قلعهٔ آمبرد ارمنستان

قلعهٔ آمبرد ارمنستان

شرح

قلعهٔ آمبرد ارمنستان در ارمنستان است متعلق به سده هفتم میلادی که در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این قلعه بر فراز کوه و در ارتفاع بالا واقع شده است. این بنای سنگی در عصر برونز دوره اورارتو بنا شد. دژی که در آن زمان ساخته شد اکنون تبدیل به خرابه شده است. به گفته برخی منابع، این قلعه در زمان قدیم به عنوان محل استراحت پادشاهان استفاده می شده است.

بهترین زمان سفر به ایروان

تاریخچه ی قلعه آمبرد ارمنستان 

900-920 پس از میلاد – اعراب طی یکی از تهاجمات دوره ای خود، شهر بیوراکان را در 6 یا 7 کیلومتری آمبرد فتح کردند و ویران کردند، اما مورخ هوانس دراسخاناکرتسی در گزارش خود از این رویداد چیزی از آمبرد نمی گوید. حداقل تا سال 1000 هیچ مورخ ارمنی دیگری به آن اشاره نکرده است.

900-1000 – آشوت دوم یرکات (از آهن) باگراتونی آزادسازی کشور از دست اعراب را آغاز کرد و قلعه های قدیمی را فتح کرد و آنها را بازسازی کرد و قلعه های جدید دیگری را برای تکمیل سیستم دفاعی کشور ساخت. کمبود روزافزون سربازان و ارتش های سازمان یافته، مجموعه ای از سنگرهای مستحکم را ضروری می کند.

900-1100 – در پی این ساخت و سازهای جدید، که توسط سلسله باگراتونی، مبتکر سیستم دفاعی در شرق به پایان رسید، سنت عامه ساخت آمبرد را به پادشاه، آشوت دوم یرکات: یک قهرمان ملی نسبت می دهد. در دوره طولانی از 900-1100، کارهایی برای بازسازی ورودی شرقی آمبرد و استحکام بخشیدن به تمام آن انجام می شود، زیرا قبلاً تنها یک اقامتگاه تابستانی بدون استحکام بوده است.

قلعهٔ آمبرد ارمنستان در سال ۱۰۷۰ توسط ترک سلجوخ مورد حمله قرار گرفت و او آن را به سبک ارتشی تبدیل کرد. دیوار­ها دوباره ساخته شدند و درون و بیرون قلعه نیز دوباره بازسازی شد. واشه واچوشیان اشراف زاده قلعه را خرید و در کمترین زمان  آن را به محل دفاع تبدیل کرد. در سال ۱۲۳۶ منگل ها قلعه را تصاحب کرده و دژ های آن را تخریب نمودند.

تا قرن بیستم، آنجا دست نخورده و خرابه بود تا زمانی که دوباره بازسازی و حفاری آغاز شد. خرابه های قلعه امبرت دارای ۱۶۰۰ متر مربع می باشد دیوار­های این بنا از بازالت (سنگ های آتشفشانی) ساخته شده است. دیوار ها طوری ساخته شده اند که به راحتی بتوان به دشمنان حمله کرد.

معماری قلعهٔ آمبرد ارمنستان

برخی از قسمت های دیوار قلعه در قرن هفتم ساخته شد که از تصرفات  خانه اشرافی کانستراکان بود. ۴ قرن بعد، اطراف قلعه و خود قلعه به پهلوانی فروخته شد و دوباره توسط بهرام پهلوانی بازسازی شد. همانطور که در خاطرات گریگور مجیستروس پهروونی نوشته شده است، بهرام کلیسای سنت استاتساتسین را در سال ۱۰۲۶ ساخت که سنگ های ضخیم و مستحکم در آن استفاده شده بود و سه دژ بر بالای دره عمیق و باریک آرخاشن  نیز بنا نهاد. اگرچه این سبک معماری برای ارتش بسیار غیر معمول بود، یک حمام نیز در آن زمان ساخته شد که به همراه شیر آبش تا کنون دست نخورده ماند.

معماری داخلی قلعهٔ آمبرد ارمنستان

داخل قلعه از سه طبقه تشکیل شده بود که هر طبقه توسط قطعات چوبی محکم از یکدیگر جدا شده بودند. در طبقه اول و دوم ۵ اتاق وجود داشت که هر کدام به اتاق بعدی راه داشتند. یک راهروی عجیب و غریب ۳ اتاق تودرتو را از یکدیگر جدا می ساخت. در طبقه سوم، اتاق های خصوصی قرار داشتند که اشرافیان از آن استفاده می کردند.

این نوع معماری تا قبل از قرن هفتم و اولین ساخت قلعه به فکر کسی نرسیده بود. تحقیقات نشان داده اند که در زمان های گذشته این قلعه شامل مبلمان و چیدمان بسیار زیبایی بوده است. چراغ های اتاق ها، دستگاه بخور و دیوار­ها همه  از نقره، برونز و پارچه های ابریشم درست شده بودند.

تجربه یک سفر ماندگار به ایروان

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط