شفق قطبی در روسیه

شفق قطبی در روسیه

شرح

شفق قطبی در روسیه

شَفَق قُطبی (انگلیسی: Aurora) یکی از پدیده‌های جوی کره زمین است. شفق قطبی در روسیه پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولاً در عرض‌های نزدیک به دو قطب زمین که بر اثر برخورد ذرات باردارِ بادِ خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین به وجود می‌آید. شفق‌های قطبی نورهای زیبایی هستند که به‌طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند. که معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. آن‌ها در یونوسفر تشکیل می‌شوند و در سپیده‌دم قطبی قابل مشاهده هستند.

دلیل این پدیده

این پدیده جوی که درباره دلیل وجود آن نظریه های فراوانی وجود دارد، تنها در شمال دایره قطبی دیده می شود. منطقه ای که بسیار سرد و دارای شب های طولانی است. اما این پدیده نادر، با شکل های گوناگون و تلفیق رنگ های قرمز و سبز و آبی آنقدر جذاب است که این موانع قابل چشم پوشی هستند. شفق قطبی شمالی تنها در هشت کشور قابل مشاهده است. بین این هشت کشور، روسیه مرز طولانی تری با دایره قطبی دارد و این یعنی نقاط مختلفی در این کشور وجود دارند که می توان مشاهده این پدیده را در آنها تجربه کرد. درباره این پدیده طبیعی افسانه های متفاوتی وجود دارد ، تا زمانی که دلایل ایجاد شفق قطبی بر همگان مشخص نبود افسانه های متفاوتی در فرهنگ های مختلف از شفق قطبی وجود داشت.

جالب است بدانید که بعضی از قبایل کانادایی به پدیده شفق قطبی رقص ارواح می‌گویند. مردم گرینلند دانمارک بر این باور بودند که شفق قطبی گذرگاه های باریکی هستند که از طریق انها ارواح سرگردان به بهشت می روند. سرخپوستان شفق را نشانه ی جنگ و ویرانی میدانستند.در بعضی فرهنگ ها مردم می ترسیدند که هنگام وقوع شفق قطبی سوت بزنند!  آن ها فکر میکردند که این کار باعث پایین آمدن شفق قطبی میشود و آنها را با خود به فضا میبرد. اگر شما از دوست داران عکاسی هستید و عاشق عکاسی از موضوعات هیجان انگیز و خاص هستید پدیده ی آسمانی شفق قطبی را از دست ندهید! شفق قطبی در نواحی قطب شمال و قطب جنوب پدیدار میشوند. و هرچقدر به مناطق شمالی نزدیک شوید شانس بیشتری برای دیدن این پدیده بی نظیر هست.

بهترین نقاط برای دیدن شفق قطبی

کشور پهناور روسیه یکی از جذابترین مقاصد توریستی دنیا به شمار می رود. جاذبه های گردشگری مختلف این کشور به اندازه ای متنوع است که کمتر کسی را می توان یافت که روسیه را در لیست سفرهای آینده اش نداشته باشد، حتی اگر پیش از این هم از این کشور دیدن کرده است. مرز طولانی روسیه با قطب شمال که بیشترین میزان در میان کشورهای جهان است، آن را به مقصدی ایده آل برای کسانی تبدیل کرده که تمایل به دیدن جاذبه های قطبی دارند. مورمانسک، سورودوینسک، نوایا زملیا (مجمع‌الجزایری واقع در شمال روسیه)، ناریان مار، جزیره‌ی دیکسون و شهر سالخارد بهترین مکان ها در روسیه برای دیدن شفق قطبی هستند. نکته مهم این است که پوشش گیاهی، نوع امکانات، گونه های حیات وحش و حتی شکل و رنگ شفق قطبی در هرکدام از این مناطق با دیگری متفاوت است.

بهتر است پیش از انتخاب هر کدام از این نقاط تحقیقی کامل داشته باشید تا تجربه ای جذاب را برای خود به وجود آورید. سیبری از بهترین مناطق برای مشاهده ی پدیده زیبای شفق قطبی است. سیبری کمترین آلودگی نوری را دارد و شب های آن تاریک و طولانی میباشد پس در سیبری میتوانید مناظر بی نظیر و فوق العاده ای از شفق قطبی را ببینید. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک