خورشت انار آویج رشت

شهر رشت در مرکز استان گیلان قرار گرفته و براساس اطلاعات به دست آمده نزدیک به ۲۲۰ عنوان غذای محلی دارد که می‌توان از میان آنها به  خورشت انار آویج رشت یا سنگه خورش، اشاره کرد البته تعداد کمی از غذا‌های شمالی در سطح کشور شناخته شده‌اند و به عنوان هویت فرهنگی شهر باران به حساب می‌آیند. گیلانیان از همه رستنی‌هایی که در چمن رشد می‌کند در غذا‌های خود استفاده می‌کنند. از این رستنی‌ها می‌توان به چوواش، خالواش، بابونه، انجیر و چوچاق اشاره کرد. خورشت اناربیج گیلانی یا انار آویج (سبزی فسنجان) یکی از خورشت های فوق العاده رشت می باشد.

اطلاع از قیمت بلیط هواپیما تهران ارمنستان

این خورشت فوق العاده از نظر ظاهری بسیار شبیه به فسنجان می باشد،به همین دلیل به آن سبزی فسنجان نیز گفته می شود. یکی از پرطرفدارترین غذای شمالی همین انار بیج می باشد. سازمان جهانی یونسکو، گیلان را به عنوان پایتخت غذایی دنیا به ثبت رسانده است. این غذای فوق العاده به همراه باقالی قاتق و زیتون پرورده روی سفر های شمالی می درخشد. پایه اصلی غذاهای شمالی :(مرغ محلی.تخم مرغ. اردک .گردو. بادمجان) می باشد. شما هر کجای دنیا که باشید می تونید با درست کردن این خورشت لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه خورشت انار آویج رشت

  • گوشت چرخ کرده : 350 گرم 
  • گردو اسیاب شده : 250-350 گرم
  • رب انار ترش : 2 قاشق غذا خوری
  • رب انار ترش : 1 قاشق غذا خوری 
  • رب آلوچه : 1 قاشق غذا خوری 
  • پیاز : 1 عدد 
  • سبزی خردشده: 250 گرم
  • سبزی خردشده (100 گرم :تره-80 گرم جعفری-50 گرم خالواش-20 گرم نعناع) به جای سبزی خالواش می توانید از میزان نعناع را بیشتر کنید.
  • رب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذا خوری

طرز تهیه خورشت انار آویج رشت

در ابتدا سبزی های مورد نظر براساس میزان گفته شده تهیه کرده و خرد کنید بعد از خرد کردن سبزی هارا در در تابه سرخ کرده و جدا گانه بگذارید. پیاز مورد نظر را رنده کرده و در تابه ریخته و آن را با روغن و مقداری زرد چوبه سرخ میکنیم تا به رنگ زیبای طلایی برسد. گردو را براساس میزان آسیاب می کنیم.

گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده و فلفل و نمک را به همراه سبزی چوچاق ورز دهید. بعضی از افراد مرغ را در داخل مواد خورشت ریخته و پخت می کنند. دراین مرحله سبزی سرخ شده و گردو و پیاز را به همراه فلفل و مقداری زرد چوبه تفت میدهیم و آن را در داخل گمج گیلانی میریزم و به آن به میزان مورد نظر آب اضافه می کنیم البته حتما نباید در داخل گمج بریزیم میتوانیم در قابلمه عادی نیز بریزم. پیشنهاد میکنم در گمج گیلانی پخت کنید.

آشنایی با صومعهٔ تاتو ارمنستان

رب گوجه فرنگی و رب انار شیرین و ترش و رب آلوچه را باهم تفت داده و داخل قابلمه یا گمج به میریزیم. (البته برای ترشی بیشتر و احساس لذت آب انار یا آب غوره را فراموش نکنید) گوشت چرخ کرده ورز داده شده را به صورت قلقلی در آورده و درروغن سرخ میکنیم.

مواد ریخته شده را روی شعله کم گذاشته تا گردو بپزد چون زمانی که شعله کم باشد برای پختن روغن گردو روی غذا ظاهر میشود.(پس از شعله کم استفاده کنید.) میتوانید از یک تکه یخ هم برای پس دادن روغن داخل قابلمه یا گمج بریزید.

خورشت انار آویج رشت ما آماده است.بعد از آماده شدن مواد حالا می توانید قلقلی ها را داخل خورشت ریخته و میل کنید.