تالاب بندر انزلی

تالاب بندر انزلی

شرح

آشنایی با تالاب بندرانزلی

تالاب بندر انزلی (Pond Bandar Anzali) یا مرداب انزلی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین مقاصد طبیعت گردی در ایران می باشد که مآمن امنی را برای بسیاری از جانوران فراهم کرده است. این تالاب به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست و از آن به عنوان تالابی منحصر به فرد یاد می شود. تالاب بندرانزلی ، بر سر راه رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند قرار دارد و نقش یک تصفیه خانه را برای آنها بازی می کند.

ویژگی های تالاب بندرانزلی

این تالاب از جمله تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور می باشد و از جمله زیباترین مناظر آبی منطقه، به شمار می رود. تالاب انزلی میزبان جزایر متعددی است  و دو شهر بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار گرفته اند.  تالاب یا مرداب، زیستگاهی است که در اثر ترکیب اکوسیستم های خشکی و دریایی به وجود می آیند. از لحاظ زمین شناسی تالاب ها خلیج هایی هستند که به وسیله تیغه ی ماسه ای از دریا جدا شده و مرداب خلیجی نامیده می شوند و برخی از آنها نیز نقاط گودی هستند که در اثر حرکات پوسته ای زمین شکل می گیرند.

کنوانسیون تالاب انزلی

بر اساس تعریف کنوانسیون رامسر (کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی) تالاب اینگونه تعریف می شود: تالاب عبارت است از مناطق مردابی، آبگیر، تورب زار (توده متراکم قهوه ای تا سیاه رنگ خزه ها) و مجموعه های آبی به صورت طبیعی، مصنوعی، دایم یا موقت با آب ساکن، جاری، شیرین، آب شور یا شور مشتمل بر آن دسته از آب های دریایی که عمق آب در کشند پایین تر ( جزر و مد) از ۶ متر تجاوز نکند.  تالاب انزلی یکی از انواع تالاب های ساحلی (Coastal Wetland) به شمار می رود که پسروی دریای خزر و جریانات دریایی منجر به جدا سازی آن از دریا شده است.  

وسعت و عمق تالاب انزلی

به دلیل آنکه تالاب بندرانزلی منطقه ی نسبتا وسیعی را در بر گرفته است و در فصول پرآبی و کم آبی میزان آب آن تغییر می کند، نمی توان وسعت ثابتی را برای آن در نظر گرفت. از این رو در اندازه گیری وسعت تالاب با اعداد متفاوتی برخورد می کنیم اما به طور کلی در فصول پر آبی، وسعت محدوده آب تالاب به بیش از ۱۰۰ کیلومتر مربع می رسد و در فصول کم آبی این مقدار به کمتر از ۸۰ کیلومتر مربع کاهش می یابد. علاوه بر آب بخش هایی از این وسعت نیز به موارد زیر اختصاص دارد:
۹.۵۳ درصد: جنگل و مرتع
۲.۳۳ درصد: زمین‌های کشاورزی
۷.۸ درصد: تالاب، آب بندان‌ها و استخرها
۷.۳ درصد: مناطق انسان ساخت

در فصل بهار، عمق آب تالاب به بیشترین مقدار خود می رسد و در نواحی غربی آن حدود ۵.۲ متر عمق را شاهد هستیم. البته به دلیل نوسانات سطح آب دریای خزر، در اثر جزر و مد این مقدار همواره متغیر است.

آغاز و سرانجام آب تالاب بندرانزلی

 ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی آب تالاب را تامین می کنند و پس از آبیاری مزارع و شالیزارها به همراه جریان های سطحی به تالاب انزلی می ریزند که مهم ترین آنها عبارتند از: رودخانه پیربازار، رمضان بکنده، قنادی، لله کا، بیجرود، نوخاله، هندخاله، سیاه درویشان، گاز رودبار، نرگستان، چومثقال، کلسر، شیجان، اسپند، چکوور، مرغک خالکایی، بهمبر، شیله سر و کانال مادر

در نهایت این آب از طریق یک کانال کشتیرانی که به وسیله ی دو موج شکن واقع در تأسیسات بندرگاه انزلی حمایت می شوند، به دریای خزر می ریزد. رودخانه‌های اصلی که از طریق موج شکن های بندرانزلی به دریای خزر مرتبط می‌شوند به ترتیب از شرق به غرب عبارتند از: سوسر روگا، پیر بازار روگا، چپ خاله، راست خاله یا نهنگ روگا و مهدی روگا یا کلویر روگا.  

زیباترین جاذبه تالاب بندرانزلی

یکی از زیباترین جاذبه های تالاب انزلی رویش گل لاله مردابی در آن است. لاله مردابی یا لاله تالابی یا لوتوس، گیاهی دارای برگ های مدور و قلبی شکل بسیار بزرگ می باشد که از آب بیرون می آید و به رنگ سبز متمایل به آبی با گل های درشت دارای گلبرگ های صورتی رنگ ضخیم و متعدد دیده می شود. بسیاری این گل را با نیلوفر آبی اشتباه می گیرند اما با کمی توجه به ظاهر آنها و می توانند متوجه تفاوت هایشان بشوند.

این گل از اواخر خرداد تا اوایل تیر سر از آب بیرون می آورد و تا اواخر تابستان مهمان تالاب انزلی می شود. لاله مردابی از گیاهان شناور است که ریشه ی آنها در داخل آب و ساقه و برگ‌ها و گل در خارج از آب به صورت شناور قرار دارند. تعداد زیادی از پرندگانی که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند، به تالاب انزلی پناه می برند. همین امر باعث می شود که این مکان یکی از بهترین موقعیت ها را برای انجام فعالیتی به نام پرنده نگری فراهم آورد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک