آش ماست شیرازی

آش ماست شیرازی یکی از انواع آش های خوشمزه و سنتی ایرانی است که همانطور که از نامش مشخص است اصالتش متعلق به شهر شیراز می باشد. این آش را می توانید به عنوان غذای اصلی یا میان وعده سرو کنید. آش ماست شیرازی را به عنوان پیش غذا و یا عصرانه سرو کنید. آش ماست را برای افطار در ماه رمضان بپزید.

مواد لازم آش ماست شیرازی :

  • پیاز 1 عدد
  • برنج 500 گرم
  • لپه نصف پیمانه
  • ماست ترش 1 کیلو
  • شوید و ترخون 500 گرم
  • پیاز داغ 6 قاشق سوپخوری
  • گوشت گردن بدون استخوان 600 گرم

طرز تهیه آش ماست شیرازی:

ابتدا لپه را به مدت 5 ساعت خیس میکنیم و چند بار آب کاسه را تعویض می کنیم تا نفخ لپه ها از بین برود. همین طور ماست را نیز از روز قبل از یخچال بیرون می آوریم و 1 قاشق نمک به آن اضافه می کنیم و مجددا داخل یخچال قرار می دهیم. گوشت را در قابلمه ای می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم و پیاز را از وسط نصف می کنیم و همراه با کمی نمک و فلفل به گوشت اضافه می کنیم و تا روی مواد 7 الی 8 لیوان آب می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم تا گوشت به آرامی با حرارت ملایم پخته شود.

دقت کنید ما به آب گوشت نیاز داریم پس حرارت را نباید زیاد کنیم تا آب گوشت بخار شود. پس از پخت کامل گوشت ،آب آن را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و اجازه می دهیم تا گوشت ها کف قابلمه کاملا خشک شوند و حرارت را خاموش می کنیم و میگذاریم تا گوشت خنک شود. لپه را در قابلمه ای می ریزیم و آب گوشت که تقریبا باید 6 پیمانه باشد را به لپه می افزاییم و کمی نمک و فلفل روی آن ها می پاشیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا لپه و کاملا پخته شوند.

سپس ترخون و شوید را خرد می کنیم و کنار می گذاریم. برنج را می شوییم و به لپه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا با حرارت ملایم کاملا بپزد و له شود.

آن وقت کمی نمک روی مواد می پاشیم و سبزی را نیز به مواد اضافه می کنیم (رنگ سبزی حفظ شود) صبر می کنیم تا 30 دقیقه سبزی کاملا پخته شود. ماست را نیز زودتر از یخچال بیرون می آوریم تا با دمای محیط سازگار شود. در این فاصله گوشت را با گوشکوب کاملا له می کنیم. پس از پخت سبزی گوشت کوبیده شده را نیز به مواد آش اضافه می کنیم. در این مرحله اجازه می دهیم تا آش غلیظ تر شود. آش را گه گاه هم می زنیم تا ته نگیرد.

پس از گذشت 20 دقیقه آش غلیظ شده و حتی کمی سفت ، زیر شعله را خاموش می کنیم چون تمام مواد کاملا پخته است و ماست را هم می زنیم و به آش اضافه می کنیم. چون داغ بودن آش ممکن است باعث بریده شدن ماست شود. ماست را کاملا با آش مخلوط می کنیم و در ظرفی آش ماست آماده شده را می ریزیم و با پیاز داغ تزئین می کنیم. نوش جانتان