جاده آپیان رم

جاده آپیان رم

شرح

جاده آپیان رم

رم، پایتخت کشور ایتالیا و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است. با قدم زدن در این شهر، گویا تاریخ تصویری ایتالیا را ورق می‌زنید. امروز رم بخاطر وجود تعداد بیشمار گنجینه های باستان شناسی و هنری، جذابیت سنت های منحصر بفرد، زیبایی مناظر پانورامیک و شکوه پارک های باطراوتش، یکی از مهمترین مقاصد گردشگری دنیاست. در دنیا به آن لقب شهر ابدی داده‌اند. رم زیبا، زنده و تودرتو است و به دلیل آب و هوای خوبش در هر فصل سال پر از توریست است. حضور دائمی توریست‌ها و بناهای تمدن کهن است که شهر را ابدی و ازلی جلوه می‌دهد. یکی از جاذبه های زیبای رم ، جاده آپیان نام  دارد . جاده ای که به عنوان تنها جاده زنده جهان به حساب می آید.

مهم ترین جاذبه رم

جاده آپیان رم که در زبان ایتالیایی به آن Appia Antica می‌گویند در واقع اولین بزرگراه رم بوده است و به همین خاطر یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر جذاب است. این جاده همچنین قدیمی‌ترین جاده‌ای است که هنوز هم مورد استفاده است و در آن دوران مهم‌ترین جاده نظامی رم هم بوده است . از میان چیزهای بسیاری که رومیان به خاطر آن مشهور بودند، جاده ها، پل‌ها و کانال‌ها اهمیت زیادی دارند. آن‌ها با هم شبکه حمل و نقل قابل توجهی را تشکیل می‌دادند که نقش مهمی در تسلط کامل روم بر حوزه مدیترانه داشتند و این جاده‌ها بودند که امپراتوری روم را متحد نگه می‌داشتند. یکی از اولین و مهمترین جاده‌های طولانی که توسط رومی‌ها ساخته شد جاده آپیان بود.

تاریخ ساخت جاده آپیان رم

ساخت این جاده توسط آپیوس کلودیوس در سال 312 پیش از میلاد شروع شد و در اصل 212 کیلومتر از رم تا شهر باستانی کاپوا بود، اما در سال 244 قبل از میلاد 370 کیلومتر دیگر به آن اضافه شد تا به بندر براندیسیوم در کنار دریای آدریاتیک برسد. این جاده از سنگ های بسیار بزرگ و صافی ساخته شده است که هزاران سال است به خوبی در کنار هم هستند علیرغم این که باران هزاران بار باریده است، چرخ های زیادی از روی آن رد شده است و همانطور که در بالا گفته شد هنوز هم بر روی این جاده رفت و آمد می شود و به آن لقب جاده زنده جهان را هم داده اند.

ویژگی جاده آپیان رم

گردشگرانی که از جاده آپیان رم دیدن می کنند، بر روی آن دست می کشند و سنگ های آن را لمس می کنند، این جایی که روی آن راه می روید در واقع زمانی محل عبور و مرور امپراطوران بوده است. جاده آپیان رم مطمئنا در آن زمان انقلابی در ساخت جاده ها بود و البته هنوز هم که هنوز است اهمیت خود را از دست نداده است.

نکته ی جالبی که درباره ی این جاده باید بدانید این است که سطح آن علیرغم سنگی بودنش، به اندازه ای صاف است که وقتی روی آن راه می روید حتی فاصله ای که بین سنگ ها وجود دارد را هم احساس نمی کنید. اگر چه جاده آپیان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری رم است ولی بیشتر آن در بیرون شهر قرار دارد. به خاطر تاریخ و زیبایی که این جاده در خود جا داده است امروزه ۱ مایل از این جاده جزیی از پارکی به نام Parco dell’Appia Antica شده است که در واقع این پارک و مناطق اطراف آن جزیی از مناطق محافظت شده هستند.

موقعیت هتل

کشور: ایتالیا
شهر: شهر رم

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک