها تراش‌خورده‌اند و به این محل حمل شده‌اند؟

آب و هوای لبنان

لبنان آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد. هوای سواحل این کشور در زمستان‌ها سرد و بارانی و در تابستان‌ها گرم و شرجی است. در نواحی مرتفع¬تر، زمستان‌ها با بارش برف همراه است. همچنین دیگر بخش‌های لبنان تابستان‌های گرم و خشکی دارد.

آب و هوای بعلبک

بعلبک آب‌وهوای مدیترانه‌ای نیمه‌خشک دارد با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های نسبتاً سرد که گاهی اوقات با بارش برف همراه می‌شود. برای سفر به بعلبک فصل بهار مناسب است. بعلبک نسبت به بیروت در ارتفاع بالاتری قرارگرفته است و بهتر است در بهار لباس گرم همراه خود داشته باشید.

بازدید از بعلبک در حدود دو الی سه ساعت زمان میبرد و همه روزه از ساعت 8:30 تا نیم ساعت قبل از غروب آفتاب پذیرای شما خواهد بود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک