مسجد جامع گروزنی

مسجد جامع گروزنی

شرح

مسجد جامع گروزنی یکی دیگر از مساجد زیبای روسیه است و اساس آن الهام گرفته از مسجد سلطان احمد یا مسجد کبود در استانبول است. نمای معبد مسلمانان پایتخت چچن از سنگ مرمر سفید است که از جزیره کوش آداسی ترکیه واقع در دریای مرمره به اینجا حمل شده است.

نام این مسجد را رمضان قدیروف، رئیس جمهور چچن انتخاب کرد. و هنگام کلنگ زنی آن که با حضور ولادیمیر پوتین، دمیتری مدودف و دیگر مقامات عالی رتبه ی روسیه انجام شد گفت ما در این مسجد به جوانان مهربانی و سازندگی را آموزش و روحانیت و معنویت را پرورش می دهیم. این مسجد جزو آثار تاریخی شهر است و گردشگران زیادی از مسجد بازدید می کنند. نمایندگان دیگر ادیان، مهمان این مسجد می شوند.

ویژگی های نقشه ساخت مسجد جامع گروزنی

نقش های این مسجد توسط استادانی از ترکیه کشیده شده است. نقش های دیواری از رنگ های طبیعی و مصنوعی با مواد افزودنی ویژه. به عقیده ی کارشناسان، رنگ های بکار برده شده در این مسجد، نزدیک به ۵۰ سال حفظ خواهد شد. برای آبکاری نقوش، و نوشته های قرآنی، از طلای عیار بالا، استفاده شده است.

لوستر های مسجد “قلب چچن” مایه ی افتخار و تعداد آنها ۳۶ عدد است. شکل آنها شبیه به سه زیارتگاه جهان اسلام است: ۲۷ تای آنها یادآور مسجد قبه الصخره یا گنبد صخره در اورشلیم، ۸ تا از آنها به شکل مسجد النبی در مدینه و آخری با طول ۸ متر یادآور خانه ی خدا در مکه است.در ساخت این مسجد از چندین تن برنز، ۲٫۵ کیلوگرم طلا و بیش از ۱ میلیون قطعه استفاده شده است. لوسترها مزین به زیورآلات چچنی هستند، که اختصاصا توسط طراحان انتخاب شده است. بر روی تاج گنبد اصلی مسجد، آیه ۱۱۲ از سوره ی «اخلاص» نوشته شده است.

تاریخچه ساخت مسجد

قلب چچن” تاریخچه ی ویژه ای دارد. در سال های ۹۰ قرن گذشته، احمد قدیروف پدر رئیس جمهور فعلی و مفتی آن وقت چچن، با خلیل اورون، شهردار شهرستان قونیه ی ترکیه، توافق کردند تا در مرکز گروزنی مسجدی احداث شود. قرار بود تا ظرفیت آن برای ۲۰۰۰ نفر، طراحی شود. اما در پاییز سال ۱۹۹۹، با توجه به بی ثباتی و شروع عملیات نظامی در منطقه ، ساخت آن به حالت تعلیق درآمد.
در سال ۲۰۰۶، و پس از کشته شدن احمد قدیروف، در میدان مرکزی گروزنی، کار ساخت مسجد، دوباره آغاز شد. پس از دو سال، در این شهر، یکی از بزرگترین مساجد اروپا، بنا شد. مساحت مفید آن ۵۰۰۰ متر مربع و طول مناره های آن ۶۲ متر است. کل مساحت مرکز اسلامی به ۱۴ هکتار می رسد. میرزایف در ادامه گفت:

منطقه اطراف مسجد، بسیار وسیع است. در تابستان ها و هوای خوب، ما در خیابان ها فرش پهن می کنیم. در اینجا، در جشن ها و اعیاد، تا ۲۰ هزار نفر جمع می شوند. در این منطقه، می توان تا ساختمان اداره ی روحانیت نماز به جا آورد. خود مسجد نیز ظرفیت ۱۰ هزار نمازگزار را دارد”.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک