نگاهی به بناهای تاریخی وارنا

وارنا، مرکز استان وارنا در کشور بلغارستان است. این شهر سومین شهر بزرگ بلغارستان پس از سوفیا و پلوودیو است که نقش مهمترین بندر این کشور را نیز دارد. این بندر زیبا که در بخش شرقی بلغارستان قرار گرفته، در کرانه دریای سیاه و در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است.

بناهای تاریخی وارنا در بلغارستان از جذابترین مکان ها برای بازدید بوده که مطمئنا برای دیدن تمام آن ها به چندین روز وقت نیاز خواهید داشت. احتمالا بسیاری از شما وارنا را به دلیل سواحل زیبا و تفرجگاه های ساحلی اش می شناسید اما باید بدانید که وارنا جاذبه های دیگری نیز دارد. ساختمان ها و بناهای باشکوه و خیره کننده ای در وارنا وجود دارند که هرکدام یک شاهکار معماری و هنری محسوب می شوند.

بناهای تاریخی وارنا

جاذبه های گردشگری شهر وارنا

هرساله در فصل تابستان گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا به این شهر سفر می کنند. منطقه ساحلی گلدن سندز یکی از مشهورترین مناطق ساحلی وارناست و اقامتگاه ها و تفریحگاه های زیادی در این بخش وجود دارد. اما وارنا علاوه بر سواحل فوق العاده ای که دارد جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی هم دارد. در این مطلب می خواهیم در مورد برخی از مشهورترین ساختمان ها و بناهای تاریخی وارنا صحبت کنیم.

این بناها هرکدام روایتگر تاریخ پرفراز و نشیب این کشور هستند و به سمبل و نماد شهر وارنا تبدیل شده اند. کلیسای جامع و سالن نمایش استویان باچواروف، نمادهای توریستی این شهر محسوب می شوند و حتما در عکس های وارنا تصاویری از این دو مکان را دیده اید. در ادامه مهم ترین بناهای تاریخی وارنا را به شما معرفی می کنیم. در کنار تفریح در ساحل و لذت بردن از آفتاب داغ تابستان، حتما وقتی را به بازدید از این بناهای تاریخی و باشکوه هم اختصاص بدهید.

برترین بناهای تاریخی وارنا

سالن نمایش تئاتر استویان باچواروف-Stoyan Bachvarov Dramatic Theatre

یکی از باشکوه ترین بناهای تاریخی وارنا بدون شک سالن نمایش تئاتر باچواروف است. این ساختمان قرمز و زیبا در سال ۱۹۱۲ توسط نیکولا لازاروف طراحی شده که یکی از معماران تئاتر ملی ایوان وازوف صوفیه نیز بوده است. با این حال، تکمیل این ساختمان باشکوه ۲۰ سال طول کشید و در نهایت با کمک های مردمی ساخته شد.

بناهای تاریخی وارنا

کلیسای جامع وارنا-Dormition of the Mother of God Cathedral

کلیسای جامع وارنا با ساختمان باشکوه و بی نظیری که دارد یکی از دیدنی ترین بناهای تاریخی وارنا است. این کلیسا از جمله بزرگ ترین کلیساهای ارتدوکس در بلغارستان و یکی از نمادهای شهر وارنا محسوب می شود. حتما در عکس های وارنا تصویر این کلیسای ۱۳۰ ساله را دیده اید که در چشم انداز شهر خودنمایی می کند.

این کلیسا با کمک های مردمی و دولتی ساخته شده است و از سنگ های تخریب شده حصار شهر در ساخت این کلیسا استفاده شده است. معماری کلیسای جامع از کلیسای کاخ پترهوف در سنت پترزبورگ الهام گرفته است و پنجره های شیشه ای رنگی و زیبای آن چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کنند.

بناهای تاریخی وارنا

موزه قوم نگاری-Ethnographic Museum

موزه قوم نگاری در شهر وارنا در ساختمانی تاریخی بنا شده که یکی از بهترین نمونه های معماری در ۱۵۰ سال پیش است. در این موزه نمایشگاهی از زندگی و فرهنگ مردم بلغارستان در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیست به تصویر کشیده است. در این موزه می توانید شیوه ماهیگیری قدیم، زنبورداری و تسهیلات کشاورزی و دامداری و ابزار و وسایل زندگی مردم آن زمان را از نزدیک ببینید. بازدید از این موزه شما را با فرهنگ و تاریخ بلغاری کاملا آشنا می کند و مطمئنا برای گردشگران بسیار جالب خواهد بود.

کاخ اکسینوگراد-Euxinograd Residence

کاخ اکسینوگراد به عنوان اقامتگاه تابستانی شاهزاده الکساندر اول، اولین شاهزاده بلغاری پس از آزادسازی کشور در سال ۱۹۷۸ ساخته شد. این اقامتگاه تابستانی در امتداد دریای سیاه و در فاصله ۸ کیلومتری شهر وارنا قرار دارد و برای بازدید از آن باید از شهر خارج شوید. اما مطمئن باشید این قصر آنقدر زیبا و دیدنی است که ارزش بازدید را دارد.

این اقامتگاه باشکوه در ابتدا ساندوروف نامیده می شد اما سال ها بعد ماری لوئیز، ملکه بلغارستان آن را به کاخ اکسینوگراد تغییر نام داد. شاهزاده بعدی بلغارستان، فردیناند، روند ساخت این بنای تاریخی وارنا را ادامه داد و قطعاتی از اقامتگاه سلطنتی سابق فرانسه را با خود به این مکان آورد و در ساخت کاخ از آن استفاده کرد. این ساختمان باشکوه تماما با همکاری معماران بلغاری و وینی ساخته شده و یکی از بهترین نمونه های معماری آن دوران به شمار می رود.

بناهای تاریخی وارنا

حمام های رومی-Roman Thermae

در انتهای قرن دوم میلادی، حمام های رومی در محدوده ای به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع ساخته شد و به عنوان بزرگترین شهر بالکان لقب گرفت. این حمام در زمان حکومت رومی های در شرق دریای سیاه به مرکز زندگی عمومی در شهر تبدیل شده بود، همچنان که این مکان بزرگترین بنای کشف شده رومی در وارنا و بلغارستان می باشد.

نقشه حمام رومی وارنا بسیار دقیق و قرینه طراحی شده بود. زمانی که شما از درهای ورودی بنا در قسمت شمالی وارد می شوید، به قسمتی می رسید که باید لباس های خود را عوض کنید. این قسمت با سنگ های مرمر سفید در کف و موزاییک های رنگی زیبا بر روی دیوارها پوشیده بوده است.

بناهای تاریخی وارنا

موزه رترو وارنا-The Retro Museum

موزه رترو از زمان افتتاحیه اش در تاریخ ماه می ۲۰۱۵ در مرکز خرید بزرگ وارنا قرار گرفته است. پس اگر برای خرید به بازار بزرگ رفتید حتماً سری هم به این موزه جذاب بزنید. تمام اشیا درون این موزه مربوط به دوره سوسیالیستی بلغارستان در تاریخ های ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۹ را فرا گرفته و یکی از فوق العاده ترین مکان ها برای بازدید در وارنا شده است.

بناهای تاریخی وارنا
کلمه‌های کلیدی: