کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه بلغارستان

کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه بلغارستان

شرح

کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه بلغارستان

صوفیه یکی از شهرهای تاریخی و غربی بلغارستان است که با قدمتی دیرین دیدنی های مختلفی را در خود جای داده و برای علاقه مندان به تاریخ ، فرهنگ و هنر مقصدی ایده آل برای سفر می باشد . این شهر پایتخت بلغارستان است و از کهن ترین پایتخت های اروپا به شمار می آید صوفیه مفتخر به داشتن بزرگترین موزه و یکی از بزرگترین کلیساهای منطقه بالکان است و ساختمان های تاریخی متنوعی در آن به چشم می خورد . در ادامه به معرفی کلیسای جامع الکساندر نوسکی در صوفيه ، یکی از بهترین دیدنی های صوفیه ، پرداخته می شود .

تاریخچه کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه بلغارستان

کلیسای جامع الکساندر نوسکی در صوفيه بیش از یک قرن قدمت دارد و مصالح لازم برای طراحی و تزئینات داخلی آن از کشورهای مختلف فراهم شده است . این کلیسا با جذابیت ها و ویژگی های منحصر به فردی که دارد یکی از برترین جاذبه های گردشگری صوفیه می باشد و کمتر گردشگری است که فرصت بازدید از این بنای زیبا را در تور بلغارستان از دست بدهد . کلیسای الکساندر نوسکی بنای یادبودی است متعلق به 200 هزار سربازی که جانشان را در خلال جنگ های روسیه و امپراتوری عثمانی از دست داده اند عملیات ساخت این بنا در سال 1882 اغاز شد و بعد از گذشت 30 سال در سال 1912 میلادی به بهره برداری رسید .

معماری کلیسای کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه بلغارستان

کلیسای جامع الکساندر نوسکی در صوفيه از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری بلغارستان می باشد که به سبک بیزانتین و به راهنمایی معماری به نام الکساندر پومرانتسف در کنار کلیسای سنت صوفیه ساخته شده است . این کلیسا از بزرگترین کلیساهای جامع ارتدوکس در شرق اروپاست و بعد از کلیسای جامع سنت ساوای بلگراد در رتبه دوم بزرگترین کلیساهای منطقه بالکان قرار دارد وسعت کلیسای الکساندر نوسکی 3170 متر مربع می باشد

و 10 هزار نفر به طور همزمان می توانند در آن حضور داشته باشند نمای بیرونی این بنا بسیار زیباست و رنگ سبز و طلائی به کار رفته در گنبدهایش جلوه خاصی به آن بخشیده است . از ویژگی های کلیسای جامع صوفیه می توان به وجود 12 ناقوس در قسمت های مختلف کلیسا اشاره نمود که سنگین ترین آن ها 12 تن و سبک ترینشان 10 کیلوگرم وزن دارند همچنین بلندترین گنبد طلایی کلیسا 45 متر و برج ناقوس آن 50 متر ارتفاع دارد .

نقاشی دیواری کلیسا

نقاشی های دیواری قدیسان بلغاری و روسی به دیوارهای داخلی کلیسا جذابیت بخشیده اند و تصاویری از انجیل کتاب مقدس مسیحیان را به نمایش می گذارند سه شبستان کلیسا با قوس های بزرگ به هم متصل شده اند و چهار ستون بزرگ نقش حفاظت از گنبد طلایی را بر عهده دارند . جذابیت و زیبایی کلیسا حتی در ورودی آن نیز مشخص است چرا که در این قسمت از سنگ مرمرهای رنگین ایتالیایی ، عقیق برزیلی و مرمر سفید استفاده شده است .

در مجموع برای تزئین قسمت های مختلف کلیسا از اثر هنرمندان مطرح 5 کشور ایتالیا ، اتریش ، آلمان ، جمهوری چک و بلغارستان استفاده شده و سنگ های مرمر سفید از ایتالیا ، سنگ های سفید از سایر نقاط بلغارستان ، چوب های اعلا از اسلوونی و موزاییک ها و سنگ فرش آن از برزیل و آفریقا جمع آوری شده است . ویژگی جالب در مورد کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفيه این است که صدای زنگ کلیسا را از فاصله 30 کیلومتری نیز به راحتی می توان شنید.

موقعیت هتل

کشور: بلغارستان
شهر: صوفیه

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک