مسجد زیتونا در تونس

مسجد زیتونا در تونس

شرح

مسجد زیتونا در تونس

مسجد زیتونا در مرکز شهر تونس است. این مسجد قدیمی ترین مسجد در پایتخت تونس است و مساحت 5000 متر مربع با نه ورودی دارد. این مجموعه 160 ستون معتبر است که در اصل از ویرانه های شهر قدیمی کارتاژ آورده شده است. این مسجد معروف است که میزبان یکی از اولین و بزرگترین دانشگاه های تاریخ اسلام است. بسیاری از دانشمندان مسلمان بیش از هزار سال از فارغ التحصیلان زیتونا فارغ التحصیل شدند. از ابن عرفه ، یکی از بزرگترین دانشمندان اسلام ، امام مظیری ، سنتگر و فقهای بزرگ گرفته تا شاعر مشهور تونسی ، ابوالقاسم ابهبی و دیگران بی شماری که همگی در آنجا تدریس می کردند.

تاریخچه مسجد زیتونا در تونس

یکی از افسانه ها بیان می کند که آن را “مسجد زیتون” می نامیدند زیرا در مکان عبادتگاهی باستانی که در آنجا زیتونی وجود داشته ساخته شده است. با این حال ، بیشترین توضیحات این است که توسط مورخ تونسی قرن 17th ابن ابی دینار منتقل شده است ، که در مورد حضور مقبره سانتا اولیویا در آن مکان صحبت کرد. تحقيقات اخير نشان داده است كه در واقع اين مسجد بر روي يك باسيليك مسيحي ساخته شده است.

با ظهور اسلام ، این کلیسا به مسجد تبدیل شد و این فداکاری را حفظ کرد.قدیس به ویژه در تونس مورد احترام است زیرا به طرز خیابانی تصور می شود که اگر این سایت و حافظه آن خراب شود ، یک بدبختی اتفاق می افتد. این شامل عقیده است که وقتی یادگارهای وی بهبود می یابد ، اسلام به پایان می رسد. این افسانه کمکی مربوط به کشف آثار مقدس ، در سیسیل بسیار گسترده است ، اما به سایر مقدسین نیز متصل است.

تاریخ ساخت مسجد

مسجد زیتونا دومین مسجدی بود که پس از مسجد اوقبا در کایروان در Ifriqiya و منطقه مغرب ساخته شد. تاریخ دقیق ساخت بنا به منبع متفاوت است. ابن خلدون و البكری نوشتند كه این بنا در سال 116 هجری توسط یبید الله بن الحباب ساخته شده است. منبع دوم اظهار می دارد که بنی امیه هشام بن عبد الملک دستور ساخت این بنا را داده است ؛  اما احمد در ابو دیاف و ابن ابی دینار این دستور را به حسن بن النعمان که رهبری فتح تونس و کارتاژ را نسبت داده بود ، نسبت دادند. و از آن به عنوان محلی برای نماز استفاده کرد.

اکثر محققان بر این باورند که احتمال سوم با قوی ترین شواهد است زیرا بعید است که شهر تونس پس از فتح در 79 هجری مدت طولانی بدون مسجد باقی بماند. بنابراین نزدیکترین تاریخ 84 هجری است ، و کاری که الحباب انجام داد در واقع مسجد را بزرگتر کرد و معماری آن را بهبود بخشید.

طراحی مسجد

مسجد زیتونا به دنبال طراحی و معماری مساجد قبلی ، به طور عمده مسجد اوقبا بود و الهام بخش مساجد بعدی مانند مسجد بزرگ کوردوبا بود. حیاط از طریق نه درگاه جانبی قابل دسترسی است و مستطیلی را احاطه کرده است که توسط گالری هایی ساخته شده است که توسط ستون هایی ساخته شده است که به طرز مختلفی از سنگ مرمر ، گرانیت یا پورفیری ساخته شده اند و از بناهای باستانی گرفته شده اند ، مانند آنهایی که در سالن نماز قرار داشته اند. مناره مربع از گوشه شمال غربی حیاط بلند می شود.

این مناره که در سال 1894 ساخته شده است 43 متر ارتفاع دارد و تزیین مناره المحد مسجد کسبه را با تسمه های سنگ آهک خود بر روی زمینه ای از ماسه سنگ اخر تقلید می کند. روسای جمهور بورگویبا و بن علی کارهای مهم ترمیم و احیا به ویژه در دهه 1960 و 1990 انجام دادند. این گنبد توسط زیرزیدها در حدود سال 991 اضافه شده است. بنایی زیبا با حدود 12 متر ارتفاع و 4 متر عرض ، این گنبد یکی از زیباترین گنبدهای تونس به حساب می آید. این عناصر ساختاری و تزئینی فاطمیون را از شمال آفریقا و همچنین قاهره فیوز می کند و طرح هایی شبیه به مسجد الأنوار در کایرو دارد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک