جشنواره وارداوار ارمنستان

جشنواره وارداوار ارمنستان

شرح

جشنواره وارداوار ارمنستان ، شادی و نشاط از ضرورت های زندگی است. شادی به معنای سرزندگی و کامیابی از مهمترین نیازهای روانی بشر است و به دلیل تأثیرات ژرف که بر زندگی انسان می گذارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مهیج ترین فستیوال ها و جشنواره های ارمنستان، جشن آب پاشی است که هر سال در ماه جولای برگزار می شود. جشنواره آب پاشی که به اسم وارداوار یا دنیای روز آب شناخته می شود، یکی از شادترین و محبوب ترین فستیوال های باستانی کشور ارمنستان است که به مدت چهارده هفته بعد از تعطیلات عید پاک مسیحیان، یعنی دقیقا 98 روز بعد بین 28 ماه ژوئن تا اول آگوست برگزار می شود.

معنی جشنواره وارداوار ارمنستان چیست؟

معنی و مفهوم این جشن که با ریختن سطل آب روی مردم شروع می شود، تبرک و تطهیر بودن است. وارداوار یا وارتاوار ، یکی از جشن‌ های مهم کلیسای حواری ارمنی و از جشن ‌های مشترک آشوریان و ارمنیان است. کلمه وارداوار دو معنی دارد ؛ شعله ‌ور شدن گل رز و خیس ‌شدن با آب. این جشن باستانی به خدای آستقیک که الهه آب، زیبایی، عشق و باروری است مربوط می شود.

رزرو ارزانترین بلیط هواپیمای ارمنستان

افسانه وارداوار چسیت؟

بر طبق افسانه ها معشوقه او واهاگن (یکی دیگر از خدایان ارمنی های بت پرست) در نبردی با شیطان زخمی شده بود.او با پای پیاده برای کمک به سوی معشوقه اش شتافت و حین دویدن روی گل های رز پایش زخمی شده و خون او باعث قرمز شدن این گل ها شده است. بدین ترتیب گل های رز قرمز بوجود آمده اند. این الهه معبدی داشته که افراد پیر و جوان برای زیارت و عبادت، آواز خواندن و تقدیم هدایا به آنجا می رفتند. این جشن به تشریفات مذهبی آستقیک مربوط شده و نام آن در اصل وارتاوار بوده چون ارمنی ها در این مراسم به این الهه گل رز تقدیم می کردند و نام این گل در زبان ارمنی ورت است.

بر طبق افسانه های قدیمی آستقیک گل های رز را در ارمنستان بوجود آورده و گلاب ان را در ارمنستان پخش کرده که باعث پخش شدن عشق در ارمنستان شده و معشوقه اش واهاگن از این عشق محافظت کرده است. نام این جشن نیز از این افسانه برگرفته شده و به همین دلیل در زمان درو این جشن برپا می شود. در این جشن ، از اول صبح همه به هم آب می ‌پاشند. اگر در این روز در ارمنستان بودید ، از اینکه کسی به شما آب پاشید ، ناراحت نشوید ، زیرا این یکی از سنت ‌های به خوبی حفظ شده نسل به نسل در این کشور است.

جشنواره وارداوار شامل چه مراسم هایی می شود؟

برنامه های جشنواره وارداوار ارمنستان شامل : مراسم کلیسا، بازی های ملی سنتی، نمایش سنت های منطقه های مختلف، غرفه های آب پاشی، غذاهای تشریفاتی، نمایش رقص و ترانه های فولک به صورت گروهی، غرفه آثار هنری و … میشود. جشن آب پاشان ارمنستان یکی از هیجانی‌ترین جشن‌های ارمنستان است که بزرگ و کوچک در آن شرکت می‌کنند. این جشن در فصل تابستان برگزار می‌شود و شما می‌توانید با حضور در این جشن از گرمای تابستان فرار کنید!! در جشن آب پاشی ارمنستان اکثر مردم و توریست‌هایی که برای خوش‌گذرانی به این کشور آمده‌اند، شرکت می‌کنند و همین امر نیز باعث می‌شود که جشن وارداوار از هیجان خاصی برخوردار باشد.

علاوه بر همه این‌ها، با شرکت در این جشن می‌توانید با انواع غذاهای ارمنی که در جشن سرو می‌شوند،‌از خود پذیرایی کنید. این جشن یکی از پرطرفدارترین جشن‌ها در میان مردم و به خصوص کودکان است، چرا که کودکان بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به بازی مورد علاقه خود یعنی آب پاشی بپردازند.

آشنایی با تاریخ غنی و طبیعت زیبای ارمنستان

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط