حرم عسکریین

حرم عسکریین

شرح

حرم عسکریین | Shrine Of Askariyya

حرم عسکریین در شهر سامرا عراق واقع شده اند. حرم عسکریین  محل دفن امام هادی و امام حسن عسگری علیهم السلام است. نرجس خاتون همسر امام حسن عسکری(ع) و مادر امام زمان(عج)، حکیمه خاتون دختر امام جواد(ع) و شمار دیگری از سادات علوی و عالمان شیعه در این حرم دفن اند.

تاریخچه حرم و تخریب‌ها حرم عسکریین

بقعه و آستان عسگریین امام هادی و امام حسن عسکری سلام الله علیهم، شهر تاریخی سامرا را در تاریخ به عنوان شهر مذهبی ثبت کرده است. تلاش و همت قابل تقدیر و تحسین خلیفه ها و حکم رانان دوره های اسلامی و بزرگ مردان دینی و سیاسی برای احیا و توسعه حرم مطهر، آن شهر را زنده نگه داشته است.

تاریخچه زندگی عسکریین

محل زندگی این دو امام در حلقه پادگان های نظامی قرار داشت. تولیت، حفظ و نگه داری این مکان در دست شیعیان بود. امام حسن عسگری (ع) خادمی داشت که در این خانه ساکن بود و هرگاه قسمتی از آن خراب می شد آن را ترمیم می کرد. این امر تا سال ۳۲۸ قمری، پایان عصر غیبت صغری، ادامه داشت. بنای مرقد توسط ناصرالدوله حمدانی شیعی، برادر سیف الدوله، برای قبر این دو بزرگوار ساخته شد. او در سال ۳۳۳ قمری، اطراف سامراء را دیوار کشید. قبه ای برای حرم بنا کرد و روی صندوق قبر پوشش قیمتی قرار داد و خانه هایی را در اطراف حرم برای زائران ساخت.

پادشاهان آل بویه در زمان حرم عسکریین

از دیگر پادشاهان آل بویه که در این راه منشأ اثر شده اند می توان معزالدوله را نام برد. او در سال ۳۳۷قمری گنبد و صحنی برای حرم ساخت و حوض و سردابی در آن تعبیه کرد و ضریحی از چوب پیرامون قبر برافراشت.
عضدالدوله دیلمی، اقدام های زیادی در بازسازی و توسعه حرم امامان شیعه انجام داد. از دیگر کسانی که به بازسازی و تعمیر مقبره ها اقدام کردند می توان ارسلان بساسیری را نام برد.

وی پس از آن که بغداد را تصرف کرد، در ۴۴۵ قمری تعمیراتی در حرم انجام داد؛ بنایی از گچ و آجر در مرقد ساخت و دو ضریح از چوب ساج بر قبر دو امام همام نصب، و اطرافش را با طلا تزیین کرد. این بنا تا ۶۴۰ قمری باقی بود ولی آن دو ضریحی که بساسیری ساخته بود در آتش سوخت و همان سال دو ضریح زیبای دیگری توسط ابن طاووس جای گزین آن شد.
دو انفجار بزرگ سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶، جامعه شیعی را در تاثر فرو برد. واقعه ای که جز به وجود آوردن ترس و اضطراب و کشته شدن بی گناهان و تخریب چیزی به همراه نداشت.

سال ۶۴۰ قمری

در سال ۶۴۰ قمری بقعه شریف، برای بار دوم آتش گرفت. این حریق بر اثر سقوط یک شمع بزرگ، که حرم را روشن می کرد رخ داد. در این واقعه ضریحی که ارسلان بساسیری ساخته بود در آتش سوخت. پس از آن المستنصربالله، آخرین خلیفه عباسی، به بازسازی حرم عسکریین، به ویژه ضریح یاد شده پرداخت. این کار تحت اشراف احمد بن طاووس، از عالمان بزرگ و محدثان شیعه انجام شد. خلیفه مسجد و مدرسه های زیادی را در سامراء بنا کرد و حوزه علمیه تشیع را در قرن هفتم رونق بخشید. این تلاش ها نیز با همت وزیر شیعی او مزیدالدین ابن علقمی صورت گرفت.

تخریب‌های جدید حرم عسکریین

۲۳ محرم الحرام ۱۴۲۷

روز چهارشنبه ۲۳ محرم الحرام ۱۴۲۷قمری مصادف با ۳ اسفند ۱۳۸۴شمسی تروریست ها به رهبری ابومصعب زرقاوی، با پوشیدن لباس نیروهای تکاور عراق، وارد حرم عسکریین شدند و اسلحه نگهبانان را مصادره و آنها را به همراه خادمان حرم، در یکی از غرفه های صحن زندانی کردند و با کارگذاری مواد منفجره TNT به وزن حدود ۲۰۰ کیلوگرم در داخل بنا، حرم مطهر را منفجر کردند. در نتیجه این بمب گذاری، گنبد بنا با پوشش آجری و طلاکاری اش و همچنین تزئینات کاشی کاری در دیوارهای آن فرو ریخت. شدت این انفجار به حدی بود که برخی از مصالح و تزئینات به کار رفته تا شعاع نیم کیلومتر به بیرون پرتاب شد اما به علت استحکام بنا، پایه های گنبد، بدنه اصلی و دیوارها، سالم باقی ماند.

۲۷ جمادی الاولی ۱۴۲۸

 در ۲۷ جمادی الاولی ۱۴۲۸قمری مصادف با ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ شمسی دومین انفجار در حرم عسکریین به وقوع پیوست. تروریست ها وارد حرم شده و پس از درگیری با محافظان حرم، اقدام به بمب گذاری نمودند. آنان دست به دو انفجار زدند. در انفجار نخست، گلدسته سمت چپ حرم و در انفجار دوم، گلدسته سمت راست آن به طور کامل تخریب شد.

بازسازی حرم عسکریین

بازسازی حرم عسکریین از همان ابتدای انفجار آغاز شد و در سال ۱۳۹۴ شمسی به اتمام رسید. حدود ۹۵ درصد از کل حرم، طبق اعلام سایت رسمی حرمین عسکریین توسط مهندسین و هنرمندان با سنگ مرمر پوشانده شد و ساخت گنبد و طلاکاری آن، ساخت و نصب گریو گنبد، کاشی کاری، آیینه کاری، معرق کاری و سنگ کاری داخل حرم است. همچنین صندوقچه های قبور امام علی النقی(ع)، امام حسن عسکری(ع)، نرجس خاتون و حکیمه دختر امام جواد نیز از اقدامات دیگر انجام شده توسط ستاد بازسازی بود.

موقعیت هتل

کشور: عراق

دیدنی‌های نزدیک