کوه های مریخی صحرای آتاکاما شیلی

کوه های مریخی صحرای آتاکاما شیلی

شرح

آشنایی با کوه های مریخی صحرای آتاکاما شیلی

کوه های مریخی صحرای آتاکاما شیلی، بین سه کشور شیلی ، پرو و بولیوی قرار گرفته است. وسعت این بیابان به اندازه 2/3 خاک ایتالیا است. آتاکاما بیشتر پوشیده از شن زار و نمک زار است و از سمت رشته کوههای آند به طرف اقیانوس آرام امتداد دارد. ارتفاعات کوههای آند مانع رسیدن ابرهای باران زا به این منطقه می شوند و مانند دیواری این بیابان را از منطقه بارانی و جنگلی آمازون جدا می کنند. همین موجب شده میانگین بارندگی در برخی از نقاط این بیابان ، بخصوص منطقه آنتوفاگاستا در شیلی ، در طول سال فقط 3 میلی مترباشد.

حتی برخی نقاط سالیان سال بارانی به خود نمی بینند. همین شرایط آب و هوایی موجب شده که بیابان آتاکاما خشک ترین بیابان جهان لقب بگیرد. برخی از محققان ، بیابان آتاکاما را قدیمی ترین بیابان بروی زمین نیز می دانند چرا که در برخی نقاط آن ، همانند نقاطی از بیابان که امروزه در شیلی واقع شده اند ، این قدمت به 200 میلیون سال تخمین زده شده است که می توان آن را با صحرای نامیب آفریقا مقایسه کرد.

قدیمی ترین بیابان جهان

در حال حاضر صحرای نامیب به طور رسمی بعنوان قدیمی ترین بیابان جهان شناخته شده است. در آتاکاما منطقه‌ای به نام گورستان نهنگ‌ها وجود دارد، که در آن بقایای اسکلت صدها نهنگ انباشته شده است. قدمت برخی از این فسیل‌ها به 5 میلیون سال پیش بازمی‌گردد. علت مرگ همه این نهنگ‌ها مسمومیت بر اثر خوردن نوعی جلبک دریایی عنوان شده است. آتاکاما بسیار بایر و خشک است حتی برخی از کوههای بلند اطراف آن که ارتفاعشان به 6000 متر می رسند نیز هیچ برف و یخی در قله شان ندارند حتی بروی بلندترین قله های آن نیز به ندرت می توان برف و یخ دائمی دید.

در منطقه ای که در 100 کیلومتری جنوب آنتافاگوستا در شیلی واقع شده است ، جایی که ارتفاع آن به 3000 متر می رسد ، خاک زمین با مریخ مقایسه شده است. حتی به دلیل ظاهر غیرزمینی که این نقطه از بیابان دارد در برخی صحنه های یک سریال تلویزیونی فضایی نیز بعنوان مریخ از آن فیلمبرداری شده است.

معدن نیترات در صحرای آتاکاما شیلی

آتاکاما به دلیل وجود مواد معدنی غنی در خاکش دارای اهمیت است. اکنون این بیابان دارای یکی از بزرگ‌ترین منابع نیترات سدیم در جهان است که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. تپه های شنی این بیابان حتی آن را برای مسابقاتی نظیر رالی ایده آل ساخته است. یک مسابقه ماشین سواری با نام عبور از آتاکاما نیز در این منطقه برگزار می شود که یک مسابقه یک هفته ای است که طی آن شرکت کنندگان باید تمام نقاط مختلف این بیابان را طی کنند. امروزه گردشگران متعددی برای بازدید از این بیابان خشک و مریخی به آتاکاما می روند. آتاکامی یکی از سه مقصد گردشگری محبوب در شیلی است. گردشگرانی که می خواهند به این بیابان سفر کنند شب را در شهری به نام سن پدرو دو آتاکاما اقامت می کنند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک