دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور اردبیل

شرح

دریاچه نئور اردبیل | Neor Lake Ardabil

دریاچه نئور دریاچه ای مابین شهر اردبیل و خلخال است که در مرز بین استان گیلان و اردبیل قرار دارد. پس از اینکه ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سمت خلخال رفتید به ده بودالالو می رسید از آنجا باید جاده ای ۱۳کیلومتری را به سمت بالای کوه بروید و پس از گذر از رستای عباس آباد به این دریاچه زیبا به مساحت ۲۱۰ هکتار و عمق ۵ متر می رسید. مسیر رسیدن به دریاچه کاملا آسفالت است اما جاده ای که در دور دریاچه قرار دارد خاکی ست. در این دریاچه ماهی قزل آلای رنگین کمان وجود دارد که هر سال قبل از زمستان این ماهی ها از دریاچه بیرون آورده می شوند چون آب یخ زده دریاچه باعث مرگ ماهی ها می شود و وقتی زمستان تمام شد دوباره این ماهی های کوچک پرورشی در دریاچه رها می شوند. 

  • دریاچه نئور یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور است.
  • این دریاچه نقطه آغاز یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری و سافاری است که شما را به روستای زیبای سوباتان می رساند.
  • با سفر به این دریاچه می توانید از مناظر طبیعی و تماشایی بسیاری همچون کوه های سر به فلک کشیده و گلزارهای وحشی لذت ببرید.
  • نئور یکی از بهترین مقاصد برای تجربه ماهیگیری و صید قزل آلای رنگین کمانی است.

وجود بارندگی های مناسب و چشمه های فراوان در این منطقه باعش شده که آب دریاچه همیشه پرآب باشد. در فصل گرم سال گردشگران زیادی به  کنار دریاچه می روند تا از هوای مطبوع آن استفاده کنند و در طبیعت بکر اطراف دریاچه مدتی را استراحت کنند. برای ماندن در کنار دریاچه هیچ امکانات هاصی وجود ندارد و فقط می توانید در چادر اقامت کنید.

دیدنی های اطراف دریاچه

در اینجا گیاهان متنوعی رشد می کنند بعضی از پرندگان مهاجر عبوری هم مدتی را در این دریاچه می گذرانند. نواحی اطراف این دریاچه در منطقه حفاظت شده لیسار قرار دارد و با توجه به قوانین خاصی مناطق حفاظت شده شکار پرندگان آبی این دریاچه ممنوع است و به همین دلیل هیچ عاملی حیات وحش آن را به خطر نمی اندازد. کسانی که علاقه به دشت و طبیعت دارند هر سال در فصل بهار در مسیر نئور به سوباتان را که از معروف ترین مسیرهای طبیعت گردی شمال کشور است را کوهنوردی می کنند و غرق در طبیعت وصف ناپذیر این منطقه می شوند.

این دریاچه  بزرگ ‌ترین دریاچه طبیعی و آب شیرین اردبیل است و در سال ۱۳۶۶ سدی در تنها خروجی دریاچه ساخته شد تا  آب را برای استفاده های کشاورزی ذخیره کنند. ییلاق سوباتان که از زیباترین مناطق ییلاقی کشور است در ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور قرار دارد پس اگر به دیدن این دریاچه زیبا رفتید این ییلاق سبز را از دست ندهید و سری هم به آنجا بزنید. 

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: اردبیل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک