خانه ابویی زاهدان

خانه ابویی زاهدان

شرح

خانه ابویی زاهدان

خانه ابویی زاهدان در شهر زاهدان قرار دارد. زاهدان یکی از کلان‌ شهرهای ایران در بخش‌های جنوب شرقی کشور است که با تمام زیبایی‌ها و قدمت تاریخی خود متاسفانه کمتر مورد توجه واقع شده است. این شهر که به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان شناخته می‌شود، تنها چند سالی است که با توجه به طبیعت زیبای کویری و چشم نواز و اماکن تاریخی و توریستی خود در شمار شهرهای گردشگری جنوب شرق ایران قرار گرفته است.

شهر زاهدان

شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و از کلان‌شهرهای قرارگرفته در جنوب شرقی استان تهران است که علاوه بر جاذبه‌های گردشگری طبیعی، می‌توان آثار  تاریخی را در این منطقه مشاهده کرد. شهر زاهدان، برخوردار از جغرافیایی مناسب، آب‌وهوایی گرم و خشک بوده و پیرامون آن را کوه‌های متعددی احاطه کرده است. این شهر نیز همانند بسیاری از شهرهای ایران جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی دارد که می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای سفر و بازدید گردشگران باشد.

تاریخچه خانه ابویی زاهدان

سال های زیادی از ساخت خانه ابویی در شهر زاهدان نمی گذرد. این عمارت حدود 86 سال قبل و در سال 1311 خورشیدی ساخته شده است. استاد محمودی، یکی از برجسته ترین معمارهای یزدی کشور در آن دوران، عملیات ساخت این خانه را برعهده گرفت و آن را به زیباترین شکل ممکن و با بادگیرها و حوضخانه های معروفش احداث کرد. عمارت ابویی، به شخصی به نام زعیم ابویی تعلق داشت.

زمانی که این خانه را می ساختند، هنوز زاهدان شکل و شمایل یک کلان شهر را نداشت و هسته اصلی شهر تازه در حال تشکیل بود. در همین دوران، زعیم ابویی که یکی از کارمندان وزارت دادگستری وقت بود و وضع مالی نسبتا خوبی هم داشت، استاد محمد علی محمودی را از یزد به زاهدان آورد تا خانه ای به سبک و سیاق خانه های یزد برایش بسازد. ابویی تا سال 1340 شمسی از این خانه زیبا و باشکوه بهره برد. پس از او، مدت کمی وارثانش در این خانه زندگی کردند و سرانجام خانه به صورت متروک به حال خود رها شد.

وضعیت فعلی بنای خانه ابویی زاهدان

بنای عمارت ابویی زاهدان، امروزه توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زاهدان مرمت شده و به کارگاه هنرهای سنتی زاهدان تغییر کاربری داده است. خانه ابویی زاهدان در زمین بزرگی به مساحت 813 متر مربع و با زیر بنای 483 متر مربع احداث شده است. استاد محمودی در ساخت این عمارت، عناصر معماری یزدی و همچنین عناصر بومی و سنتی همین منطقه را با هم ترکیب کرد و عمارت با شکوهی را در بافت تاریخی زاهدان از خود بر جای گذاشت. آجر و خشت خام اصلی ترین مصالح به کار رفته در این ساختمان هستند.

جاذبه هایی که هنگام بازدید از این بنا توجه شما را به خود جلب میکند

هنگام بازدید از این بنا، اولین چیزی که توجهتان را جلب خواهد کرد، طاق جناغی و آجرکاری های زیبای سر در ورودی آن است. درب ورودی عمارت در شمال غرب بنا قرار دارد و به یک هشتی بسیار زیبا با سقف گنبدی شکل باز می شود. پس از عبور از این هشتی زیبا، به حیاط اصلی خانه ابویی خواهید رسید. دور تا دور این حیاط، اتاق های مسکونی عمارت قرار گرفته اند. این اتاق ها، در شمال، جنوب و شرق این حیاط واقع شده اند.

یکی از جالب ترین ویژگی های معماری خانه ابوی زاهدان، توجه معمار بنا به زوایای تابش نور خورشید در آن است. در واقع این اصلیست که در مناطق کویری و گرم و خشک کشور به آن توجه می شد. معماری عمارت به این نحو است که مجموعه اتاق های زمستانی در ضلع شمالی آن و اتاق های تابستانی در ضلع جنوبی بنا قرار گرفته اند. در ضلع شرقی ساختمان نیز آشپزخانه، انباری و سایر تاسیسات واقع شده اند. خانه ابویی در سال 1377 با شماره 2159 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک