آبگرم آنکارا

آبگرم آنکارا

شرح

آبگرم آنکارا یکی از این جاذبه هاست که با خواص درمانی خود سالانه مراجعه کننده بسیاری از اقصی نقاط ترکیه و جهان دارد. چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا آنکارا در ناحیه ای به نام هایمانا در بخش جنوبی آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی واقع شده و یکی از 6 چشمه اب معدنی موجود در استان آنکارا می باشد.

مساحت آبگرم

ناحیه هایمانا که جایگاه چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا آنکارا می باشد با مساحتی بالغ بر 2900 کیلومتر مربع و ارتفاع 1259 متری از سطح دریا در جنوب پایتخت و در فاصله 72 کیلومتر آن واقع شده و بر طبق سرشماری سال 2010 دارای 33886 نفر جمعیت می باشد از این تعداد 9091 نفر متعلق به شهر هایمانا و بقیه در مناطق اطراف آن اقامت دارند.

هایمانا به سبب داشتن چشمه های آب گرم و حمام های ترکی مشهور است و آب های آن برای درمان برخی از بیماری ها خصوصا آرتروز بسیار مفید و شفا بخش می باشد. چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا حدود 72 کیلومتر تا پایتخت فاصله دارند و وجود مواردی چون کلسیم، سدیم، منگنز، بی کربنات و کربن دی اکسید در آب های این چشمه ها سبب شده تا برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

سرچشمه آبگرم آنکارا

دمای آب چشمه 46 درجه است و بدون نیاز به ترکیب آن با آب سرد، قابل استحمام بوده و متخصصین، این ویژگی را یکی از عوامل خاصیت شفابخشی این آب در درمان بیماری ها می دانند. چشمه های آب معدنی هایمانا که از جاذبه های گردشگری آنکارا به شمار می آید دارای ارزش تاریخی بوده و در دوران رومی ها، بیزانسیون، سلجوقیان و عثمانیان نیز مورد استفاده بوده است. سرچشمه ها و منابع آبگرم هایمانا کاپلیجا غنی بوده و با دادن 4 لیتر آب در ثانیه می تواند روزانه آب مورد نیاز برای استحمام 1000 نفر را تامین کند.

نام چشمه های معروف آبگرم آنکارا

همانگونه که بیان شد در آنکارا 6 چشمه آب گرم و معدنی به نام های کیزیلجا حامام کاپلیجا در ۸۰ کیلومتری شمال آنکارا ، هایمانا کاپلیجا در ۷۲ کیلومتری جنوب آنکارا و در فاصله ۵۷ ، ۸۵ ، ۳۰ و ۸۰ کیلومتری شمال غرب آنکارا به ترتیب آیاش کاپلیجا، دوتلو کاپلیجا، ملیک شاه در چوبوک و مالیکوی در پولاتلی وجود دارد که گردشگران به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه می توانند از ان ها استفاده نموده و از خواص درمانی آن ها لذت ببرند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک