موزه فرش آذربایجان

موزه فرش آذربایجان

شرح

یکی از صنایع دستی که در کشور آذربایجان مهم می باشد فرش و صنعت تولید فرش است که به دلیل ارزش برای این کالا موزه ای به نام موزه فرش آذربایجان، در باکو در نظر گرفته شده است که این مکان تا به امروز در جذب گردشگر بسیار موفق بوده است. این موزه قبلا به موزه لنین معروف بوده است و امروزه به عنوان موزه فرش مطرح است که نشان دهنده تاریخ و ارزش فرش در این کشور می باشد.

پکیج ویژه تور ارمنستان ۱۴۰۱

با بازدید از این مکان خواهید دید که تعداد 1000 قالیچه دست بافت و نادر که شامل مواردی با طرح های زیبای آذری، ایرانی و داغستانی می باشد. در این موزه با پرداخت هزینه ای اضافه تر می توانید به کمک راهنمایی که در اختیار دارید توضیحات و تاریخچه فرش و قالیچه های موجود در اینجا را به طور کامل بدانید و همچنین از راهنما بخواهید که در مورد سمبل ها و طرح های روی فرش با دانشی که کسب کرده است نیز صحبت کند. 

آشنایی با موزه فرش آذربایجان

این موزه یکی از قدیمی ترین موزه هایی است که در شهر باکو به چشم می خورد. این موزه که قدمتی بیش از 50 سال دارد، بزرگترین مجموعه از فرش های کشور آذربایجان را در خود گنجانده است. هنگامی که وارد موزه فرش آذربایجان می شوید، 10,139 شی مختلف را در هفت مجموعه جذاب خواهد دید که در طی بازدید از آن ها نه تنها از گنجینه های ارزشمند کشور آذربایجان دیدن می کنید، بلکه اطلاعات جالب توجهی از تاریخ این مرز و بوم به دست خواهید آورد.

طبیعی است که چند مجموعه به فرش های مختلف از دوره های تاریخی آذربایجان اختصاص داشته باشد، البته در کنار آن ها مجموعه هایی از زیورآلات، ظروف فلزی، سرامیکی، چوبی، شیشه ای و … نیز در معرض نمایش قرار دارد.

جالب است بدانید که فرش ها، یکی از قدیمی ترین آثار باستانی و گنجینه های ملی کشور آذربایجان محسوب می شوند، به گونه ای که سرآغاز حضور فرش در این کشور را در هزاره دوم پیش از میلاد می دانند؛ اما جرقه ساخت و راه اندازی موزه اختصاصی فرش به اواسط قرن بیستم بر می گردد. زمانی که یکی از فرش بافان و هنرمندان شهیر آذربایجانی این ایده قابل ستایش را ارایه داد. این فرد کسی جز لطیف کریموف نبود که برای حفظ و ترویج این هنر افسانه ای تلاش می کرد. در نهایت پس از تحقیقات و مطالعات لازم، اقدام های مختلفی صورت گرفت و این موزه در سال 1972 میلادی افتتاح شد. 

ثبت فرش آذربایجان در یونسکو

از زمانی که بنا شد فرش آذربایجان به عنوان میراث ناملموس در یونسکو به ثبت برسد، مسوولان این کشور توجه بیشتری به موزه فرش نشان دادند. به این ترتیب قرار شد ساختمان جدیدی با معماری خاص برای این موزه ساخته شود. برای این منظور در بلوار باکو سازه ای به شکل فرش لول شده ساخته شد و در سال 2014 موزه جدید را افتتاح کردند. 

رزرو آنلاین بهترین هتل در ارمنستان

در موزه فرش آذربایجان هفت مجموعه مختلف وجود دارد:

 1. مجموعه فرش های مسطح
 2. مجموعه فرش های کرک دار
 3. مجموعه محصولات فرشی
 4. مجموعه ظروف فلزی
 5. مجموعه بافته ها، لباس محلی و گلدوزی
 6. مجموعه ظروف سرامیکی، شیشه ای، چوبی و کاغذی
 7. مجموعه زیورآلات 

امکانات موزه فرش آذربایجان

در این موزه امکانات مختلفی از آتلیه عکاسی تا سالن های مختلفی جهت برگزاری مراسم و رویدادها وجود دارد:

 • کتابخانه
 • لابی موزه برای برگزاری نمایشگاه و رویدادها
 • سالن نمایشگاه و رویدادها
 • سالن کنفرانس طبقه اول
 • سالن نمایشگاه و رویدادها طبقه سوم
 • سالن کنفرانس طبقه سوم
 • میز بوفه
 • عکاسی با لباس محلی
 • خرید عکس
 • فروشگاه آنلاین

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک