آبشار آب ملخ اصفهان

آبشار آب ملخ اصفهان

شرح

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان اصفهان که در شهرستان سمیرم قرار دارد ، آبشار آب ملخ  نام دارد. آبشاری که یکی از آبشارهای منحصر به فرد کشور ایران می باشد و بر اثر سقوط یک سنگ در راه رودخانه شکل گرفته است. آبشاری که از آن با عنوان عجیب ترین و ترسناک ترین آبشار ایران یاد میکنند. آبشار آب ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را در جا نابود می‌کند.

بخش های مختلف آبشار آب ملخ

 آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است. این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند.

برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است مانند پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.

ارزان ترین قیمت تور ایروان در ایلیا گشت

غار و چشمه آبشار آب ملخ

از دهانه غارطبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد. به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند. آب ملخ مانند یک آبشار دوطرفه است که از دو سوی آن آب جریان دارد و به داخل رودخانه می ریزد. پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.

تماشای جلوه ی شگفت انگیز این آبشار و گوش فرا دادن به صدای سقوط آب یکی از لذت های این سفر برای شما گردشگران محسوب می شود. کوهنوردان و طبيعت گردان نیز راهی این منطقه می شوند و  با یک برنامه ريزي سه روزه ابتدا از دره اتابکي خود را به قلل قدويس می رسانند و پس از صعود در راه برگشت از کنار رودخانه و جنگل به سوی آبشار ادامه ی مسیر می دهند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک