قلعه الرستاق

قلعه الرستاق

شرح

قلعه الرستاق

قلعه الرستاق یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های کشور پادشاهی عمان و یکی از (نقاط دیدنی سلطنت عمان) است. «قلعه رستاق» برفراز تپه‌ای درپایهٔ کوه جبل اخضر در حاشیه سهل باطنه در نزدیکی شهرستان رستاق ( ولایت الرستاق ) در استان باطنه عمان واقع شده‌ است.

قدمت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد، یعنی زمانی که شاه ساسانی ایرانیان، بر اکثر نقاط آسیا فرمانروایی می کرد.

این قلعه در سال ۱۲۵۰ میلادی بر روی خرابه‌های آثار برجی کهنه که از دوران ساسانیان باقی مانده بود بنیانگذاری شده‌ است. اما قلعهٔ مهیبی که هم‌اکنون می‌بینیم و پابرجاست در سال (۱۶۲۴_ ۱۶۴۹) میلادی در دوران حکم نخستین حکمران از دودمان (أئمة الیعاربة) ساخته شده‌است.

قلعه در دو طبقهٔ فوقانی و تحتاتی بنا شده‌است که شامل مسکن حاکم و حاشیه أش بوده‌ است، و همچنین طبقهٔ زیر زمینی نیز جهت انبار مهمات ساخته بوده اند. قلعه از موقعیت بسیار عالی و سوق الجیشی برخوردار است. «قلعه مهیب رستاق» دارای مخزن سلاح، اتاق استقبال، مسجد، زندان، بوابات متعدد و مرافق مختلف است.

قدمت زیاد این قلعه، آن را به یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری عمان تبدیل کرده است. این قلعه در دوره های بعدی هم مورد استفاده قرار می گرفته است. امام نصیر بن مرشد زمان کوتاهی را در این قلعه سپری کرده است.

الرستاق معماری قابل توجهی دارد و تزئینات زیبایی درون آن به کار رفته است. این قلعه در طی سال های اخیر به خوبی بازسازی و برای بازدید عموم آماده سازی شده است.

برجها

قلعه الرستاق دارای چهار برج بزرگ است که در مابین سال‌های ۱۴۷۷ تا ۱۹۰۶ میلادی ساخته شده‌ است.

  • «برج الأحمر» به ارتفاع ۱۶ متر، و قطر آن ۹ متر ونیم می‌باشد.
  • «برج الریح» ارتفاعش ۱۲ متر، و قطرش نیز ۱۲ متر است. این برج توسط الإمام سیف بن سلطان الیعربی ساخته شده‌است، درون برج از تزیینات گچبری خواصی برخوردار است و دارای شیارهایی در بالای برج است. لازم به ذکر است که «الإمام سیف بن سلطان الیعربی» در همین قلعه مدفون است و قبرش در رکن غربی قلعه قرار دارد.
  • «برج الشیاطین» این برج نیز توسط الإمام سیف بن سلطان الیعربی ساخته شده‌است، وی نیز ملقب به (قید الأرض)  بوده‌ است. ارتفاع این برج ۱۸ متر و نیم، قطرش ۶ متر است و دارای شیارهایی در اطرافش هست.
  • «برج الحدیث» این برج درعهد حکمرانی الإمام أحمد بن سعید ساخته شده‌است، ارتفاعش ۱۱ متر و نیم است، ودارای ۸ شیار مثلث مانند است.

توپها و دروازه ها

در قلعه الرستاق ۱۰ توپ و توپخانه وجوددارد. چهار توپ در «برج الحدیث»، سه توپ در «برج الریح» و سه توپ دیگر در پائین قلعه قرار دارد. همچنین قلعه دارای چهار صباحات «بوابات» یعنی (دروازه) می‌باشد که به شرح زیر است:

  • صباح الیعاربة
  • صباح العلعال
  • صباح الوسطی
  • صباح السرحه

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک