کوهستان آراگاتس آشتاراک

کوهستان آراگاتس آشتاراک

شرح

کوهستان آراگاتس آشتاراک (Ashtarak Mount Aragats) طول کوهستان آراگاتس که متشکل از 4 قله آتشفشانی در شمال ارمنستان است حدود 200 کیلومتر و وسعتی بالغ بر 6 هزار کیلومتر مریع دارد که یک پنجم کل وسعت ارمنستان را دربر میگیرد. 

توده آراگاتس از شرق به رودخانه قساق، از غرب به رودخانه اخوریان، از جنوب به دشت آرارات و از شمال به دشت شیراک احاطه شده است. محیط توده حدود 200 کیلومتر (120 مایل) است، و مساحتی معادل 6000 کیلومتر مربع (2300 مایل مربع) یا حدود 1/5 از کل مساحت را در بر می گیرد. ارمنستان 944 کیلومتر مربع. (364 مایل مربع) این توده بالای 2000 متر در شهر زیبای آشتاراک واقع شده است.

خرید بلیط هواپیما تهران ارمنستان با ارزانترین قیمت

بر اساس سنت ارمنی، آراگاتس از کلمات آرا آرا + گاه گاه که به «تخت آرا» ترجمه می‌شود، سرچشمه می‌گیرد. آرا به قهرمان افسانه ای آرا زیبا اشاره می کند. آراگاتس توسط مورخ اوایل قرون وسطی مووسس خورناتسی ذکر شده است که در تاریخ ارمنستان ادعا می کند که نام این کوه به نام آرامانیک، پسر هایک، پدر افسانه ای مردم ارمنی گرفته شده است. Aramaneak دارایی خود را “پای آراگاتس” (ارمنی کلاسیک: ոտն Արագածոյ, otn Aragats’oy؛ مدرن: Aragatsotn) نامید.استان مدرن آراگاسوتن، تحت سلطه کوه، در سال 1995 تشکیل شد. نام کوه کمتر به صورت آراگاتز یا آراگاک نوشته می شود.

پوشش گیاهی کوهستان آراگاتس آشتاراک

کوهستان آراگاتس آشتاراک که شبیه به یک سپر دایره شکل است دارای پوشش گیاهی بسیار زیبایی چون گلهای سوسن، بنفشه، لاله و زنگوله آبی است و در قسمت های بالاتر که همواره پوشیده از برف میباشد گیاه فرش آلپی وجود دارد.  دریاچه‌ای زیبا که در بازه‌ی سرد سال عمدتا پوشیده از سپیدی برف است به نام دریاچه قاری کمی آن طرفتر از قله شمالی واقع شده است که سبب محبوبیت دوچندان بازدیدکنندگان این کوهستان چشم نواز گردیده است.

کوهستان آراگاتس پس از سلطنت کینگ آرا زیبا بدین گون نام گرفت و معنای آن نیز «تاج و تخت آرا»ست. بنابر افسانه‌ها پس از جنگی که کینگ آرا زیبا در آن مجروح شده بود، ملکه آشور به دامنه‌های کوهستان آراگاتس رفت تا مرهمی باشد بر جراحات کینگ آرا و به وی یاری برساند.

مکان های تاریخی کوهستان آراگاتس

 مکان های تاریخی بسیاری بر روی کوهپایه‌های آراگاتس وجود دارد و همچنین شهرک‌هایی چون: آرتیک، آپاران، تالین، اوشاکان و بیوراکان نیز در دامنه آن دیده می‌شوند.

یک از این مکان خای تاریخی مقبره پادشاهان اشکانی است که متعلق به پادشاهان پارتی ایرانی میباشد این مجموعه سنگ مزار که متعلق به قرن 4 است در طول گلوگاه رودخانه امبرد، و مرکز روستای اخس، در استان آراگاتسون واقع شده است. در اطراف این مکان  تعداد زیادی تعداد زیادی غار وجود دارد که مربوط به قرون ۱۶ تا ۱۸ می‌شوند.

از دیگر مکانهای معروف و تاریخی این کوهستان میتوان از قلعه آمبرد که متعلق به قرن 11 میلادی و اوایل قرون وسطی است نام برد. بین قلعه امبرد و نزدیکی دیواری در امتداد دماغه رودخانه در دره‌ای عمیق کلیسای واهرماشن قرار دارد که متعلق به شاهزاده واهرام پهلوانی میباشد.

در سال ۱۹۴۶ توسط آمباتسومیان در دامنه‌های جنوبی کوهستان آراگاتس نوعی رصدخانه نجومی با نام بیوراکامان یا رصدخانه اخترفیزیک بیورکان تأسیس شد که وجود این رصدخانه، ارمنستان را به یکی از مراکز جهانی مطالعه فیزیک نجومی در قرن ۲۰ تبدیل کرد.

اقامت در هتل لوکس و ۴ ستاره آکواتک

پارک الفبای کوهستان آراگاتس آشتاراک

جالب است بدانید که پارک الفبا در نزدیکی روستا آرتاشوان و در سال ۲۰۰۵ به مناسبت ۱۶۰۰ مین سالگرد اختراع الفبا ارمنی ساخته شد، در این پارک مجسمه‌هایی از ۳۹ حرف الفبای ارمنی و همچنین بزرگان ارمنی همچون : مزروپ ماشتوت (مخترع الفبا ارمنی)، هوانس تومانیان شاعر ملی ارمنی، کاچاتور آبوویان پدر ادبیات مدرن ارمنستان و … را خواهید دید.

در سال ۲۰۱۲ یک صلیب ۳۳ متری متشکل از صلیب‌های بزرگ و کوچک آهنین بر روی تپه‌ای در ابتدای پارک نصب شد. این صلیب نمادیست از تعداد سالی که ارمنستان به کشوری مسیحی تبدیل شد. در هر سالگرد نیز یک صلیب به صلیب‌های آن افزوده می‌شود.

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: گیومری

دیدنی‌های نزدیک