قلعهٔ امبرد ارمنستان

قلعهٔ آمبرد ارمنستان

شرح

قلعهٔ آمبرد ارمنستان در ارمنستان است متعلق به سده هفتم میلادی که در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این قلعه بر فراز کوه و در ارتفاع بالا واقع شده است. این بنای سنگی در عصر برونز دوره اورارتو بنا شد. دژی که در آن زمان ساخته شد اکنون تبدیل به خرابه شده است. به گفته برخی منابع، این قلعه در زمان قدیم به عنوان محل استراحت پادشاهان استفاده می شده است.

بهترین زمان سفر به ایروان

معماری قلعهٔ آمبرد ارمنستان

برخی از قسمت های دیوار قلعه در قرن هفتم ساخته شد که از تصرفات  خانه اشرافی کانستراکان بود. ۴ قرن بعد، اطراف قلعه و خود قلعه به پهلوانی فروخته شد و دوباره توسط بهرام پهلوانی بازسازی شد. همانطور که در خاطرات گریگور مجیستروس پهروونی نوشته شده است، بهرام کلیسای سنت استاتساتسین را در سال ۱۰۲۶ ساخت که سنگ های ضخیم و مستحکم در آن استفاده شده بود و سه دژ بر بالای دره عمیق و باریک آرخاشن  نیز بنا نهاد. اگرچه این سبک معماری برای ارتش بسیار غیر معمول بود، یک حمام نیز در آن زمان ساخته شد که به همراه شیر آبش تا کنون دست نخورده ماند.

تاریخچه قلعهٔ آمبرد ارمنستان

قلعهٔ آمبرد ارمنستان در سال ۱۰۷۰ توسط ترک سلجوخ مورد حمله قرار گرفت و او آن را به سبک ارتشی تبدیل کرد. دیوار­ها دوباره ساخته شدند و درون و بیرون قلعه نیز دوباره بازسازی شد. واشه واچوشیان اشراف زاده قلعه را خرید و در کمترین زمان  آن را به محل دفاع تبدیل کرد. در سال ۱۲۳۶ منگل ها قلعه را تصاحب کرده و دژ های آن را تخریب نمودند.

تا قرن بیستم، آنجا دست نخورده و خرابه بود تا زمانی که دوباره بازسازی و حفاری آغاز شد. خرابه های قلعه امبرت دارای ۱۶۰۰ متر مربع می باشد دیوار­های این بنا از بازالت (سنگ های آتشفشانی) ساخته شده است. دیوار ها طوری ساخته شده اند که به راحتی بتوان به دشمنان حمله کرد.

معماری داخلی قلعهٔ آمبرد ارمنستان

داخل قلعه از سه طبقه تشکیل شده بود که هر طبقه توسط قطعات چوبی محکم از یکدیگر جدا شده بودند. در طبقه اول و دوم ۵ اتاق وجود داشت که هر کدام به اتاق بعدی راه داشتند. یک راهروی عجیب و غریب ۳ اتاق تودرتو را از یکدیگر جدا می ساخت. در طبقه سوم، اتاق های خصوصی قرار داشتند که اشرافیان از آن استفاده می کردند.

این نوع معماری تا قبل از قرن هفتم و اولین ساخت قلعه به فکر کسی نرسیده بود. تحقیقات نشان داده اند که در زمان های گذشته این قلعه شامل مبلمان و چیدمان بسیار زیبایی بوده است. چراغ های اتاق ها، دستگاه بخور و دیوار­ها همه  از نقره، برونز و پارچه های ابریشم درست شده بودند.

تجربه یک سفر ماندگار به ایروان

موقعیت هتل