جزیره آشوراده گلستان

جزیره آشوراده گلستان

شرح

آشنایی با جزیره آشوراده گلستان

استان گلستان؛ استانی است با جاذبه های متعدد و آبشارهای فراوان و چشم نواز که هرساله پذیرای مسافر های زیادی است. این استان با داشتن مناطق و شهرستانهای زیبا هرساله توریستهای داخلی وخارجی زیادی را به خود جذب میکند. دیدنی های گلستان ، تماشای رخ دلفریب طبیعت است. گلستان یکی از استان‌های بهشتی ایران است که به‌واسطه‌‎ی خاک حاصل‌خیز و پر نعمت، طراوت و سبزینگی و جزیره آشوراده گلستان تصویر همیشگی این استان در ذهن است.

انواع جاذبه هاي طبيعي چون كوه، دريا، جنگل، آبشار، رودخانه، چشمه و انواع گونه هاي جانوري در اين استان قابل دسترسي و مشاهده است. بندر ترکمن یکی از بنادر شمالی ایران است که در استان گلستان قرار دارد و می توان گفت از معروف ترین بنادر سواحل شرقی دریای خزر محسوب می شود. یک جاذبه ی جذاب و دیدنی هم در این منطقه بندری وجود دارد که می تواند در واقع در تمام استان های شمالی حاشیه دریای خزر یک و تنهاست، بلکه این جاذبه ی دیدنی جزیره آشوراده است که در تنها جزیره ایرانی دریای خزر است و برای دسترسی به آن حتما باید به سمت بندر ترکمن بروید.

تنها جزیره ایرانی دریای خزر

آشوراده تنها جزیره ایران در دریای خزر است. این ویژگی و سرسبزی شمال که همواره مورد پسند ایرانیان بوده، آشوراده را به کانون توجه دست‌اندرکاران گردشگری تبدیل کرده است. اکنون نام  آشوراده واژه‌ای کلیدی در ادبیات اکوتوریسم گلستان است. آشوراده یا جزایر آشور نام بخشی از خشکی شبه جزیره میان کاله در شرق آن است. ناحیه روستایی آشوراده از توابع شهرستان بندرترکمن در 25 کیلومتری مرکز استان گلستان واقع شده است. آشوراده آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد.

زبان مردم این جزیره فارسی و ترکی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. آشوراده و میانکاله یک فلیش ساحلی هستند (فلیش در حقیقت امتداد زبانه خشکی در آب است). از فلیش میانکاله می‌توان به عنوان یک نمونه شاخص در جغرافیای ایران نام برد.

منطقه حفاظت شده جزیره آشوراده

این جزیره از رسوبات آبرفتی حاصل از عملکرد فرسایش رودخانه کهر باران یا نکارود و حمل و انباشته شدن رسوبات در این ناحیه تشکیل شده است. جنس این رسوبات بسته به جنس سنگها در نواحی که توسط آب حمل شده‌اند متفاوت است. این رسوبات فاقد رس هستند.  فقدان خاک رس در رسوبات میان کاله و بطور محسوس جزیره آشوراده تاثیر گذاری عمل فرسایش آب دریا و باد را چشمگیر ساخته و این امر باعث شده تپه‌های ماسه‌ای در جزیره تشکیل شود. این تپه‌ها اصلی‌ترین ناهمواریهای جزیره هستند و عمدتا به صورت تپه‌های کوتاه و کشیده ( کشیدگی از غرب به شرق به جهت جریان باد و اندازه قطر ماسه) با چاله‌های میانشان جلوه‌گر شده‌اند. آشوراده چون منطقه‌ای حفاظت شده است زیستگاه مناسبی برای بعضی از جانوران به شمار می‌آید.

به همین خاطر به رغم پوشش گیاهی کم ارزش جزیره در ناحیه شمالی ایران حیات جانوری آن تا حدود زیادی قابل ملاحظه است. آشوراده و مهمتر از آن شبه جزیره میانکاله یکی از مناطق حفاظت شده حیات وحش کشور و یکی از زیست بومهای با ارزش ایران است. آشوراده جزو 59 منطقه بین المللی ذخائر طبیعی اعلام شده و به ثبت رسیده است. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک