بنای یادبود مادر ارمنستان

بنای یادبود مادر ارمنستان

شرح

بنای یادبود مادر ارمنستان، شخصیت و نماد یک زن شجاع و با اراده ی ارمنستان است. عمومی ترین نمایش تصویری وی ، مجسمه ای با شکوه در پارک پیروزی مشرف به پایتخت ایروان ، ارمنستان است.تندیس فعلی جایگزین یک مجسمه یادبود دبیرکل جوزف استالین است که به عنوان یادبود پیروزی برای جنگ جهانی دوم ایجاد شده است.پارک پیروزی ایروان، یکی از پارک های تاریخی مهم است که گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

در زمان سلطنت استالین از اتحاد جماهیر شوروی ، گریگور هارستانیان ، دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست ارمنستان و اعضای دولت نظارت بر ساخت این بنای تاریخی که در 29 نوامبر 1950 تکمیل و رونمایی شد برای مردم بر عهده داشت. شاهکار مجسمه ساز سرگئی مرکوروف. پایه این پایه توسط معمار رافائیل اسرائیلیان طراحی شده است.

رزرو هتل های ارمنستان با بهترین قیمت

دانستی های درباره بنای یادبود مادر ارمنستان!

اسرائیلیان با درک اینكه اشغال پایه و سنگین می تواند افتخاری كوتاه مدت باشد ، بنای یادبود مادر ارمنستان به سبکی به پایه و اساسی طراحی كرد تا شبیه یك كلیسای ارمنی باسیل سه تخته باشد ، زیرا او سالها بعد اعتراف كرد: “دانستن اینكه جلال دیكتاتورها موقتی است ، من سه بنای ساده ساخته ام.

شبستان ارمنستان  بر خلاف اشکال زاویه دار منظره بیرونی ، فضای داخلی آن از نظر چشم سبک و دلپذیر است و شبیه کلیسای سنت هریپسیمه قرن هفتم اچمیادزین است.در بهار سال 1962 ، مجسمه استالین برداشته شد که یک سرباز در جریان این عملیات کشته و زخمی شد ، و مسجمه یادبود مادر ارمنستان که طراحی شده توسط آرا هارواتیان، جایگزین شد.

در واقع نمونه اولیه مادر ارمنستان یک دختر 17 ساله به نام جنیا مرادیان بود. آرا هاروتونیان او را در فروشگاه می بیند و او را متقاعد می کند که برای مجسمه ژست بگیرد.مادر ارمنستان دارای ارتفاع 22 متری (72 فوت) است، بنابراین ارتفاع کلی بنای یادبود با احتساب پایه به 51 متر (167 فوت) می رسد. مجسمه از مس چکش خورده ساخته شده است در حالی که پایه موزه از بازالت است.

خرید بلیط هواپیما تهران ایروان با بهترین قیمت

مسجمه مادر ارمنستان نماد چیست؟

مجسمه مادر ارمنستان نماد صلح، شجاعت از طریق قدرت است. این یادبود همچنین نماد شخصیت های برخی از چهره های برجسته زنان تاریخ ارمنستان، مانند سوس ماریگ و دیگر زنان و دختران شجاع را به یاد بیاورد که برای کمک به همسران خود در درگیری و جنگ با سربازان ترکیه ای که به ارمنستان حمله کرده بودند و باعث بی نظمی ها و هرج و مرج در این کشور شده بودند،زنان اسلحه به دست گرفته اند و با آنها ها جنگیدند. همچنین احترام و ارزش مهمی را که اعضای یک خانواده ارمنی به زنان سالخورده و پیر دارند را به یاد می آورد.

قرار گرفتن این مجسمه مهم در تپه ای مشرف در مرکز شهر ایروان باعث می شود که مانند نگهبان پایتخت ارمنستان به نظر برسد. همه ساله در تاریخ 9 ماه مه ، هزاران ارمنی از مجسمه مادر ارمنستان بازدید می کنند و برای بزرگداشت شهدای ارمنی جنگ جهانی دوم ، گل هایی را به یادگار می گذارند. این پایه میزبان موزه نظامی مادر ارمنستان در وزارت دفاع است.

هنگامی که این یادبود باشکوه برای اولین بار ساخته شد، به یک موزه نظامی که مختص جنگ جهانی دوم بود اختصاص داده شد اما بعد ها همانطور که در بالا گفته شد به جای مجسمه ی  جوزف استالین در پارک پیروزی ایروان و در مرکز شهر قرار گرفت. امروزه بخش اعظمی از فضای نمایشگاه به جنگ قره باغ  در سال 1988-1994 اختصاص یافته است. وسایل شخصی ، سلاح ها و اسناد شرکت کنندگان در معرض نمایش است و دیوارها با پرتره های آنها تزئین شده است. از دیگر آثار باستانی تاریخی ، نقشه ای وجود دارد که نیروهای ارمنی کارزارهای خود را برای تصرف شوش انجام داده اند.

اطلاع از قیمت تور ایروان

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط