فرودگاه بین المللی آنکارا

فرودگاه بین المللی اسن بوگا (Ankara Esenboğa Airport) که بیشتر به نام فرودگاه آنکارا شناخته می شود در ۲۸ کیلومتری شهر آنکارا قرار دارد. آنکارا پایتخت ترکیه است و دومین شهر بزرگ این کشور پس از استانبول است. این شهر از اهمیت سیاسی و گردشگری بسیاری برخوردار است و سالانه میلیون ها مسافر برای تفریح، کار و بازدید از جاذبه های گردشگری به آنکارا سفر می کنند. در این مطلب می خواهیم فرودگاه بین المللی آنکارا را به شما معرفی کنیم و اطلاعات لازم در مورد این فرودگاه را با شما در میان بگذاریم.

فرودگاه بین المللی آنکارا

معرفی فرودگاه بین المللی آنکارا

فرودگاه آنکارا با نام رسمی فرودگاه اسن بوگا در ۲۸ کیلومتری شمال شرقی شهر آنکارا و در شمال کشور ترکیه واقع شده است. این فرودگاه در سال ۱۹۵۵ تاسیس شد و از آن زمان به جابجایی مسافران می پردازد. با توجه به افزایش شمار گردشگران و نیاز به فضای بیشتر، ساختمان ترمینال جدیدی در سال ۲۰۰۶ احداث شد و امکان پروازهای بیشتر داخلی و بین المللی را فراهم کرد.

فرودگاه آنکارا در سال ۲۰۰۹ به دلیل کیفیت بالای خدمات، رعایت مسائل محیط زیستی و امنیت فرودگاه به عنوان بهترین فرودگاه اروپا انتخاب شد. فرودگاه بین المللی آنکارا به عنوان قطب اصلی شرکت های هواپیمایی ترکیش ایرلاین و آنادولوجت فعالیت می کند و پس از فرودگاه های آتاتورک، آنتالیا و سبیحا گوکچن چهارمین فرودگاه پرتردد ترکیه محسوب می شود. این فرودگاه دارای دو باند آسفالت و دو ترمینال برای پروازهای داخلی و بین المللی است. فرودگاه آنکارا به صورت ۲۴ ساعته فعال است.

فرودگاه بین المللی آنکارا

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی آنکارا

 • اتوبوس ویژه فرودگاه : در محوطه فرودگاه بین المللی آنکارا اتوبوس هایی مخصوص وجود دارند که مسافران را از فرودگاه به شهر آنکارا و بالعکس جابجا می کند. این اتوبوس ها به زبان ترکی Havaş Otobüsleri نامیده می شود و مسافت فرودگاه تا مرکز شهر آنکارا را در عرض ۴۵ دقیقه طی می کنند.
 • اتوبوس های شهری : خط شماره ۴۴۲ اتوبوس شهری می تواند شما را به آنکارا و مناطق دیگر برساند. ایستگاه این اتوبوس ها مقابل درب خروجی پروازهای ورودی داخلی و خارجی قرار دارد.
 • تاکسی : در ترکیه هزینه تاکسی کمی گران است و بر حسب کیلومتر شمار محاسبه می شود. اما اگر وسایلتان زیاد است یا گروهی سفر می کنید می توانید با استفاده از تاکسی های موجود در فرودگاه خود را به شهر آنکارا برسانید. تاکسی های فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند و در محوطه بیرونی ساختمان فرودگاه قرار دارند.
فرودگاه بین المللی آنکارا

امکانات فرودگاه بین المللی آنکارا

 • دسترسی به اینترنت: اینترنت وای فای رایگان در سرتاسر فرودگاه وجود دارد. در سالن های استراحت فرودگاه می توانید به طور رایگان از اینترنت استفاده کنید و در سایر مناطق با پرداخت هزینه می توانید به اینترنت متصل شوید.
 • اطلاعات فرودگاه: قسمت اطلاعات فرودگاه در نقاط مختلف وجود دارد. در سالن پروازهای ورودی و خروجی داخلی و سالن پروازهای خروجی بین المللی می توانید این دفاتر را پیدا کنید.
 • دفتر اشیاء گمشده: دفتر اشیاء و وسایل گمشده در ترمینال پروازهای بین المللی و در طبقه پروازهای ورودی وجود دارد.
 • دستگاه خودپرداز ATM: در سرتاسر محوطه فرودگاه ۷ دستگاه خودپرداز وجود دارد؛ یک دستگاه در قسمت پروازهای خارجی و شش دستگاه در بخش پروازهای داخلی.
 • تبدیل ارز : برای تبدیل پول و چنج کردن می توانید به دفاتر صرافی واقع در فرودگاه مراجعه کنید. در مجموع سه دفتر تبدیل نرخ ارز در فرودگاه آنکارا وجود دارد؛ یک دفتر در قسمت پروازهای خروجی بین المللی و دو دفتر در بخش پروازهای ورودی.
 • خورد و خوراک: در محوطه فرودگاه گزینه های متعددی برای غذا خوردن دارید. فروشگاه ها و کافه های فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته باز هستند و به مسافران خدمات رسانی می کنند. تراس کافه و وادی کافه در ترمینال پروازهای بین المللی، کافه نرو در ترمینال پروازهای داخلی و کافه نرو، استارباکس و رستوران آندالو در قسمت پروازهای خروجی داخلی وجود دارند.
 • پارکینگ: فرودگاه آنکارا دارای یک پارکینگ طبقاتی است و سیستم های امنیتی پیشرفته و دوربین مدار بسته امنیت اتومبیل های پارک شده را تضمین می کنند. این پارکینگ به موازات ساختمان ترمینال قرار گرفته و گنجایش پارک بیش از چهار هزار خودرو را دارد.
فرودگاه بین المللی آنکارا

سالن های استراحت فرودگاه بین المللی آنکارا

در فرودگاه بین المللی آنکارا سالن های استراحت ویژه ای وجود دارد که امکانات و تسهیلات رفاهی مختلفی به مسافران ارائه می کند. برای رزرو هتل در آنکارا نزدیک فرودگاه پیشنهاد می دهیم به سراغ هتل های فرودگاهی بروید. صرف نظر از نوع بلیط هواپیما می توانید با پرداخت هزینه ورودی وارد این سالن ها شوید و از امکانات آن ها استفاده کنید. برخی از این سالن ها عبارتند از:

سالن استراحت آنادولوجت (Anadolu Jet Primeclass Lounge): این سالن متعلق به خط هواپیمایی آنادولوجت است و در قسمت پروازهای خروجی داخلی قرار دارد. این سالن ۲۴ ساعته باز است و با پرداخت ۲۵ دلار می توانید وارد آن شوید. از جمله امکانات این سالن می توان به ارائه غذا و نوشیدنی، دسترسی به اینترنت، تلویزیون، روزنامه و اتاق بازی کودکان اشاره کرد.

سالن استراحت کامفورت (Comfort Lounge): این سالن در بخش پروازهای خروجی بین المللی و بعد از مرحله چک کردن پاسپورت قرار گرفته است. این سالن هم به صورت ۲۴ ساعته باز است و با پرداخت ۲۵ دلار می توانید از امکانات رفاهی آن مثل حمام و دوش استفاده کنید.

فرودگاه بین المللی آنکارا

دانستنی های جالب در مورد فرودگاه بین المللی آنکارا

 • فرودگاه بین المللی آنکارا به دلیل حساسیت به حفظ محیط زیست و رعایت نکات زیست محیطی گواهینامه «کاهش کربن فرودگاهی» ( Airport Carbon Accreditation,) را دریافت کرده است.
 • فرودگاه آنکارا قطب اصلی شرکت های هواپیمایی ترکیش ایرلاینز و آنادولوجت است.
 • فرودگاه آنکارا در سال ۲۰۰۹ به عنوان بهترین و با کیفیت ترین فرودگاه اروپا انتخاب شده است.
 • در سال ۲۰۱۶، ۱۳ میلیون مسافر از فرودگاه آنکارا برای سفر استفاده کردند که ۹۰% این تعداد مربوط به پروازهای داخلی بوده است.
فرودگاه بین المللی آنکارا
کلمه‌های کلیدی: