قلعه اسقف اعظم هاپسالو

قلعه اسقف اعظم هاپسالو

شرح

قلعه اسقف اعظم هاپسالو

قلعه هاپسالو قلعه ای است با کلیسای جامع در هاپسالو در کشور استونی ، که در قرن سیزدهم به عنوان صندلی اسقف اعظم elsel-Wiek تاسیس شد. طبق افسانه ، در طول ماههای ماه اوت ، یک تصویر دوشیزه به نام بانوی سفید روی دیواره داخلی نمازخانه ظاهر می شود.در سال 1228 ، اسقف اعظم ریگا ، آلبرت ریگا ، اسقفهای جدیدی متشکل از Läänemaa ، Saaremaa و Hiiumaa را تشکیل داد و گوتفرید را ، ابنای بنای صومعه Dünamünde Cistercian ، به عنوان اسقف معرفی کرد. اسقف اعظم به عنوان ایالت امپراتوری روم مقدس در اول اکتبر 1228 توسط هنری ، پادشاه رومیان ایجاد شد.

میراث پاپ ، ویلهلم از مودنا ، این مرزها را به طور دائم در سال 1234 برطرف کرد. اولین محل اسکان اسقف ویلک در قلعه لیهولا واقع شده بود ، جایی که به کمک برادران لیوونیان شمشیر ، یک دژ مستحکم از سنگ ساخته شد. در تلاش برای جلوگیری از درگیری با نظم تأثیرگذار ، اسقف محل اسکان را به پرونا منتقل کرد ، جایی که ده سال بعد توسط لیتوانیها به آتش کشیده شد. مرکز جدیدی برای اسقاط در هاپسالو انتخاب شد ، جایی که یک دژ و کلیسای جامع اسقاط آغاز شد. ساختمان قلعه به مدت سه قرن ادامه یافت.

معماری قلعه اسقف اعظم هاپسالو

ساخت ، گسترش و بازسازی این دژ در طی چندین قرن ادامه یافت و معماری مطابق با توسعه سلاحها تغییر کرد. این دژ دارای ابعاد نهایی خود مساحتی بیش از 30،000 متر مربع ، ضخامت دیواره بین 1.2 تا 1.8 متر و حداکثر ارتفاع بیش از 10 متر ، تحت سلطنت اسقف یوهانس چهارم کیول ضلع غربی قلعه دارای یک برج دید 29 متری است که قدمت آن از قرن سیزدهم میلادی است ، که بعدها به عنوان برج ناقوس مورد استفاده قرار گرفت. بعداً دیوارها به 15 متربلند شد.

سنگرهای داخلی و خرابی ها ، که برای توپ ها ساخته شده اند و به عنوان پناهگاه بمباران ، ساخته شده اند ، به جنگ لیونان بر می گردد ، اما در طول این جنگ ، این دژ به شدت آسیب دید. دیوارهای قلعه کوچک و استحکام بیرونی تا حدی تخریب شده است.در قرن 17th ، این قلعه دیگر به عنوان یک ساختمان دفاعی توسط سوئدی ها که اکنون بر استان استونی سوئد حکمرانی می کردند مورد استفاده قرار نمی گرفت. در جریان جنگ بزرگ شمالی در 1710 ، استونی تحت سلطه روسیه قرار گرفت و دیوارها تا حدودی به دستور پیتر اول روسیه از بین رفت و قلعه را عملاً به ویرانه تبدیل کرد.

کلیسای جامع قلعه اسقف اعظم هاپسالو

کلیسای جامع هاپسالو یک کلیسای جامع اسقف اعظم elsel-Wiek بود ، جایی که تاج و تخت ، صندلی رسمی اسقف ، واقع شده بود و جایی که فصل اسقف ها کار می کرد. این بزرگترین کلیسای تک بومگردی در کشورهای بالتیک است که دارای طاقهای داخلی 5/5 متری و مساحت 425 متر مربع است.این کلیسا که در سال 1260 ساخته شده است متعلق به دوره گذار از معماری رومانیایی به گوتیک است. اولی با تزئینات گیاه پایتخت پهلوانان و دومی توسط طاقهای ستاره مشخص می شود.

معماری داخلی کلیسای جامع هاپسالو

این پرتال نیز در ابتدا رومانسك بود، ویمپرگ روی طاق گرد دارای طاقچه ای با چهره ی پدر و مادر مقدس بود. دیوارهای داخلی با نقاشی پوشانده شده بود ، کف که از سنگ قبرهای روحانیون و اشراف برجسته تشکیل شده بود. یک نمازخانه غسل ​​تعمید منحصر به فرد در نیمه دوم قرن 14 ساخته شد.

در طول جنگ لیوون ، استونی جزئی از پادشاهی سوئد لوتری شد. کلیسای گنبد کاتولیک با یک جماعت لوتر به کلیسایی تبدیل شد و سپس به آن قلعه اسقف اعظم هاپسالو معروف شد. در سال 1625 ، پادشاه سوئد گوستاو دوم آدولف شهر هاپسالو ، قلعه و املاک زمین نزدیک آن را به Count Jacob De la Gardie فروخت ، که قصد داشت این دژ خراب را به یک قلعه مدرن تبدیل کند. Arent Passer ، مجسمه ساز و استاد ساز مشهور ، به عنوان مشاور دعوت شد.

تاریخچه کلیسای جامع هاپسالو

در 23 مارس 1688 ، سقف رومیزی کلیسا در آتش سوزی ویران شد ، اما کلیسا نسبتاً سریع ترمیم شد. طوفان در سال 1726 دوباره سقف را خراب کرد. جماعت کاهش یافته نتوانست هزینه بازسازی را داشته باشد و به سمت کلیسای شهر حرکت کرد. در قرن نوزدهم ، بازسازی خرابه ها به یک پارک قلعه اسقف اعظم هاپسالو عاشقانه آغاز شد.در سال 1886 – 1889 ، کلیسا بازسازی شد.

پورتال ویران شده به سبک رومانیایی

پورتال ویران شده به سبک رومانیایی جایگزین “پرتال پله ای” شبه گوتیک شد ، قطعات باقی مانده از نقاشی های دیواری را پوشانده و سنگ قبرهای آرامگاه را از کلیسا بیرون کشیدند. در 15 اکتبر 1889 اولین خدمت ویژه سنت نیکلاس برگزار شد.اشغال شوروی در سال 1940 منجر به تعطیلی کلیسا شد. در طول جنگ جهانی دوم ، خدمات همچنان ادامه داشتند ، اما در بهار سال 1944 ، متخلفان وارد کلیسا شدند و محراب را با محراب ، ارگان ، صندلی ها و پنجره ها تخریب کردند. در سال 1946 ، این جماعت از دولت اتحاد جماهیر شوروی خواستند كه کلیسای جامع را به عنوان یك اثر تاریخی حفاظت شده قرار دهد ، اما نتوانست علاقه آنها را جلب كند. کلیسا سالها خالی بود. مدتی از این برای ذخیره دانه ها استفاده می شد ، حتی برنامه هایی برای تبدیل آن به استخر شنا نیز ساخته شد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک