درباره آلرت، شمالی ترین منطقه جهان چه میدانید ؟

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است. این کشور از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌ است. نام کانادا از واژهٔ سرخ‌پوستی Kanata به معنی «دهکده» یا «سرپناه» گرفته شده است. این سکونتگاه در ۸۰۰ کیلومتری قطب شمال قرار دارد و در دماغه ی شمال شرقی جزیره ی Ellesmere، کشور کانادا قرار گرفته است. آلرت، شمالی ترین منطقه جهان است که بصورت دائمی در آن سکونت می شود.

آلرت، شمالی ترین منطقه جهان

یکی دیگر از منطقه هایی که در آن جمعیت وجود دارد، در ۵۴۰ کیلومتری جنوب این منطقه و در گرین لند است در حالیکه نزدیک ترین شهر کانادایی، بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر با اینجا فاصله دارد. این منطقه، به اندازه ای به قطب شمال نزدیک است که نمی تواند به ماهواره ها متصل شود، چرا که مدار آنها در پس افق قرار دارد.

آلرت ، شمالی ترین منطقه جهان

آب و هوای آلرت، شمالی ترین منطقه جهان

۴ ماه از سال، آلرت، شمالی ترین منطقه جهان در تاریکی مطلق به سر می برد و ۴ ماه دیگر، خورشید هیچ گاه آسمان را ترک نمی کند اما از ۳۰ درجه ی افق در آسمان، بالاتر هم نمی رود. به همین دلیل حتی در این زمان هم، سرتاسر منطقه پوشیده از برف و یخ است و این حالت تا ۱۰ ماه از سال باقی می ماند. زمستان های آلرت، شمالی ترین منطقه جهان بی نهایت سرد و سهمگین است و به طور معمول دمای هوا تا ۳۰ درجه ی سانتیگراد زیر صفر هم می رسد. حتی دمای هوا در اوج روزهای تابستانی، فقط چند درجه بیشتر از یخ زدگی است و مقدار کمی با ان فاصله دارد.

آلرت ، شمالی ترین منطقه جهان

البته انتظار نداشته باشید که حتی با این شرایط، این منطقه خالی از سکنه باشد، چرا که در هر زمانی که به آن بروید، می توانید ده ها نفر را ببینید که در حال گذراندن زندگی عادی شان در این منطقه هستند، البته الرت خانه ی واقعی آنها نیست آنها در واقع در آنجا فقط کار می کنند، به این مردم لقب «انسان های یخی» را داده اند. نام الرت از نام کشتی ای به نام HMS Alert که در سال ۱۸۷۵-۷۶ در زمستان به کمپی در نزدیک الرت آمد، گرفته شده است. در واقع کاپیتان این کشتی به نام جورج نارس و همکارانش، اولین افرادی بودند که خودشان را به شمال جزیره Ellesmere رساندند.

آلرت ، شمالی ترین منطقه جهان

ایستگاه آب و هوای الرت هم در سال ۱۹۵۰ در این منطقه گذاشته شد و ارتش هم ۸ سال بعد به آنجا رفت. در زمانی که جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد، الرت از نظر استراتژیکی بسیار مهم بود و تنها منطقه ای در شمال آمریکا بود که به شمال غربی ترین نقطه ی اتحادیه ی جماهیر شوروی نزدیک بود. در واقع الرت به مسکو نزدیک تر است تا اتاوای آمریکا چرا که فصله ی آن به مسکو ۴۰۰۰ کیلومتر است در حالی که تا اتاوا، ۴۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد. نزدیکی الرت به اتحادیه ی جماهیر شوری، این امکان را بوجود آورد تا آمریکا، کانادا ، استرالیا ، انگلستان و نیوزیلند با آن متحد شوند.

منبع : ویکی پدیا 

کلمه‌های کلیدی: