شهر باستانی آنگکور

شهر باستانی آنگکور

شرح

شهر باستانی آنگکور

آنگکور شهری با شکوهی عظیم، یادگاری از روزهای پر ابهت امپراطوری خمر در کامبوج است که در شمال غربی این کشور واقع شده و به عنوان پایتخت امپراطوری خمر شناخته می‌شود. این سایت عظیم باستان‌شناسی توسط یک مامور فرانسوی در سال 1850 زمانی کشف شد که وی در هنگام سفر به این منطقه به قصد میانبر از میان جنگل متراکم و گرمسیری و کامبوج عبور می‌کرد و در میانه راه با شگفتی ویرانه‌های باشکوه یک شهر باستانی را کشف کرد. با این کشف بزرگ خیل باستان‌شناسان و دیرینه نگاران به این منطقه هجوم آورده و شروع به کند و کاو و کاووش نمودند. با گذر زمان و یافتن معابد بسیار و جست و جو و بازسازی منطقه نام این شهر را شهر معبدها گذارند. به گفته باستان شناسان بیش از صد معبد در طول چهار قرن در جنگل‌های این منطقه از بین رفته است. 

ویژگی های شهر

نزدیک‌ترین شهر به شهر باستانی آنگکور، شهر سیم ریپ است که به دروازه آنگکور شهرت یافته است. این شهر بدون آنگکور هیچ‌وقت کامل نخواهد شد. مساحت این سایت باستان شناسی حدود هزار کیلومتر مربع است که از مناطق مسکونی پراکنده، معابد گوناگون و راه‌های که به مرکز معابد توسعه یافته‌اند تشکیل شده است. امپراطوری خمر، تمدن قدرتمندی بود که از قرن هشتم تا سیزدهم میلادی در جنوب شرق آسیا حکمروایی می‌کرد. مجموعه معابد آنگکور در قرن دوازدهم میلادی برای پادشاه سوریاوارمان از امپراطوری خمر ساخته شد. با این وجود در سال 802 میلادی زمانی که جاوایارمان پادشاهی خمر را بر عهده داشت پایتخت به منطقه آنگکور انتقال یافت و همین باعث توسعه بیشتر این سایت باستانی شد. این پرستشگاه‌ها ابتدا معابدی هندو بودند اما با رواج یافتن آیین بودا رفته رفته به نیایشگاه‌های بودایی تبدیل شدند.

این مجموعه باستانی در سال 2007 و توسط محققینی که با تصاویر ماهواره‌ای سعی در شناخت بیشتر سایت داشتند به عنوان بزرگ‌ترین شهر قبل از انقلاب صنعتی و نیز بزرگ‌ترین بنای مذهبی جهان معرفی شد. همچنین بزرگ‌ترین و زیباترین معبد در این مجموعه، معبد معروف آنگکور وات است که حدود 2.5 کیلومتر مربع مساحت را در بر می‌گیرد. پایان تراژدیک این سایت باستان شناسی عظیم به سال 1431 و زمانی که سربازان تایلندی به شهر آنگکور هجوم آوردند برمی‌گردد. پس از جنگ ویرانه‌های رها شده‌ی جنگ میزبان رویش درختان و گیاهان شد و شهر اندک اندک در میان جنگل ناپدید گشت تا اینکه 150 سال پیش دوباره توسط فرانسویان کشف شد. امروزه اصلی‌ترین جاذبه توریستی کامبوج و حتی یکی از بهترین جاذبه‌های توریستی جهان، همین معبد آنگکور وات است. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک